Головна | Статті | Що відбувається з американською допомогою в Україні

Що відбувається з американською допомогою в Україні

Що відбувається з американською допомогою в Україні

Конгресмени від обох партій фактично провалили переговори щодо безпеки американського кордону, що загрожує блокуванням нового пакету допомоги Україні. Республіканці пообіцяли блокувати будь-який додатковий пакет заходів щодо національної безпеки, якщо демократи не погодяться посилити міграційні закони США. За оцінками аналітиків агентства Bloomberg, це може відкласти військову допомогу США Україні до середини грудня або й довше.

Що передувало такому рішенню?

Як відомо, 20 жовтня Білий дім запросив у Конгресу майже 106 млрд доларів для допомоги Україні та Ізраїлю, з яких 61 млрд доларів – для України. Проте загострення політичного протистояння між прихильниками Д. Трампа та Д. Байдена в Палаті представників і Сенаті не дозволили досягти узгодженої позиції. 2 листопада Палата представників США на чолі з новим спікером М. Джонсоном ухвалила законопроєкт про виділення військової допомоги Ізраїлю на загальну суму 14,3 млрд доларів, де не було передбачено допомоги Україні. 

Наскільки ситуація з американською допомогою є критичною для України?

По-перше, поки в Конгресі спостерігається «тупикова ситуація», допомога Україні надходитиме невеликими пакетами. Намір США продовжити підтримувати Україну, паралельно з обговоренням щодо нової допомоги в Конгресі, підтвердила прессекретарка Білого дому К. Жан-П’єр. Зокрема, 3 листопада США оголосили про новий пакет військової допомоги для України на 425 млн доларів. 4 грудня адміністрація Д. Байдена направила Конгресу термінове попередження про необхідність затвердити військову та економічну допомогу Україні. У листі до лідерів Палати представників та Сенату директорка Управління з менеджменту та бюджету Ш. Янг попередила, що якщо до кінця року США припинить відправку зброї й допомоги Україні, це «збільшить ймовірність її поразки». А радник президента США з національної безпеки Д. Салліван зауважив, що будь-який член Конгресу США, який не підтримує фінансування України, голосує за результат, який полегшить перемогу путіну. На думку колишнього посла США в Україні Д. Гербста, «ті республіканці, які категорично проти продовження будь-якої допомоги Україні, становлять небезпеку не лише для інтересів України, а й для американського народу».

Отже, підтримка України адміністрацією Д. Байдена залишається незмінною, що дає надію на спроможність Білого дому досягти справедливого вирішення в Палаті представників «українського питання». 

По-друге, важливим мотивуючим фактором стане заплановане на 5 грудня звернення Президента України В. Зеленського до американських сенаторів у форматі закритого брифінгу. Як оголосив лідер більшості в Сенаті Ч. Шумер, «адміністрація Д. Байдена запросила Президента Зеленського виступити перед сенаторами, щоб ми могли почути безпосередньо від нього, що саме стоїть на кону в цьому голосуванні. Я прошу всіх сенаторів бути присутніми на цьому важливому брифінгу». Очікується, що Зеленський поінформує сенаторів про стан війни в Україні та необхідність подальшої військової допомоги. Важливо, що брифінг, спрямований на подолання розбіжностей між демократами та республіканцями, відбудеться напередодні запланованого на 6 грудня голосування в Сенаті щодо пакету підтримки України на суму понад 61 млрд доларів, що може радикально вплинути на його результати. До того ж більшість як демократів, так і республіканців підтримують надання цієї допомоги, а спікер Палати представників М. Джонсон заявив, що розглядає питання допомоги Україні як пріоритетне у роботі Конгресу. Тож немає жодних причин, щоб фінансування для України не підтрималось у Палаті представників та Сенаті.

По-третє, тимчасове зменшення американської фінансової допомоги буде компенсуватися іншими донорами України. Як повідомив єврокомісар з бюджету Й. Хан, Єврокомісія попередньо погодила пакет допомоги для України на суму 50 млрд євро на чотири роки (17 млрд євро грантів і 33 млрд євро кредитів). За його словами, рішення Єврокомісії підтримати Україну кредитами і грантами до 2027 року «ніким не заперечується» і є запевнення, що всі 27 держав-членів ЄС проголосують за пакет на саміті 14−15 грудня. Важливо, що ЄС знайшов спосіб подолати можливе вето Угорщини, попросивши кожен з інших урядів ЄС створити власний пакет допомоги для України. Крім того, Світовий банк виділяє Україні 1,2 млрд доларів для фінансування соціальних виплат.

Отже, очевидно, що допомога Україні стала об’єктом торгу політиків у США, але все не так погано.

Хоча критика скептиків із правого крила Республіканської партії стала викликом для України, питання її підтримки не може загубитися в політичних дебатах у Конгресі, оскільки залишається пріоритетним як для адміністрації президента Д. Байдена, так і більшості законодавців з обох партій. Тож є певні підстави сподіватись на позитивні для України результати голосування.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чого чекати Україні від нового спікера Палати представників? Детальніше – за посиланням:  https://cpd.gov.ua/main/chogo-chekaty-ukrayini-vid-novogo-spikera-palaty-predstavnykiv-ssha/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest