Головна | Статті | Що роблять «вагнерівці» в Білорусі

Що роблять «вагнерівці» в Білорусі

Що роблять «вагнерівці» в Білорусі

Ситуація в Білорусі після екстрадиції туди частини ПВК «вагнер» і самого пригожина продовжує бути у фокусі уваги. Адже інформація, що надходить звідти, не дуже заспокійлива. До Білорусі маршрутом від кордону з рф (КПП Дубовичка) до табору ПВК «вагнер» (м. Осиповичі) прибула вже дев’ята колона «вагнерівців». У ній було від 90 до 100 одиниць техніки. Ця колона більша, ніж попередня, а машини в ній пересувалися як на номерах т.зв. «лнр/днр» та рф, так і взагалі без номерів. За оцінками західних розвідок, на території республіки вже перебуває приблизно 2–2,5 тис. найманців. Зрозуміло, що з кожним прибуттям в РБ колон це число збільшується (в ДПСУ припускають, що Білорусь загалом може прийняти близько 8 тисяч «вагнерівців»). Особовий склад зс рф оцінюється в приблизно 2000 військових (це оперативна група зс рф до 40 осіб та до 2000 осіб для підтримання функціонування російських військових об’єктів у Білорусі). Крім того, на аеродромах РБ, як і раніше, знаходяться літаки та гелікоптери для ведення розвідки та демонстрації готовності до застосування на українському напрямку.

Наявність сил та засобів на білоруському напрямку свідчить, що росія зараз не здатна накопичити у Білорусі ту кількість військових, яка необхідна для наступу на Київщину чи на північ України. Нагадаємо, для наступу на Київ у лютому 2022 року рф залучала 45,5 тисячі військових.

І хоча ознак, що вони збираються «йти на Київ», поки немає, певні події змушують ЗСУ бути напоготові. Так, з нагоди передачі прапора «вагнер» з бази у краснодарському молькіно до нового польового табору в Білорусі пригожин виступив перед «вагнерівцями» в Білорусі. Із його заяв: «Ми знаходимося тут, у Білорусі, якийсь час, за який зробимо білоруську армію другою армією світу, а якщо потрібно, то заступимося за них». І головне – «це лише початок найбільшої роботи, яка буде проведена дуже скоро» та «потрібно дочекатися моменту, коли ми зможемо проявити себе у повній мірі». Крім класичного невдоволення ходом «сво», пригожин пообіцяв все ж таки повернутися на український фронт.

Наразі, за інформацією очільника ГУР МО України К. Буданова, для «вагнерівців» у Білорусі створюють «хаб, призначений для логістичних цілей», а також рекрутинговий центр. Надалі, вважає очільник ГУР, найманці сконцентруються на операціях за кордоном, насамперед в Африці. Зі свого боку в міноборони Білорусі заявили, що «вагнерівці» тренуватимуть місцевих військовослужбовців. Для цього у збройних силах РБ сформували три загони спеціального призначення, яким «вагнерівці» мають передати бойовий досвід, а також провести для них диверсійну та контрдиверсійну підготовку. Зараз інструктори від ПВК проводять на полігоні «Брестський» заняття з підрозділами територіальних військ білоруської армії (опанування навичками переміщення на полі бою й тактичної стрільби, інженерної підготовки й тактичної медицини).  Варто відзначити, що попри заяви пригожина, начебто білоруси зустріли їх «не тільки як героїв, але і як братів», «вагнерівці» вже конфліктують із місцевими силовиками. Так, 20 липня у Гомельській області сталася сутичка між місцевими прикордонниками й найманцями.

Тож, публічний процес розформування приватної військової компанії «вагнер» зовсім не означає, що найманці зникнуть. Мова йде лише про ліквідацію ПВК як неофіційного збройного формування. Більшість із них уклала контракти з міноборони рф, решта відправилась до Білорусі зі своєю місією. З одного боку, пригожин отримав державні підряди від лукашенка для навчання армії Білорусі навичкам терористів та вбивць ПВК «вагнер». З іншого – після бесіди путіна з пригожиним і «вагнерівцями» стало зрозуміло, що найманці будуть виконувати в Білорусі й делікатніші завдання, зокрема з догляду за поведінкою лукашенка та силового втручання у разі прийняття ним неправильних, на думку кремля, рішень. Це стосується планів путіна щодо застосування з території Білорусі російської тактичної ядерної зброї або використання білоруського напрямку для наступу російських військ.

❗️Загроза наступу з Білорусі буде залишатися до кінця війни, незважаючи на те, що поряд з нашим кордоном не зафіксовано переміщень військової техніки та особового складу. На тлі перекидання в Білорусь російської ядерної зброї, навіть незначна група досвідчених у боях і насамперед добре навчених найманців групи «вагнер» завжди є потенційною небезпекою, і не тільки для України. За словами президента Польщі А. Дуди, перебування ПВК «вагнер» у Білорусі залишається потенційною загрозою для Польщі, Литви та Латвії. І хоча українська розвідка запевнила, що присутність «вагнерівців» на території РБ не несе додаткової загрози для України, відповідні структури Сил оборони України та НАТО ретельно стежать за ситуацією і готові до кожного з усіх імовірних сценаріїв.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи застосує Білорусь російську ядерну зброю проти України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zastosuye-bilorus-rosijsku-yadernu-zbroyu-proty-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest