Головна | Статті | Чому Україна стала «заручницею мексиканського кордону» в конгресі США

Чому Україна стала «заручницею мексиканського кордону» в конгресі США

Чому Україна стала «заручницею мексиканського кордону» в конгресі США

6 грудня законопроєкт про надання Україні, Ізраїлю та Тайваню нової фінансової допомоги для безпекових потреб не пройшов процедурне голосування в Сенаті. Голоси розділилися таким чином – 45 «за» і 48 – «проти», це означає, що виділення пакету у $110,5 млрд, з яких понад $60 млрд мали б бути для України, не змогло отримати 60 необхідних голосів зі 100 для початку розгляду документа.  Формально це відбулось через небажання республіканців у Палаті представників надати пріоритет вирішенню проблеми міграційної кризи на південних кордонах США, зокрема фінансування заходів посилення контролю над 3145-кілометровим кордоном з Мексикою. 

Так, підтримка України опинилася заручницею внутрішньополітичної двопартійної боротьби. Очевидно, що відсутність затвердженого довгострокового фінансування б’є не лише по військовій допомозі Україні, а й обсягах макрофінансової допомоги на 2024 рік. Складається враження, що Україна втратила двопартійну підтримку США, адже за останні два місяці Конгрес так і не ухвалив ніякого рішення на допомогу Україні.

Насправді це не зовсім так. По-перше, провал цього голосування не позбавляє можливості повторного внесення законопроєкту найближчим часом. Представники республіканців перед голосуванням заявляли, що не можуть підтримати законопроєкт, в якому не буде питання південного кордону США та змін у міграційній політиці. Водночас республіканці вимагають не стільки грошей, скільки перегляду нинішньої міграційної політики США. Звісно, це один із проявів передвиборчої боротьби, коли прихильники Д. Трампа в Конгресі використовують критику Адміністрації Д. Байдена в нехтуванні проблем кордону з Мексикою у штатах, передусім очолюваних демократами, як аргумент на користь свого кандидата. Характерно, що республіканці скористалися такою формою парламентської боротьби як філібастер, тобто тактикою нескінченного обговорення законопроєкту, для припинення якого потрібно мінімум 60 голосів. Всі республіканці проголосували проти припинення обговорення і таким чином заблокували винесення пакету на розгляд Білого дому. Тож вимоги демократів з посилення заходів проти нелегальних мігрантів напряму не протирічать наданню допомоги Україні, адже запропонований Білим домом пакет додаткового фінансування містить і майже $14 млрд для посилення безпеки на кордоні. Таким чином, від компромісу з міграційного питання між демократами та республіканцями в Конгресі значною мірою залежить, чи вдасться найближчими днями повернуться до розгляду цього питання. Проте для ухвалення законів залишається мало часу. Законодавці обох палат засідатимуть до 14 грудня, після чого підуть на зимові свята – тому після цієї дати ніякого додаткового фінансування Конгрес затвердити не зможе

По-друге, результати голосування 6 грудня – це не голоси проти України. Голосування певних конгресменів не було обумовлене їхньою позицією саме проти допомоги Україні. Так, незалежний сенатор Б. Сандерс, відомий лівими поглядами, пояснив своє «проти» небажанням давати гроші на військову допомогу Ізраїлю. А лідер демократів у Сенаті Ч. Шумер в останню мить змінив голос із «за» на «проти» через процедурний момент, який дозволить йому в разі необхідності винести це питання на голосування ще раз.

По-третє, Адміністрація Д. Байдена не залишає спроб переконати республіканців у необхідності термінової підтримки України. Основними аргументами демократів є запевнення, що більшість «військової допомоги для України» насправді залишається у США й інвестується в американську оборонну промисловість. Вдавалися і до аргументу, що непідтримка України зараз – коштуватиме Штатам дорожче в майбутньому, бо заохотить росію до подальшої агресії.

Президент Д. Байден поклав відповідальність за провал голосування щодо виділення допомоги Україні у Сенаті на представників Республіканської партії і закликав конгресменів підтримати додаткове фінансування для України до різдвяних свят. Для цього у зверненні в середу Д. Байден висловив готовність піти на «значні компроміси» з республіканцями в міграційних питаннях, які багато в чому збігаються з вимогами республіканців. 

Позитивним у цій ситуації залишається те, що навіть тимчасова невизначеність узгодження Конгресом довгострокового фінансування України на 2024 рік залишає для неї канал фінансування. У розпорядженні Білого дому залишаються кошти, які виникли через помилку обліку Пентагону – до останнього пакету військової допомоги у $175 млн ця сума становила $4,8 млрд, плюс ще $1,1 млрд на поповнення складів армії США. 

Тому, хоча досягнення компромісу в питанні додаткового фінансування для України поки залишається невизначеним, розвиток подій вселяє стриманий оптимізм, що ще до Різдва Конгрес підтримає узгоджений пакет, в якому буде оборонна, бюджетна, гуманітарна та енергетична допомога для України на 2024 рік.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що відбувається з американською допомогою Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-vidbuvayetsya-z-amerykanskoyu-dopomogoyu-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest