Головна | Статті | Які підсумки 20-го засідання в форматі «Рамштайн»

Які підсумки 20-го засідання в форматі «Рамштайн»

Які підсумки 20-го засідання в форматі «Рамштайн»

На базі Повітряних сил США «Рамштайн» у німецькому місті Рамштайн-Мізенбах завершилася 20 зустріч Контактної групи з питань оборони України. За словами Міністра оборони України Р. Умєрова, який очолив нашу делегацію, українська команда презентувала план на 2024 рік та озвучила критичні потреби українських Сил оборони. Також українська команда обговорила з Міністром оборони США Л. Остіном та Головою Об’єднаного комітету начальників штабів генералом Ч. Брауном питання будівництва фортифікацій та надання Україні систем протиповітряної оборони, ракет дальнього радіуса дії, артилерійських снарядів (особливо калібру 155 мм), сучасних систем радіоелектронної боротьби та розвідки й військової бронетехніки.

Під час зустрічі пролунало багато важливих заяв на підтримку України. Відкриваючи засідання, Міністр оборони США Л. Остін заявив, що Сполучені Штати шукають варіанти допомоги нашій державі, аби «безперебійно допомагати в рамках усіх наших потужностей». Він наголосив, що нині ціль формату «Рамштайн» – допомогти Україні вибудувати боєздатні Збройні Сили на довгострокову перспективу, для чого «коаліції спроможностей зібрали разом держави для зосередження на найкритичніших та довгострокових потребах України». «Я сповнений рішучості забезпечити потік військової допомоги США Україні», – додав Л. Остін та нагадав, що минулого тижня США оголосили про додаткову безпекову допомогу для України обсягом $300 млн «за рахунок непередбаченої економії на контракті». Водночас Л. Остін не уточнив, як Вашингтон далі підтримуватиме Україну в умовах, коли Конгрес США зволікає з виділенням коштів на військову допомогу. Водночас глава Пентагону висловив переконання, що йому вдасться і надалі забезпечити американську оборонну допомогу Києву, адже «від оперативності надання військової допомоги Україні залежить також майбутнє самих Штатів». До речі, протягом майже двох років існування  формату «Рамштайн» зібрано близько $88 млрд на надання військової допомоги Україні.

Яких конкретних результатів вдалося досягти?

По-перше, позитивного розвитку набуло розв’язання проблеми дефіциту боєприпасів, адже саме їх найбільше потребують українські Сили оборони на полі бою. Дуже велика кількість країн заявила про пакети допомоги, до яких входять боєприпаси – 155 мм, 152 мм, 105 мм та інші. Зокрема, Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги у розмірі €500 млн для поповнення артилерійських запасів України. Міністр оборони Німеччини Б. Пісторіус заявив, що новий пакет допомоги є частиною вже оголошеного бюджету підтримки на 2024 рік у розмірі € 8 млрд і містить 10 тис. боєприпасів до артилерії зі складів Бундесверу, і головне – поставки розпочнуться негайно. Берлін також підписав контракти на додаткові 100 тис. 155-мм снарядів, які будуть доставлені в Україну вже цього року. Крім того, Німеччина надішле 100 бойових машин піхоти і профінансує закупівлю 180 тисяч артилерійських снарядів у рамках чеської ініціативи. Чеська ініціатива передбачає пошук джерел фінансування у розмірі $1,5 млрд для закупівлі для ЗСУ 500 тис. снарядів калібру 155 мм та 300 тис. снарядів калібру 122 мм, знайдених Чехією у неназваній країні за межами ЄС. Профінансувати ініціативу погодилися Бельгія, Нідерланди, Литва, Франція, Норвегія, Люксембург, Португалія, Швеція та Фінляндія. На цьому засіданні про фінансування чеської ініціативи постачання боєприпасів до України також оголосили Фінляндія (€ 30 млн) та Канада (понад $29 млн). Водночас на запитання про прогрес щодо далекобійних ракет Taurus Б. Пісторіус відповів, що «новин немає».

Міністр оборони Естонії Х. Певкур заявив, що зараз розглядають різні варіанти постачання більшої кількості боєприпасів до України, зокрема  і закупівлі снарядів в третіх країнах за межами Європи. Міністр оборони Республіки Косово Е. Мачедонсі  оголосив про другий пакет військової допомоги для України, який складається з мінометних мін. Одночасно перший пакет із вантажівками, тактичними і броньованими машинами буде доставлено до України вже наступного тижня.

По-друге, партнери України запевнили у подальшому наданні більшої кількості ракет для систем протиповітряної оборони, щоб забезпечити перевагу України в повітрі. У цьому контексті учасників було поінформовано, що заходи з підготовки поставок F-16 йдуть чітко за планом, а Україна активно працює з усіма залученими країнами (США, Данією, Бельгією, Нідерландами, Румунією та іншими партнерами).

По-третє, коаліція спроможностей країн-партнерів під час засідання у форматі «Рамштайн» продемонструвала свою єдність та активність у питанні допомоги Україні. Цьому сприяла попередня координаційна зустріч з учасниками всіх восьми коаліцій (Коаліція повітряних сил, Коаліція інтегрованої ППО та ПРО, Коаліція артилерії, Коаліція бронетанкової техніки та маневреності, Коаліція морських спроможностей, ІТ-коаліція, Коаліція розмінування, Коаліція дронів). Зокрема, до дронової коаліції приєдналися та зробили внески кілька нових країн, а перші  коаліційні БПЛА очікують в Україні наприкінці березня. Крім того, коаліція опрацьовує можливість інвестування в українських виробників БПЛА. 

Під час спільного брифінгу міністри оборони Німеччини Б. Пісторіус та Польщі В. Косіняк-Камиш оголосили про запровадження з 26 березня коаліції з бронетехніки як однієї з найважливіших для допомоги Силам оборони України. На думку польського міністра, до коаліції хочуть приєднатися Велика Британія, Швеція та Італія. Міністри також оголосили про створення нових спільних сил швидкого реагування в Європі на військову загрозу з боку росії, до яких вже влітку увійдуть по 2,5 тис. солдатів з кожної країни.

Отже, ювілейний «Рамштайн-20» вкотре продемонстрував свою єдність та активність у питанні допомоги Україні для відсічі агресору. Основним підсумком цього засідання стало доведення до кремля чіткого меседжу: США і весь вільний світ не допустять, щоб Україна програла. Важливо, що саме  «Рамштайн-20»  став майданчиком для вирішення складних задач забезпечення України сучасними системами ППО та ракетами до них в умовах, коли політичні перипетії у Вашингтоні тимчасово заблокували допомогу Україні.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як  «переобрання» путіна плине на Україну, росію та світ? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-pereobrannya-putina-vplyne-na-ukrayinu-rosiyu-ta-svit/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest