Головна | Статті | Що думають росіяни про майбутні президентські вибори в рф

Що думають росіяни про майбутні президентські вибори в рф

Що думають росіяни про майбутні президентські вибори в рф

Як відомо, чергові вибори президента росії призначено на 17 березня 2024 року. Звісно, кремлівські політологи заздалегідь впевнені в їх результатах, адже для переобрання путіна зроблено все можливе. В опоненти диктатору підставили т.зв. «технічних» кандидатів із трьох парламентських партій: КПРФ (депутат держдуми М. Харитонов), ЛДПР (віцеспікер держдуми Л. Слуцький) і «Нових людей» (депутат держдуми В. Даванков), які є ширмою для створення ілюзії демократичних виборів. Реальних конкурентів своєчасно прибрали. Одних зняла з перегонів ЦВК, посилаючись на «помилки» в документах (опозиційна кандидатка К. Дунцова, Б. Надєждін). Російського терориста та військового злочинця ігоря гіркіна (стрєлкова), який заявив про намір взяти участь у виборах, «несподівано» посадили у в’язницю, а «ліберального» лідера російської опозиції О. Навального та праворадикального ватажка колишньої ПВК «вагнер» є. пригожина – знищили фізично.

Усі ці вбивства та усунення реальних кандидатів були здійснені з єдиною метою – уникнути напередодні президентських виборів будь-яких потенційних проблем, які можуть спростувати «абсолютну підтримку» путіна з боку російського населення. Фактично, в росії не залишилося жодної публічно відомої особи, яка б мала потенціал протиставити себе путіну. А наявні кандидати не представляють реальної загрози, тим більше, що путін традиційно не збирається брати участь у передвиборчих дебатах.

Водночас ці президентські вибори в росії відрізняються від попередніх, адже «блискавична» війна в Україні докорінно змінила ставлення росіян як до путіна, так і війни загалом. Ба більше, нападом на Україну путін власноруч створив платформу для антипутінського руху в росії. Тож, кремлю необхідно продемонструвати надзвичайно високу підтримку путіна як серед населення рф, так і тимчасово окупованих українських територій. До речі, кремлівські політтехнологи роблять особливий акцент на демонстрації «абсолютної підтримки» місцевим населенням ТОТ росії та особисто президента і прагнуть довести світові, що той здійснює повний контроль над захопленими українськими територіями і тому претендуватиме на їх остаточну анексію. Так, кремль намагається намалювати максимальні цифри підтримки путіна на ТОТ, на рівні «чеченських» 93% під час виборів 2018 року та 99,8% – 2012-го. Не дивно, що для створення пропагандистської картинки на окупованій лівобережній Херсонщині, «дострокове голосування» за президента рф відбувалось під дулами автоматів російських військових та з записаними на камеру завченими промовами «щасливих українців». Проте спроби кремля представити легітимними «вибори» на тимчасово окупованих українських територіях і, таким чином, легалізувати їх остаточну анексію, виявляться марними. ЄС вже засудив проведення псевдовиборів на ТОТ України, назвавши їх порушенням міжнародного права.

Чого насправді очікують росіяни від «нового президента» – про це йдеться у загальноросійському соціологічному дослідженні Інституту конфліктології та аналізу росії (ІКАР), присвяченому настроям росіян напередодні президентських виборів. Дослідження проводилось у період з 20 січня по 3 лютого 2024 року шляхом телефонного опитування 1600 респондентів. 

Що довели результати дослідження?

По-перше, абсолютна більшість (80%) росіян не бачить ніякої інтриги в нинішній президентській кампанії, а половина громадян рф не слідкує за її перебігом або робить це вкрай рідко. При цьому, старше покоління стежить за передвиборчим процесом удвічі частіше (39%), ніж молодь та представники середнього покоління.

По-друге, основними рисами кандидата у президенти росіяни називають уміння ухвалювати важкі рішення (54%), досвід державного управління (53%), патріотизм (46%), моральність (39%) та вік від 40 років (33%). Важливо зазначити, що різні покоління не мають значних розбіжностей щодо основних рис, якими має володіти кандидат у президенти.

По-третє, на думку росіян, обраний президент має насамперед зосередитися з 2024 року на поліпшенні фінансового стану громадян (31%), соціальній політиці, яка полягає у достойних заробітних платах, пенсіях та соціальних виплатах (14%), економіці загалом (14%), а також на поліпшенні та здешевленні медичних послуг (13%), поліпшенні добробуту народу (11%). Успішне завершення «спеціальної військової операції» з 11% згадок займає лише п’яту сходинку.

Наскільки путін відповідає вимогам росіян на посаду президента, можна судити з того, що 74% опитаних вважають, що новообраний президент не зможе виправдати мандат довіри за перші пів року свого терміну, так само як і відпустити інфляцію та курс рубля (51%). Водночас 63% не вірять у те, що він у перші шість місяців після обрання завершить «сво» без будь-яких попередніх умов. Ба більше, якщо буде проводитися відповідний референдум, за довічне президентство путіна готові проголосувати 43% опитаних (51% – проти), а 27% вірять в існування двійників путіна, які підміняють його під час публічних заходів. Більшість респондентів (69%) вважають, що їхній країні потрібні і президентські, і парламентські вибори. Важливо, що найбільша частка тих, хто вважає за необхідне проводити всі види виборів, серед молоді до 30 років – 79%.

Отже, якою б безперечною не уявлялась «перемога» путіна в результаті цього фарсу виборів, його перебування на посаді президента до 2030 року, вочевидь, буде проблемним. Все більше росіян, передусім молоді, бажають політичних змін в країні. Недарма під час «прямої лінії» з путіним 21% запитів громадян торкався теми війни з основним меседжем – «що робить влада для її закінчення?». Потенціал опозиційних сил діючій у кремлі владі яскраво продемонстрували десятки тисяч росіян, які 1 березня прийшли на похорон О. Навального з антипутінськими й антивоєнними закликами та продемонстрували незгоду з агресивною політикою путіна не тільки продовжувати свою війну проти України, але й далі йти на конфронтацію із західним світом. 

Безумовно, війна в Україні, що зайшла у глухий кут, непохитний тиск Заходу, який посилює економічні проблеми росії, загострення внутрішньої боротьби серед правлячої еліти розхитують путінську владу та сприятимуть мобілізації російського суспільства на боротьбу проти його режиму.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Для чого путіну інтерв’ю західному журналісту? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/dlya-chogo-putinu-intervyu-zahidnomu-zhurnalistu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest