Головна | Статті | За що релігійні екстремісти ІД атакували росію

За що релігійні екстремісти ІД атакували росію

За що релігійні екстремісти ІД атакували росію

псевдопрезидент в. путін та його оточення продовжують підтримувати лінію щодо прямої або опосередкованої причетності України до нападу на ТЦ «Крокус Сіті Холл». Тимчасом як секретар ради безпеки рф м. патрушев та голова фсб о. бортніков  нагнітають ситуацію довкола України і роблять приголомшливі заяви, реальні причини теракту замовчуються, а радикальні ісламісти, яких путін назвав виконавцями, процвітають та зміцнюються у росії. Очевидно, що інформаційна хвиля спроб перекласти відповідальність за масову загибель людей під час теракту на Київ та Захід, яка котиться російськими медіа, не має нічого спільного з бажанням знайти їх реальних замовників та організаторів, а обумовлена виключно політичними причинами. Навіть у вищих ешелонах російської влади майже не вірять, що за нападом стояла Україна, яка у 2015 році була внесена ІД до списку ворогів. Але всім зрозуміло, що путін продовжить використовувати трагедію для виправдання військової кампанії проти України, силовики – щоб відвернути увагу російських громадян від найбільшого провалу російських спецслужб, лідери етнічних діаспор в рф – щоб уникнути утисків єдиновірців та блокування каналів нелегальної міграції з пострадянських азійських країн. 

Ба більше, безпідставний наратив кремля, який звинувачує Україну, Велику Британію та США в організації атаки, з кожним днем нівелює критично важливу інформацію щодо реальної загрози, яку становить ІД для національної безпеки не лише росії, а й країн Заходу, більшість з яких ставали жертвами терористичних актів з боку радикальних ісламістів.

Тому найактуальнішим для кремля та колективного Заходу залишається питання, чому саме росія стала черговою мішенню терористів ІД і чого від них очікувати надалі? 

Тож організація, визнана терористичною у багатьох країнах, має претензії до рф за кількома пунктами.

По-перше, міжнародна ісламська терористична організація «Ісламська держава Іраку та Леванту», що офіційно з’явилася приблизно у 2002 році, – це сунітська течія відгалужень ісламу, яка живе за законами шаріату і всіляко демонструє нетерпимість до іновірців-гяурів. Поки що замість держави в ІД є лише розрізнені підконтрольні території, зокрема «Вілаят Хорасан» (ІД-К) – афганська «філія» ІД, яка взяла на себе відповідальність за теракт у «Крокусі». Хоча ІД-К не діє на всій території історичного Хорасану (один з трьох регіонів Центральної Азії, який охоплює території сучасних Ірану, Афганістану, Туркменістану, частини Узбекистану та Таджикистану), але ставить собі за кінцеву мету створення там мусульманської держави (халіфату).

До чого тут росія:

•  через військову підтримку кремлем диктатора Сирії Б. Асада ІД у 2015-2017 роках втратила там левову частку підконтрольних територій. Під час тривалої військової інтервенції росії в Сирії путін неодноразово засуджував ІД як ворога і проголосив «перемогу» над угрупованням у 2017 році, у такий спосіб підштовхнувши ісламістські войовничі наративи проти росії та особисто путіна;

•  нині між ІД-К і«Талібан» в Афганістані триває гострий конфлікт, обумовлений звинуваченнями на адресу талібів, що вони буцімто виконують закони шаріату недостатньо жорстко, і надто ліберальні. Лідерів ІД дуже дратує, що кремль налагодив з рухом «Талібан» в Афганістані дружні зв’язки та регулярно приймає офіційні делегації. Відповіддю ІД стали терористичні акції проти керівників «Талібану» в Афганістані;

•  з розвитком ситуації в Україні росія стала прямим військовим союзником Ірану, що постачає йому зброю. Водночас шиїтський Іран та його проксі уособлюють для сунітських фундаменталістів ворога ІД;  

•  жорстоке управління росії регіоном Північного Кавказу, де більшість населення складають мусульмани, призвело до того, що багато джихадистів з Кавказу та Центральної Азії вирушили до Афганістану та Пакистану, де приєднались до  ІД-К, додавши угрупованню антиросійських поглядів.

Тож не дивно, що росія стала для ІД-К цілком природним ворогом та ще однією мішенню для атак, причому громадяни Таджикистану від її імені не раз ставали смертниками, забираючи із собою життя десятків людей. Наприклад, у вересні 2022 року бойовики «Вілаят Хорасан» взяли на себе відповідальність за вибух терориста-смертника біля російського посольства в афганській столиці. А в лютому цього року розвідка кількох країн виявила близько 4 тисяч бойовиків ІД із загальної кількості 6,5 тисяч «співробітників афганської філії» біля кордону з Таджикистаном, куди вони рушили розрізненими групами через таємні стежки в горах. Ба більше, за місяць до теракту у підмосков’ї телеграм-канал, пов’язаний із ІД, опублікував відео, в якому закадровий голос засуджує росіян за дружбу з талібами і загрожує помстою.

По-друге, причиною спалаху ненависті ІД до рф можуть бути багаторічні приниження мусульманського населення у російських містах. Хоча головна мета ІД-К – створити ісламський халіфат у східному Ірані, подальше збільшення чисельності вихідців з країн Центральної Азії, які мешкають у рф, дає їм надію спробувати реалізувати подібний проєкт на території росії. Тож мета теракту – заявити про себе й спробувати спровокувати в росії війну за халіфат за підтримки мусульман, котрі мешкають у рф або приїхали туди на заробітки. Додатковим поштовхом для поширення радикальних ісламістських настроїв усередині країни можуть стати поширені кремлівськими медіа відео, де одного із затриманих катують електрострумом, а іншого під час мусульманського посту змушують з’їсти власне вухо.  

Отже, у пошуку ворогів на Заході та в Україні путін втратив пильність і допустив теракт ісламських фундаменталістів у власній країні, чим створив небезпеку стабільності росії та спровокував поширення міжнародного тероризму по всьому світі.

Чого слід очікувати від ІД далі?

Після захоплення терористів бойовики ІД анонсували нові теракти в росії та пригрозили особисто путіну помститися за «тортури членів організації». Складно сказати, чим обернеться терористична активність фундаменталістів у суспільстві, де немає політичних механізмів для розв’язання непереборних внутрішніх мовних, релігійних, етнічних та економічних протирічч. Проте не варто тішити себе ілюзіями, що ІД зосередиться лише на росіянах. Ще у 2015 році в ІД офіційно оголосили священну війну росії та США і звернулися до мусульман усього світу із закликом приєднатися до джихаду проти росіян і американців. Не дивно, що західні країни стурбовані активізацією терористичних осередків ІД у світі, тим паче, що угруповання ІД «Вілаят Хорасан» скоїло кілька спроб замахів на території Франції, Німеччини й інших європейських країн. Міністерка внутрішніх справ Німеччини  Н. Фезер вважає  ІД-К «найбільшою ісламістською загрозою в країні». За словами Державного секретаря США Е. Блінкена, теракт у підмосков’ї став нагадуванням про те, що ІД все ще залишається потужною загрозою для безпеки та миру на Близькому Сході і в інших місцях. Він наголосив на необхідності боротися з ІД, аби не допустити її відродження. В Європі зараз існує небезпідставне хвилювання щодо проведення Олімпійських ігор у Парижі.

Тож за даними американської розвідки ймовірність терористичних проявів залишається на високому рівні, а Афганістан стає важливим плацдармом для запланованих ІД атак по всій Європі та Азії.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Лонгрід: Навіщо росія звинувачує в теракті Україну? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/navishho-rosiya-zvynuvachuye-v-terakti-ukrayinu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest