Головна | Статті | Чи загрожує Україні розміщення ядерної зброї в Білорусі

Чи загрожує Україні розміщення ядерної зброї в Білорусі

Чи загрожує Україні розміщення ядерної зброї в Білорусі

Під час промови на державному телебаченні 25 березня путін заявив, що планує розмістити на території Білорусі тактичне ядерне озброєння. Своє рішення він намагався аргументувати проханням Лукашенка, а також тим, що Велика Британія передає Україні боєприпаси зі збідненим ураном.  

Наскільки ж реальними є словесні погрози путіна?

Певні ознаки свідчать, що намір розмістити тактичну ядерну зброю в сусідній країні є продовженням інформаційної кампанії із залякування України та країн ЄС. Її загальний наратив – «у разі подальшої підтримки України, рф застосує ядерну зброю проти НАТО, зокрема з території Білорусі». Також пропагандистська «страшилка» є продовженням попередньої дезінформаційної акції з залякування українців поставками британських снарядів зі збідненим ураном. Аргументи, що снаряди зі збідненим ураном не мають жодного відношення до ядерних озброєнь і, крім того, є на озброєнні самої росії, кремлем не сприймаються.

Однак практична реалізація задумів путіна перетворити Білорусь на плацдарм для ядерних сил рф наразі оцінюється експертами як малоймовірна. 

По-перше, за словами речника Ради національної безпеки США Д. Кірбі, Сполучені Штати не спостерігають жодних ознак переміщення росією ядерної зброї в сусідню Білорусь чи в будь-яке інше місце. За його словами, США також не бачать жодних ознак того, що путін має будь-який намір застосувати ядерну зброю проти України. 

На тлі загрозливої риторики, путін оцінює можливі руйнівні наслідки для росії через передислокацію ядерної зброї до Білорусі, адже це підриває архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки загалом. Раніше Вашингтон чітко дав зрозуміти, що будь-яке застосування ядерної зброї в Україні матиме наслідки, навіть якщо це будуть малопотужні тактичні засоби. Недарма путін у своїй промові підкреслив, що розміщувати цю зброю будуть без порушення зобов’язань за Договором про обмеження стратегічних наступальних озброєнь, хоча місяць тому росія призупинила свою участь в цьому Договорі. Тобто відчутні побоювання путіна щодо надто жорсткої реакції Заходу. І хоча в Альянсі поки що не побачили загрозливих змін ядерної політики рф, там уважно стежать за ситуацією й готові за необхідності скоригувати власну політику ядерного стримування. 

По-друге, застосування тактичної ядерної зброї в Україні, з практичного погляду, безглузде. Для отримання переваги на полі бою необхідно використати багато таких бомб чи ракет по всій лінії фронту, а це неможливо через відсутність у рф такої кількості тактичних ядерних боєприпасів та загрозу радіоактивного забруднення. Про неготовність кремля зробити в найближчій перспективі з Білорусі «ядерну дубинку» свідчить і суттєве зменшення кількості російських військовослужбовців на її території (до 4 тис.), через їх перекидання на Схід України для стримування українського контрнаступу.

По-третє, загроза ядерної відповіді НАТО по білоруській території та реальна перспектива посилення західних санкцій максимально підвищує рівень негативного сприйняття і суспільного відторгнення білоруським та російським суспільством такого рішення. І хоча головний білоруський пропагандист г. азарьонок поширює заклики застосувати ядерну зброю і «розплавити» Варшаву та «втопити» Вільнюс», подібні гасла не мають підтримки населення, а лише викликають роздратування. На тлі загальної втоми від війни російського та білоруського суспільства, це створює реальні передумови для насильницької зміни режимів.

Водночас, на тлі  гіпотетичних намірів розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю, реальною загрозою є передача Мінську ракетних комплексів «Іскандер-М» та переобладнання 10 білоруських військових літаків для несення тактичних ядерних зарядів, які були здійснені задовго до британської заяви. «Іскандери» можуть нести тактичні ядерні заряди на відстань близько 500 кілометрів, тобто в зону потенційного ураження потрапляють Україна та сусідні європейські держави. Це змушує Україну відволікати сили на посилення контролю над кордоном з Білоруссю.

Тому, цілком доречно, що Україна вимагає негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН для відсічі росії за її небезпечну та безвідповідальну ядерну риторику.

❗️Намір розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі є продовженням інформаційно-психологічної операції із залякування країн ЄС та НАТО, щоб перешкодити українському опору та позбавити Україну підтримки Заходу. Проте всі ці хитрощі кремлівського диктатора вже не працюють.

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чи загрожують Україні снаряди зі збідненим ураном? Детальніше – за посиланням:  https://cpd.gov.ua/articles/chy-zagrozhuyut-ukrayini-snaryady-zi-zbidnenym-uranom/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest