Головна | Статті | Як працюватиме новий механізм підтримки Ukraine Facility

Як працюватиме новий механізм підтримки Ukraine Facility

Як працюватиме новий механізм підтримки Ukraine Facility

28 лютого 2024 року Рада ЄС остаточно затвердила попередньо узгоджену версію документа, який впроваджує новий механізм підтримки Ukraine Facility на 2024-2027 роки обсягом €50 млрд. Також у рамках цієї програми діє механізм перехідного фінансування (Bridge financing), що після підписання відповідних міжнародних договорів відкриє шлях до отримання необхідних надходжень у коротший термін до початку дії Facility. Наразі уряд спільно з європейськими партнерами працює над укладенням відповідного меморандуму, підписання якого очікується у березні. 

Отже, нагальним залишається питання – як на практиці запрацює цей механізм і на що може розраховувати Україна найближчим часом. Експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Інституту аналітики та адвокації, Dixi Group, Центру економічної стратегії й високопосадовці відповідних державних установ дають своє бачення ситуації.

По-перше, Ukraine Facility – це унікальний інструмент з підтримки економічного розвитку та відновлення України на її шляху вступу до ЄС на основі спільно узгоджених урядом України та Європейською комісією планів і пріоритетів. Передбачається, що дія  Ukraine Facility буде комплексною та сприятиме пришвидшенню реформ у ключових секторах економіки, поліпшенню бізнес-активності, підвищенню економічної стійкості та прискоренню економічного зростання. Варто зауважити, що алгоритм підтримки України Ukraine Facility створений за аналогією «Механізму відновлення та стійкості» (Recovery and Resilience Facility), який використовується для фінансової підтримки країн-членів Євросоюзу. Проте фінансова підтримка за подібними програмами надається відповідно до схвалених планів дій, які спочатку готуються національними урядами із залученням громадськості та бізнесу, а потім узгоджуються з ЄС і містять перелік заходів, спрямованих на зміцнення економіки та макроекономічну стійкість. Уряд України затвердить План для Ukraine Facility у березні, а остаточне затвердження такого плану очікується у квітні, що дозволить Ukraine Facility працювати повноцінно. 

Згідно зі схваленою ЄС структурою Ukraine Facility, з €50 млрд на макрофінансову підтримку України передбачено €33 млрд кредитів, тоді як решта €17 млрд – це гранти на відновлення, інвестиції й технічну допомогу. Важливо, що фінансування грантової складової та відсотків за кредитами Ukraine Facility закладається в бюджет ЄС. Також потенційним джерелом надходжень за Ukraine Facility можуть стати прибутки, отримані від заморожених російських активів, але, найімовірніше, йдеться про додаткові кошти до вже ухвалених €50 млрд.

По-друге, розрахована на чотири роки фінансова підтримка ЄС складається з трьох елементів – бюджетної підтримки, інвестиційної складової та коштів для субсидування відсоткових ставок і технічної допомоги.

•  Бюджетна підтримка передбачає €33 млрд у формі позик та €5,27 млрд у вигляді грантів до бюджету України. Позики надаються на 35 років, а початок виплат за основною сумою боргу почнеться з 2034 року. З урахуванням закладеної в третій елемент субсидії, яка повністю покриватиме відсотки за кредитами, найближчими роками обслуговування цих позик не вимагатиме витрат з бюджету.

•  Інвестиційна складова передбачає майже €6,97 млрд для покриття ризиків у пріоритетних секторах економіки та забезпечення можливих виплат за гарантіями ЄС. Ще 15% гарантій, або €1,17 млрд, зарезервовано на підтримку малих і середніх підприємств, у тому числі на гарантії за кредитами українських банків. Паралельно не менше 20% гарантій, або €1,56 млрд, повинні піти на «зелені» цілі (зміна клімату, біорізноманіття, навколишнє середовище).

•  Технічна допомога та субсидії передбачають €4,76 млрд з бюджету ЄС, які підуть на покриття відсотків за кредитами Україні, в тому числі за новими кредитами та кредитами, наданими у 2022-2023 роках, на технічну допомогу й інші напрями підтримки України, а також покриватимуть деякі адміністративні витрати на програму самого ЄС. Також у наступні чотири роки Україна не буде сплачувати відсотків за позиками, які отримувала раніше і буде отримувати зараз, що полегшить фіскальний тягар.

По-третє, стосовно термінів реальних надходжень – загалом у 2024 році Україна розраховує отримати від ЄС у рамках програми Ukraine Facility €16 млрд (на фінансування дефіциту держбюджету) та €2 млрд – на капітальні інвестиції. Як заявив міністр фінансів України С. Марченко, перший транш у рамках Ukraine Facility обсягом €4,5 млрд Україна розраховує отримати вже у березні. Щодо наступної частини фінпідтримки, то це буде залежати від своєчасного виконання Україною всіх структурних маяків за принципом «гроші в обмін на реформи». Крім того, у березні очікуються $1,5 млрд позики Світового банку на розвиток, а також до $900 млн четвертого траншу від МВФ за програмою EFF. У разі схвалення Конгресом США українського пакету підтримки, Україна розраховує отримати цього року близько $10 млрд. 

Отже, затвердження Радою ЄС Ukraine Facility є важливим доказом підтримки України на шляху до євроінтеграції. Проте значна частка надходжень буде напряму залежати від виконання заходів, передбачених Планом для Ukraine Facility, тобто здійснення структурних реформ, спрямованих на розвиток державного сектору, поліпшення бізнес-клімату та підприємництва, що сприятиме швидкому економічному зростанню.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Чого очікувати від  схвалення ЄС плану Ukrainian Facility? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chogo-ochikuvaty-vid-shvalennya-yes-planu-ukrainian-facility/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest