Головна | Статті | Чи застосує Білорусь російську ядерну зброю проти України

Чи застосує Білорусь російську ядерну зброю проти України

Чи застосує Білорусь російську ядерну зброю проти України

Як заявив невизнаний президент Білорусі о. лукашенко під час ІІ Євразійського економічного форуму, що відбувся у москві 24-25 травня, він домовився з путіним про переміщення російської тактичної ядерної зброї (ТЯЗ) до Білорусі. Мовляв, такі дії є відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран. 

❗️Раніше путін заявив, що 1 липня росія закінчує будівництво у Білорусі спеціального сховища для ТЯЗ і вже передала білоруській армії ракетний комплекс «Іскандер-М», здатний нести таку зброю.

Реакція світової спільноти була прогнозованою.

Україна заявила, що у зв’язку з такими намірами росії вимагає скликати Раду Безпеки ООН.

Представники США і Великої Британії наголосили, що оприлюднені підстави розміщення ТЯЗ у Білорусі є прикладом того, як росія вводить світ в оману, адже «кремль добре знає, що бронебійні снаряди, які Британія передала для ЗСУ, не є ядерною зброєю».

Федеральний уряд Німеччини заявив, що путін вдається до ядерного залякування.

А представник Європейського Союзу Ж. Боррель зауважив, що це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку ЄС.

Що таке рішення означає для росії, Білорусі та Заходу?

росія намагається довести керівництву «колективного Заходу», що подальше нарощування обсягів військової та фінансової підтримки України, відмова від територіальних поступок як умови припинення війни загрожують подальшою ескалацією конфлікту, поширенням зони потенційної загрози території України та місць запуску дронів і ракет, зокрема з ядерними боєголовками. «Ядерна загроза» в цьому випадку є альтернативою використання території Білорусі як одного із плацдармів майбутнього наступу. Адже відсутність у росії резервів для значного збільшення своєї військової присутності в Білорусі через значні втрати під час зимової кампанії робить ймовірність вступу Білорусі у війну або застосування її території для російського нападу мінімальною. Проте рішення путіна розмістити в Білорусі тактичну ядерну зброю у цьому сенсі нічого не змінює. Тож практична реалізація запланованого може бути здійснена кремлем тільки після домовленості з керівництвом Китаю. З урахуванням ролі в світовому ядерному балансі, на яку розраховує Китай, досягти такої домовленості буде вкрай важко. Свою позицію щодо заборони Китаєм передачі ядерної зброї іншим країнам будь-якою ядерною державою раніше оприлюднив заступник постійного представника КНР при ООН Ген Шуан під час виступу на Раді Безпеки. Китай закликає усі ядерні країни дотримуватися своїх зобов’язань, зменшувати ризик ядерної війни, а також уникати будь-яких конфліктів між ядерними державами. Тому практичне розміщення російської ядерної зброї на території Білорусі вважається проблематичним. Те, що кремль таки вирішив викласти на стіл «ядерний аргумент», лише свідчить, що інших способів наростити тиск на Україну та її союзників путін зараз не має. 

Для білоруської влади плани розміщення російської ТЯЗ є нагодою продемонструвати кремлю свою лояльність на тлі небажання «втягування» у збройну агресію білоруських військових. Такі дії не в повній мірі влаштовують кремль. Щоб спонукати лукашенка повноцінно вступити у війну, існує ймовірність, що найближчим часом москва організує масштабні провокації на білорусько-українському кордоні. За інформацією російського правозахисного проєкту Gulagu.net, фсб вже направила до Білорусі групу найманців, які мають здійснити диверсії та теракти від імені ЗСУ. Така провокація дає лукашенку додатковий привід провести «зачистку» в країні опозиційних сил і білоруських добровольців, які воюють на боці України у складі полку імені К. Калиновського.

З іншого боку, згода лукашенка розмістити в країні ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни й остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства. Білоруське населення розуміє, що розміщення ядерної зброї в країні робить її територію потенційною ціллю для НАТО, що максимально підвищить рівень негативного сприйняття і суспільного відторгнення у білоруського суспільства кремлівської верхівки й особисто путіна.

Захід оцінює заяви лукашенка та путіна як чергову спробу за допомогою ядерного шантажу змусити США, Україну та союзників зупинити війну на умовах росії. Але плани розмістити в Білорусі тактичну ядерну зброю навряд чи принципово змінять роль Білорусі в російсько-українській війні. Проте сам факт володіння рф ядерною зброєю та засобами її доставки продовжує бути глобальною проблемою і фактором небезпечної ескалації та загрози західним країнам. Тож розміщення російських ядерних боєголовок без передачі Мінську контролю над ними залишає за кремлем можливість їх практичного застосування.

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чи загрожує Україні розміщення ядерної зброї у Білорусі? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zagrozhuye-ukrayini-rozmishhennya-yadernoyi-zbroyi-v-bilorusi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest