Головна | Статті | Навіщо путіну «реанімація» пригожина

Навіщо путіну «реанімація» пригожина

Навіщо путіну «реанімація» пригожина

Все говорить про те, що ватажок ПВК «вагнер» пригожин повертається в політичне поле росії. Про це свідчить поступова його «реанімація» в російському медіаполі, де вільно поширюються заяви пригожина. Тож, за його словами, «вагнер» продовжує свою діяльність в Африці, а також у підготовчих центрах у Білорусі, виконуючи завдання, «контур яких промальовується дедалі виразніше». Особливу увагу пригожин приділяє демонстрації своєї лояльності кремлівській владі та особисто путіну, підкреслюючи, що «це, безумовно, завдання, які виконуватимуться заради величі росії».

Що стоїть за поверненням пригожина в публічне поле?

По-перше, путін більше не має претензій до бунту «вагнерівців». Справу про збройний заколот проти засновника ПВК припинили, путін особисто з ним спілкується у кремлі, він без проблем курсує між Білоруссю та рф і повертає  контроль над активами. Розформування «вагнерівців» фактично вилилося в декоративне розділення його підрозділів на тих, хто підписав контракт зі збройними силами росії, та тих, хто «пішов з пригожиним у Білорусь». Таким чином путін, з одного боку, продемонстрував російському суспільству так зване покарання пригожина за спробу збройного заколоту 24 червня, а з іншого – зберіг військовий потенціал найманців для проведення спецоперацій в Африці та бойових діях в Україні.

Ба більше, його присутність на  саміті «росія-Африка» в санкт-петербурзі та спільне фото з послом Центральноафриканської Республіки говорить, що путін продовжує ставити на «вагнерівців» як силового носія російських інтересів в Африці.

Так, кремль через підрозділи ПВК «вагнер» продовжить посилення російської присутності в Африці.  Як відомо, частина терористів приватної військової компанії залучається до охорони перших осіб держави, зокрема президента ЦАР Ф. Туадера. Для посилення захисту майбутнього конституційного референдуму в ЦАР від нападу місцевих груп бойовиків, туди прибув черговий військово-транспортний борт «вагнерівців», який доставив до країни додаткових інструкторів. Також експерти американського Інституту вивчення війни вважають «вагнерівців» причетними до усунення військовими президента Нігера М. Базума і прогнозують появу там найманців за «проханням» заколотників, подібно до того, як це відбувалося в Малі після перевороту у травні 2021 року. Також для просування порядку денного кремля в африканських країнах путін активно використовує ресурс Afrique Media TV, який фінансується пригожиним. Саме цей ресурс поширює у Західній Африці російську пропаганду та використовується для популяризації ПВК «вагнер» і проведення інформаційних кампаній з дискредитації миротворчої місії ООН в Африці. Крім того, пригожин організував приїзд до саміту «росія – Африка» африканських журналістів, щоб нівелювати незадоволеність африканських лідерів збоями в поставках зерна.

По-друге, путін продовжує покладатися на пригожина у справі «розхитування» білоруських кордонів з Польщею та Литвою і відволікання уваги від українського напрямку. Через загострення ситуації на польсько-білоруському кордоні, усіх лояльних до пригожина бойовиків відкликають із відпусток  у розташування їх білоруських таборів. Адже основна маса найманців, які прибули до Білорусі, мають досвід контрабандної діяльності та перевезення нелегальних мігрантів. За даними польської сторони, найманці «вагнер» переміщуються в бік Сувальського коридору, який з’єднує країну з державами Балтії, а також відокремлює територію калінінградської області та Білорусі. Лише цього року було зафіксовано 16 тис. спроб нелегального перетину білорусько-польського кордону мігрантами за сприяння «вагнерівців», які допомагатимуть нелегальним іммігрантам потрапляти на польську територію та дестабілізувати Польщу. Для прикриття провокацій на кордоні найманці вдягають форму білоруських прикордонників і під виглядом білоруських службовців супроводжують біженців у їхніх спробах перетнути кордон. Також існують певні докази того, що найманці під виглядом нелегальних іммігрантів намагатимуться проникнути на територію Польщі, що створює додаткові ризики. За підрахунками українських прикордонників, станом на 29 липня у Білорусі налічується понад 5 тисяч найманців ПВК «вагнер».

По-третє, путін продовжує використовувати пригожина як противагу зростаючому впливу груп армійців шойгу-герасимова, спецслужб патрушева та адміністрації президента рф  грефа-кирієнка, які намагаються отримати контроль над політичною ситуацією в країні. У відповідь на «прощення» пригожин продовжує критикувати військове керівництво, але всіляко схвалює та підтримує  лінію путіна.

 ❗️Тому, пригожин і надалі залишатиметься підконтрольним путіну гравцем у політичному житті росії, Білорусі та Африканського континенту. Проте безпосередня участь «вагнерівців» у бойових діях в Україні суттєво зменшується.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як пригожин руйнує кремлівську владу? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-prygozhyn-rujnuye-kremlivsku-vladu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest