Головна | Статті | Підсумки зустрічі радників з питань національної безпеки в Давосі

Підсумки зустрічі радників з питань національної безпеки в Давосі

Підсумки зустрічі радників з питань національної безпеки в Давосі

14 січня у швейцарському місті Давос відбулася четверта зустріч радників з питань національної безпеки та політичних радників за участю керівника Офісу Президента України А. Єрмака. До дискусії долучилися 83 делегації з Європи, Азії, Африки та Латинської Америки, включно з 18 партнерами з Азії та 12 з Африки. Китай, хоч і отримав запрошення та має велику делегацію в Давосі, проігнорував зустріч. Українська сторона представила підсумки діяльності робочих груп за низкою пунктів Формули миру: за пунктом 6 щодо виведення російських військ і припинення бойових дій; за пунктом 7 щодо правосуддя; за пунктом 8 щодо захисту довкілля; за пунктом 9 щодо запобігання ескалації; за пунктом 10 щодо підтвердження закінчення війни. Обговорювалися також продовольча безпека та гуманітарні питання, зокрема викрадення росією українських дітей.

Варто зауважити, що дискусія в Давосі виявила різноманітність позицій її учасників. Так, представники Глобального Півдня загалом висловили співчуття стражданням українців, хоча дехто наголосив на необхідності зважати на занепокоєння росії. Водночас агенція Bloomberg оцінила зустріч у неділю як таку, що закінчилася «без чіткого плану, як рухатися далі». 

Який прогрес принесли переговори про майбутній мир в Україні?

По-перше, українські мирні ініціативи поступово стають глобальними і вкотре підтверджують, що світовий порядок, заснований на правилах та гарантіях безпеки, обов’язково має бути відновлений для всіх країн без винятків. У порівнянні з першою подібною зустріччю в Копенгагені суттєво зросла кількість її учасників (з 16 країн до 83), що зробило її змістовнішою й активнішою за кількістю нових, цікавих напрацювань і звернень. Передовсім це відбулось за рахунок участі африканських країн, які виступили з дуже потужними меседжами. На виконання доручення Президента України наша делегація на полях заходу провела зустрічі з представниками понад 50 держав та міжнародних організацій Азії, Африки, Латинської Америки та Океанії. Звісно, основна увага під час переговорів була приділена питанням реалізації Української формули миру, зміцненню глобальної продовольчої безпеки та двостороннього співробітництва. Під час переговорів членів української делегації із високопосадовцями Королівства Бахрейн, Катару, Руанди, Лівії, Бразилії, Аргентини, Чилі, Уругваю, Австралії, Нової Зеландії сторони обмінялися думками щодо подальшої координації зусиль задля підтримки українських ініціатив, зокрема гуманітарного проєкту Grain from Ukraine, участі у процесі повернення примусово переміщених росією українських дітей та повоєнного відновлення України. Також результативними виявилися зустрічі української делегації з представниками Швейцарії, США, Канади, Данії, Індії, Японії, Королівства Саудівська Аравія, ОАЕ, Нігерії та ООН, з Аргентиною досягнуто певних домовленостей щодо організації саміту Україна–Латинська Америка.

По-друге, зустріч стала каталізатором переговорів щодо безпекових гарантій для України. Після Британії активізувались переговори щодо гарантій безпеки з Румунією, Нідерландами та державами «Великої сімки». Західні партнери України «висловили однозначну підтримку Україні та її мирним планам», закликавши Глобальний Південь роз’яснити росії важливість дотримання Статуту ООН та його основних принципів в інтересах глобальної безпеки.

По-третє, за підсумками зустрічі в Давосі високопоставлений представник ЄС підтвердив вірність Євросоюзу принципам Формули миру Зеленського і зобов’язання продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Лідери основних політичних груп Європейського парламенту виступили зі спільною заявою, в якій закликали Європейську раду та держави-члени Європейського Союзу забезпечити сталу і довгострокову фінансову та військову підтримку України. Зокрема, висловлена впевненість, що майбутня Європейська рада ухвалить необхідне рішення щодо пакету економічної підтримки у 50 млрд євро. Наразі президентка Швейцарської Конфедерації В. Амгерд підтвердила плани в межах стратегії з міжнародної співпраці виділити у період  2025–2028 років 1,5 млрд франків на відновлення України.

По-четверте, зустріч надала необхідні передумови для підготовки високорівневої зустрічі лідерів країн та урядів, що може стати відправною точкою для  досягнення справедливого і сталого миру для України на основі Української формули миру.  

Отже, оцінку зустрічі радників глав держав у Давосі агенцією Bloomberg можна назвати упередженою, адже прийняті рішення демонструють, що більшість країн Америки, Європи та Азії перебувають на одній хвилі з Україною в бажанні завершити війну на принципах міжнародного права і статусу ООН. Ще яскравіших результатів у просуванні Української формули миру очікуємо від зборів Всесвітнього економічного форуму та промови Президента України.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Основні підсумки засідання Ради Україна–НАТО? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/osnovni-pidsumky-zasidannya-rady-ukrayina-nato/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest