Головна | Статті | Як може вплинути саміт G20 на події в Україні та світі

Як може вплинути саміт G20 на події в Україні та світі

Як може вплинути саміт G20 на події в Україні та світі

❗️ 15 листопада на індонезійському острові Балі стартує саміт групи найвпливовіших держав та економік світу G20, яких в Україні часто називають «великою двадцяткою». У засіданні візьме участь і українська делегація, Президент України також звернеться до учасників саміту в онлайн-форматі. Спочатку повідомлялось, що на це засідання поїде путін, проте згодом стало відомо, що він відмовився від будь-якої участі у найпрестижнішому світовому зібранні і відправив міністра закордонних справ рф с.лаврова, який 13 листопада прибув на Балі.

👍  «Велика двадцятка» — це об’єднання представників Євросоюзу та 19 держав (Аргентина, Австралія, Бразилія, Німеччина, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Великобританія, Мексика, росія, США, Туреччина, Франція, Південна Корея, Південна Африка, Японія, Саудівська Аравія).

❓   Чому цей форум має особливе значення для України?  

✅   По-перше, через те, що це буде перший саміт «Великої двадцятки» за останній рік і перший відтоді, як росія вторглася до України. Через російську агресію, рекордний стрибок цін на енергоносії та зерновий шантаж москви саміт цього року стане однією з ключових світових подій.

✅ По-друге, на форум вперше запросили Україну, яка формально не є членом G20, що свідчить про важливість «українського питання» для демократичної спільноти. Адже хоча на порядку денному проблеми світової економіки, тема війни в Україні посяде ключове місце в обговоренні. 

✅   І найголовніше – є всі підстави вважати, що на G20 представнику рф приготували неприємні сюрпризи, і росіянам не уникнути публічного приниження. Відсутність путіна не завадить іншим країнам критикувати агресивну війну росії та закликати її вивести війська з України та створити умови для переговорів про мир. Західні країни обіцяють бойкотувати їхню делегацію – лаврову не потиснуть руки і, наймовірніше, вийдуть із зали під час його виступу. Вже відомо, що світові лідери під час зустрічі G20  не братимуть участі в офіційному загальному фото через «масовий дискомфорт присутності росії на саміті». Саме через побоювання отримати на міжнародному майданчику «болючі ляпаси» від світових лідерів російський диктатор і відмовився від участі в саміті.

❓  Чого очікувати від зібрання лідерів двадцяти найпотужніших держав?

✅  В Україні натомість багато хто чекає на те, що росію виженуть з G20. На розгляд комітету ВР України подано постанову про звернення до держав «Великої двадцятки» з закликом виключити рф зі складу цієї впливової групи. Проте експерти вважають, що через кілька обставин цього не відбудеться, принаймні, на нинішньому саміті. 

🔸 Усі рішення у рамках «двадцятки», у тому числі про можливу зміну складу цього клубу, ухвалюються лише консенсусом.

🔸 До G20 входять Туреччина, Індонезія (лідери яких навіть публічно та непублічно переконували Зеленського зустрітися з путіним, щоби «домовитися про мир»), Саудівська Аравія та Китай, який публічно попередив, що буде проти виключення росії з G20.

🔸 Ще раніше через розв’язану війну Захід теж вимагав виключити росіян з престижного економічного клубу. Втім, Індонезія, яка нині головує, відмовилася відкликати запрошення путіну.

☝️  Тож навіть за відсутності путіна його представник лавров братиме участь у саміті та підготовці його рішень.

✅ У кремлі розраховують, що саміт G20 стане подією, яка виведе кремль з фактичної міжнародної ізоляції. Не виключається, що в останній момент путін несподівано вирішить приїхати, щоб продемонструвати свою силу та здатність домовлятися з першими особами світу. Ці сподівання у разі такого сценарію залишаться марними – візит лише підкреслить ізоляцію путіна. Адже у Білому домі публічно попередили: Байден не має наміру говорити з російським президентом, європейські лідери також не давали сигналів про готовність зустрітися з ним. Крім того, перед G20 путін зазнав великої поразки і відвів війська з Херсона, що говорить про системну поразку росії на фронті. Тому особиста участь путіна вважається вкрай малоймовірною. Водночас, речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат не виключає, що під час проведення саміту G20 рф можє здійснити масований ракетний удар по Україні.

✅ Проте аналітичні прогнози окремих видань («Європейська правда») з посиланням на начебто проекти фінального рішення саміту, акцентують увагу на потенційних загрозах, яку він несе для України.

🔸Стверджується, що у першому пункті саміт визначить перелік головних проблем світу, до яких віднесена не агресія росії, а пандемія COVID-19.

🔸 Попри те, що агресивна війна, розпочата всупереч вимогам Статуту ООН та інших світових правил, у документі начебто відсутні терміни на кшталт «російська агресія» і є лише одна (!) згадка про «війну в Україні».

🔸 У тематичних розділах документа пропонується також кілька згадок про абстрактні «геополітичні виклики» та «виклики для міжнародного миру і безпеки» (без згадування росії).

☝️ Зазначені інформаційні «вкиди» не верифіковані, але у разі, якщо рф зможе звести світову безпекову кризу до питання одного лише COVID-19 і тим списати свою агресію на «геополітику», це стане поразкою усього колективного Заходу та зокрема, України. 

   ☝️ На жаль, Україна не бере участі у підготовці документів G20. Проте, вже триває напружена суперечка між державами, що найактивніше відстоюють інтереси України (США, Британія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Канада) та державами, що схильні до компромісів та поступок рф (до них належить, зокрема, Індонезія, Китай, Саудівська Аравія, Індія та Бразилія, які мають вичікувальну позицію щодо цього питання).

Високопоставлені індонезійські політики, включно з президентом Джоко Відодо, закликають Західних лідерів піти на поступки щодо своєї критики росії, аби уникнути завершення саміту без ухвалення спільної заяви. За словами дипломатів, американські, європейські, австралійські, канадські та японські офіційні особи перебувають серед тих, на кого індонезійські колеги чинять тиск. На противагу Індонезії, новообраний прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак закликав використати майданчик G20 для публічного осуду російського вторгнення в Україну та ігнорувати виступи росіян. Багато чого залежить від результатів запланованої на сьогодні найважливішої «кулуарної» події саміту – зустрічі президента США Д.Байдена та лідера КНР Сі Цзіньпіна.

❗️ Протягом саміту західні лідери ще мають шанс взагалі відмовитися від спільної заяви та прописати у найпроблемнішому «геополітичному пункті», що ЄС та США мають думку, відмінну від решти членів G20.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Хто змагається за головне крісло кремля?»  Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/hto-zmagayetsya-za-golovne-krislo-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest