Головна | Статті | Яким Західні експерти вважають закінчення війни в Україні

Яким Західні експерти вважають закінчення війни в Україні

Яким Західні експерти вважають закінчення війни в Україні

Західні експерти вважають війну росії проти України найбільшим міждержавним конфліктом за останні десятиліття й питання термінів її закінчення та результатів залишається найважливішим для Сполучених Штатів і всього світу. 

Зокрема, аналітики відділу досліджень національної безпеки американського дослідницького центру RAND Сorporation у своєму звіті пропонують наступні сценарії розвитку подій в Україні.

☝️ RAND (Research and Development) – стратегічний дослідницький центр, який на замовлення уряду США та американських збройних сил виконує дослідження щодо військово-технічних і стратегічних аспектів національної безпеки. Фінансується з бюджету США, значна частина досліджень суворо засекречена. Автори звіту підкреслюють, що дослідження розглядає сценарії війни в Україні виключно крізь призму шкоди чи вигоди для США, і тому до таких прогнозів треба ставитися досить виважено.

   Сценарій «абсолютної перемоги» передбачає беззаперечний розгром армії росії з подальшим встановленням нової влади в кремлі. Такий висновок обґрунтовується надбаним Україною у грудні минулого року бойовим імпульсом воювати до повного визволення окупованих територій від росіян та мінімальним ризиком застосування росією ядерної зброї або початку війни з НАТО. Проте такий оптимістичний сценарій кінця війни в Україні експерти вважають малоймовірним. Для путіна програш у війні означає загрозу існування не тільки для рф, а насамперед – для його режиму.  Тому страх втратити владу підштовхує диктатора до ризикованіших, хоча й часто абсурдних рішень на полі бою у сподіванні за будь-яку ціну змінити там ситуацію на користь росії. За прогнозами аналітиків  Інституту вивчення війни (ISW), російські окупанти у 2023 році мають намір перехопити ініціативу у військових діях. Найближчими місяцями ворог може спробувати провести великий наступ у Луганській області, адже захоплення Донбасу входять до переліку офіційних цілей кремля. Аналітики впевнені, що на цьому етапі жодна з країн не зможе здобути абсолютну перемогу. Крім того, Україна ніколи офіційно не заявляла про намір захопити росію, а націлена  лише повернути свої території.

       Сценарій «угоди про перемир’я» передбачає, що сторони припиняють бойові дії та запроваджують механізми для того, щоб вони не поновилися (наприклад, створення демілітаризованої зони). У такому разі росія припиняє спроби захопити нові території, а Україна  відмовляється від контрнаступів та звільнення своїх земель, але вже захоплені території залишаться під владою росії. Ключові політичні питання – від виплати росією репарацій до геополітичного статусу України – залишаться поза увагою, а щоб повернути окуповані території Україні доведеться застосовувати не військовий, а дипломатичний, політичний та економічний шляхи. «Перемир’я» для України – це тупиковий шлях, який лише дає рф можливість підготуватися до наступного нападу.

   Сценарій політичного врегулювання (мирний договір) передбачає як беззастережне припинення вогню, так і вирішення деяких суперечок, що викликали війну чи виникли під час неї. Для України це означає підкріплення Заходом зобов’язань щодо її безпеки, оскільки вона не довіряє рф у дотриманні будь-яких угод. Також предметом переговорів будуть питання фонду відновлення, двосторонньої торгівлі, культури та свободи пересування, умови зняття західних санкцій із росії. На думку експертів RAND, наразі рівень ворожості між рф та Україною, а також між рф та Заходом робить політичне врегулювання малоймовірним. Адже загальне неприйняття сторонами можливості переговорів із метою припинення війни посилюють, з одного боку, взаємний оптимізм щодо майбутнього ходу війни (кожна зі сторін вірить в абсолютну перемогу), а з іншого – взаємний песимізм щодо миру (Україна вважає, що є серйозні проблеми із зобов’язаннями безпеки, росія не бачить чіткого шляху до послаблення санкцій).

Однак автори звіту RAND звертають увагу, що для США найвищим пріоритетом є запобігання затяжній війні та зведення до мінімуму ризиків її ескалації (застосування ядерної зброї й прямого конфлікту з НАТО). При цьому, інтереси Сполучених Штатів та України хоч «часто збігаються, але не є синонімами».  Тому, з усіх сценаріїв закінчення війни Україну влаштовує лише перемога та безальтернативне визволення всіх окупованих територій, у т.ч. Криму та Донбасу. Стає дедалі очевиднішим, що поки путін продовжує отримувати переможні доповіді про «успіхи» росіян на фронті, російська армія поступово здає позиції на полі бою, а економіка дедалі більше виснажується санкціями.  

Програш у цій війні є неприйнятним не лише для України, а й для всього колективного Заходу, оскільки повністю зруйнує увесь світовий порядок, котрий існував з часу закінчення Другої світової війни. Тому все, крім поразки росії та повернення України до міжнародно визнаних кордонів 1991 року, буде капітуляцією України і Заходу перед путіним.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: Коли Україна переможе? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/koly-ukrayina-peremozhe/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest