Головна | Статті | Чого очікувати від схвалення ЄС плану Ukrainian Facility

Чого очікувати від схвалення ЄС плану Ukrainian Facility

Чого очікувати від схвалення ЄС плану Ukrainian Facility

На засіданні Євроради 1 лютого всі 27 лідерів Євросоюзу погодили в бюджеті ЄС додатковий пакет підтримки для України. Так звана програма Ukraine Facility ЄС передбачає надання Україні €50 млрд упродовж 2024–2027 років. З цієї суми €39 млрд будуть спрямовані до державного бюджету для посилення макрофінансової стабільності, €8 млрд – на покриття ризиків у пріоритетних секторах економіки для потенційних інвесторів, які заходитимуть в Україну через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції, €3 млрд – на компенсацію кредитних ставок. Як відомо, Угорщина блокувала затвердження цієї програми, проте протягом усього січня решта Євросоюзу чинила дійсно безпрецедентний тиск на В. Орбана, примушуючи його до згоди. У підсумку, під загрозою жорсткої ізоляції всередині ЄС угорський прем’єр просто здався і без особливих умовлянь проголосував за €50 млрд для України.

До речі, Український Фонд (Ukraine Facility) був створений Європейським  парламентом у жовтні минулого року як фінансовий фундамент для швидкого відновлення та розвитку української економіки, що мав гарантувати наявність коштів на кількарічну перспективу. Йдеться про чотирирічну програму на суму €50 млрд, яка складається з безповоротної допомоги (€17 млрд) та пільгових довгострокових позик (€33 млрд). На відміну від попередніх «воєнних» фінансових програм, ця програма довгострокова, тобто дає Україні певну гарантію макроекономічної стабільності країни в умовах війни. Невід’ємною складовою програми Ukraine Facility є План України з реалізації пріоритетних реформ та ключових кроків для наближення вступу України до ЄС.

Які труднощі стоять на шляху втілення в життя довгоочікуваного рішення про фінансову підтримку України?

По-перше, погодження лідерами країн-членів ЄС підтримки Ukraine Facility поки є політичним рішенням, фактична його реалізація вимагає проходження певної процедури. Так, фінальні умови програми та регламент Ukraine Facility мають бути узгоджені Єврокомісією та Європарламентом на пленарній сесії, яка відбудеться 26-29 лютого. Після цього план має затвердити Кабінет Міністрів України та передати його для розгляду Європейській комісії. Тож, тільки фінальне узгодження з боку ЄС дасть змогу запустити програму, тому реальних надходжень не слід очікувати міттєво.  

По-друге, макрофінансова допомога (€39 млрд до бюджету) ЄС буде здійснюватися за виконання Україною певних умов, які можна визначити як «гроші в обмін на реформи». Ключова вимога з боку ЄС – це розробка і суворе дотримання Плану реформ та інвестицій, який передбачає здійснення структурних економічних реформ, зокрема в державному секторі, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання. Кожен квартал 2024–2027 років буде мати перелік таких кроків з термінами дедлайну (до якої дати треба виконати пункт, за яким будуть виділятися гроші). Для отримання коштів Україна має виконувати квартальні індикатори цього плану, адже кількість грошей, які виділяються за виконання конкретного пункту кожного кварталу буде визначатися   аудиторською комісією від ЄС. 

По-третє, крім Ukrainian Facility Україна має певні зобовʼязання за умовами Меморандуму з МВФ та угодою зі Світовим банком, тому майбутній план від ЄС має ще до прийняття бути синхронізованим з цими документами.

Яких реальних надходжень від ЄС варто очікувати найближчим часом?

Наразі Україна виконує всі взяті на себе зобов’язання, кінцевий термін яких завершується у першому кварталі, щоб отримати гроші за програмою Ukraine Facility. Тож, як зазначила міністерка економіки України Ю. Свириденко, у відомстві розраховують отримати перший платіж обсягом 4,5 млрд євро для покриття дефіциту бюджету вже у березні. Вона підкреслила, що сьогодні Уряд працює над відповідною угодою про перехідне фінансування спільно з європейськими партнерами. Отримання чергового траншу ЄС у наступному кварталі вимагатиме виконання умови (маяка) щодо перезавантаження Бюро з економічної безпеки. За оцінками нардепа Я. Железняка, враховуючи бюджетні потреби у 2024 році, Україна цьогоріч очікує отримати від ЄС до €18 млрд. 

Отже, рішення ЄС про схвалення Ukraine Facility – це не тільки підтримка фінансової та економічної стабільності, а й важливий сигнал про довіру до України – як партнера та майбутнього члена ЄС. З політичної точки зору Європа показала путіну, що немає ніякої втоми від України, а допомога залишається критично важливим елементом підтримки її економіки в умовах повномасштабної російської агресії. Крім того, сподіваємось, що рішення ЄС вплине на швидке отримання допомоги і від США. Водночас від виконання плану реформування економічного сектору напряму залежить як подальша підтримка України, так і швидкість приєднання країни до єврозони.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Що відбувається з американською допомогою Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-vidbuvayetsya-z-amerykanskoyu-dopomogoyu-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest