Головна | Статті | Які підсумки візиту Президента України до США

Які підсумки візиту Президента України до США

Які підсумки візиту Президента України до США

Робочий візит Президента України В. Зеленського до Сполучених Штатів привернув увагу всього світу і насамперед українців. Програма візиту була вкрай насиченою – Зеленський зустрівся з Президентом США Д. Байденом, провів переговори з американськими законодавцями обох палат американського Конгресу та виступив в Університеті національної оборони.

Які попередні підсумки третього з початку російської агресії візиту Президента України до США?

По-перше, представники як Демократичної, так і Республіканської партій запевнили у твердій підтримці України. Спікер палати представників США М. Джонсон після зустрічі з В. Зеленським сказав, що підтримує Україну в боротьбі проти рф, а нову військову допомогу для України та Ізраїлю потрібно розглядати окремо, а не одним пакетом, як пропонувалося раніше. Лідер демократичної більшості в Сенаті Ч. Шумер назвав зустріч із Зеленським потужною та такою, що «чітко дає зрозуміти, наскільки Києву потрібна допомога».

По-друге, Президент США Д. Байден під час спільної  пресконференції висловив переконання, що Конгрес схвалить законопроєкт про підтримку обороноспроможності України. Нагадаємо, що Конгрес США досі не схвалив запит Байдена на додаткове фінансування України через спротив частини республіканців, але вони не представляють більшість однопартійців у Сенаті. Водночас Байден сказав Зеленському, що «Сполучені Штати будуть стояти на вашому боці», навіть якщо республіканці заблокують пакет допомоги. Зі свого боку американський Президент підписав розпорядження про виділення нового пакету допомоги Україні Міністерством оборони США у сумі $200 мільйонів, куди увійшли критично необхідне обладнання, артилерія та боєприпаси для засобів ППО і високомобільних артилерійських ракетних систем, артилерійські снаряди, ракети для придушення радіолокаційних станцій.

По-третє, Д. Байден заявив, що «Україна безперечно стане членом Північноатлантичного альянсу, коли настане час, однак зараз їй потрібно перемогти у війні». Також він нагадав про Спільну декларацію про підтримку України, ухвалену країнами G7, яка окреслює довгострокові зобов’язання щодо підтримки її оборонних потреб. У цьому контексті дуже переконливо пролунала оцінка В. Зеленським ситуації на фронті, зокрема, що Україна досягла серйозних успіхів на полі бою, знищила ядро російського ПВК «вагнер», добилася переможних позицій у Чорному морі та не зупинятиметься на цьому.

Що викликає занепокоєння?

Після зустрічі із Зеленським Байден заявив, що його адміністрація продовжить підтримувати Україну, але попередив, що можливості це робити вичерпуються через відсутність схваленого Конгресом додаткового фінансування. Водночас, судячи з публічних заяв окремих конгресменів, прогресу в питанні схвалення допомоги поки не відбулося. Навіть відомий активною підтримкою України лідер республіканців у Сенаті М. Макконнелл заявив, що Конгрес навряд чи схвалить додатковий пакет фінансування для України до Різдва, навіть якщо найближчими днями обидві партії укладуть угоду, яка це передбачає. За словами Макконнелла, узгодженої обома партіями позиції про надання допомоги Україні не буде досягнуто, якщо Байден не домовиться з  республіканцями в Сенаті щодо врегулювання міграції на південному кордоні США. Втім адміністрація Байдена розглядає можливість поступок щодо міграційної політики для того, щоб забезпечити нову допомогу для України та Ізраїлю в законопроєкті про додаткове фінансування. Тож, у найкращому випадку Палата представників і Сенат можуть повернутися до «українського питання» тільки в середині січня 2024 року.

Отже, на тлі переважно позитивних результатів візиту Президента України до США, невирішеним питанням залишаються терміни додаткової фінансової допомоги Україні, які залежать від схвалення в американському Конгресі. Йдеться про $12 млрд макрофінансової та понад $13 млрд військової допомоги, критично необхідних Україні. На жаль, це питання стало заручником міжпартійної боротьби напередодні передвиборчих перегонів, адже розгляд «українського кейсу» Палатою представників блокується ультраправим крилом фракції республіканців, що симпатизує Трампу і має антиукраїнські настрої. Наразі ситуація на кордоні США використовується прихильниками Трампа як одна зі складових процесу оголошення Байдену імпічменту. Від того, наскільки швидко адміністрації Д. Байдена вдасться подолати ці розбіжності в Конгресі, значною мірою залежить ситуація на фронті. З цього погляду особиста зустріч Глави держави з американськими політиками була вкрай важливою, щоб донести позицію України та переконати республіканців у Сенаті відступити від своїх вимог заради України. Адже як зазначив В. Зеленський у своїй промові в Національному оборонному університеті США: «Коли вільний світ вагається – диктатури святкують».

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чому Україна стала «заручницею мексиканського кордону» в Конгресі США? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chomu-ukrayina-stala-zaruchnyczeyu-meksykanskogo-kordonu-v-kongresi-ssha/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest