Головна | Статті | Навіщо кремлю фейк про «контрабанду зброї» з України

Навіщо кремлю фейк про «контрабанду зброї» з України

Навіщо кремлю фейк про «контрабанду зброї» з України

Росія намагається використати напад ХАМАСу на Ізраїль для масштабної провокації проти України. За даними ГУР МО України, росіяни поширюють в інфопросторі фейки зі звинуваченнями українських військових у нібито продажі західної зброї терористам ХАМАС. Зокрема, стверджується, що ізраїльські військові начебто затримали біля Ашкелона терористів з українською зброєю, а бойовики палестинського угруповання начебто подякували Україні за неї.

Щоб придати дезінформації більшої достовірності, ГРУ (головне управління генштабу зс рф) вже передало терористам ХАМАСу захоплену під час бойових дій в Україні трофейну зброю, виготовлену у США та державах ЄС. Очікується, що авторами «викривальних публікацій» та «розслідувань» зі звинуваченнями українських військових у нібито продажі західної зброї мають стати прокремлівські західні журналісти та «дослідники», які спеціалізуються на поширенні російських наративів. Також для переконливості спецслужби рф мають намір використати «коментарі» зрадника з української прикордонної служби р. сирового, який нещодавно втік до москви.

Варто зауважити, що це не перша хвиля російської дезінформації щодо начебто контрабанди Україною західної зброї. Так, у жовтні 2022 р. у фінських ЗМІ ширилась інформація про нібито потрапляння зброї з України в руки криміналітету Фінляндії, яку згодом спростувала фінська сторона. У лютому 2023 р. російські ЗМІ розтиражували публікацію Financial Times, автор якої з посиланням на експрем’єр-міністерку Молдови Н. Гаврилицу «зафіксував збільшення» контрабанди зброї з України. Насправді пряма цитата Гаврилиці не містила таких звинувачень, а жодної підтвердженої інформації від молдовської сторони про постачання контрабандної зброї з України не надходило. Як встановлено, автор публікації минулого року вже публікував схожу маніпулятивну статтю на тему контрабанди української зброї.

Що стоїть за активізацією російських ІПсО? 

По-перше, враховуючи, що постачання зброї Україні західними партнерами є одним з ключових факторів подолання агресії, дискредитація такої підтримки є стратегічним завданням російської пропаганди. Тож атака палестинських бойовиків на Ізраїль лише надала новий імпульс застарілому інформаційному приводу – з метою обмеження або повного припинення західної військової допомоги нашій державі.  Старт новій ІПсО надав очільник російського мзс с. лавров, який під час переговорів із секретарем Ліги арабських держав заявив, що зброя, яку надсилає Захід Україні для оборони від окупантів, нібито «розповзається по всьому світу».   

Також кремль намагається використати на свою користь протиріччя між республіканцями та демократами в Конгресі США з питань продовження фінансової підтримки України. На тлі чуток про причетність України до контрабанди зброї, поширених певними американськими ЗМІ, конгресвумен-республіканка М. Грін, яка належить до групи прихильників Д. Трампа MAGA, закликала перевірити серійні номери американської зброї, яку ХАМАС використав проти Ізраїлю, натякнувши, що зброя надійшла з Афганістану та України.

По-друге, інформаційна атака спрямована на дезорієнтацію Заходу та створення напруги між Україною та Ізраїлем. Просуваючи наративи про те, що ізраїльтяни, мовляв, гинуть від «української зброї», а «США віддали Україні зброю, призначену для Ізраїлю», російська ІПсО намагається створити враження, що Україна умисно постачає зброю до сектора Газа. З цього приводу російською пропагандою активно використовуються звинувачення України в антисемітизмі та маніпуляції на тлі скандалу в канадському парламенті. Наразі пропагандистська машина рф цілеспрямовано поширює фейк, що військова підтримка ХАМАСу є продовженням української практики постачання зброї терористам, тож під час війни в Сирії бойовики різних ісламістських угруповань також активно використовували зброю, що надходила з території України.

По-третє, інформаційна кампанія намагається відвести увагу світової спільноти від багаторічного  використання росією контрабандного постачання озброєння диктаторським режимам і терористичним угрупованням по всьому світу, зокрема в Африці. Тож, за інформацією української розвідки, зброю могли доставити до Гази приватні військові компанії рф. До речі, в ізраїльських подіях зафіксовано використання терористами автоматів АК-103 саме російського виробництва. 

Тому, поширення фейкових звинувачень української сторони у нібито продажі західної зброї для терористів стає новим трендом російської пропаганди і буде здійснюватися на регулярній основі.

Проте є всі підстави сподіватися, що російська ІПсО не вплине на відносини України з Ізраїлем та західними партнерами. Адже українська влада підтримує тісний діалог з міжнародними партнерами в контексті передачі зброї та забезпечення ефективної системи моніторингу її використання.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи загрожує Україні зменшення підтримки з боку США та їх союзників? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zagrozhuye-ukrayini-zmenshennya-pidtrymky-z-boku-ssha-ta-yih-soyuznykiv/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest