Головна | Статті | Чи зміниться позиція Угорщини про євроінтеграцію України на саміті Європейської ради

Чи зміниться позиція Угорщини про євроінтеграцію України на саміті Європейської ради

Чи зміниться позиція Угорщини про євроінтеграцію України на саміті Європейської ради

Напередодні вирішального саміту Європейської ради 14-15 грудня щодо приєднання нових членів Будапешт посилює тиск на Брюссель. Угорський прем’єр-міністр В. Орбан попередив, що через війну в Україні лідери ЄС можуть не досягти консенсусу щодо початку переговорів про членство України і запропонував відкласти це питання на 5-10 років. 6 грудня провладна партія Орбана Fidesz внесла до парламенту резолюцію, в якій закликає уряд не підтримувати початок переговорів про вступ України в ЄС. До того ж днями в листі президенту Євроради Ш. Мішелю Орбан закликав взагалі зняти українське питання з порядку денного саміту.

Що насправді стоїть за позицією угорської влади щодо «українського питання»?

По-перше, основні претензії Будапешта насправді стосуються не війни, а питання національної меншини в Україні. Саме через ці розбіжності Угорщина створює перешкоди на шляху України не лише в ЄС, але й у НАТО. Передумовою конфлікту стало схвалення у 2017 році українською владою нового закону про освіту, який, на думку Будапешта, зачіпав угорську нацменшину на Закарпатті. Наріжним каменем незадоволення угорської столиці став початок вивчення предметів українською мовою під час переходу з початкової до середньої школи дітьми, які за старими програмами вчилися угорською. Ба більше, Орбан заявив, що в часи срср ситуація з правами національних меншин в Україні «була ліпшою». Проте вимоги угорської сторони обмежуються скасуванням нового законодавства щодо освіти нацменшин і виглядають досить маніпулятивними й політизованими. Адже повернення до старого законодавства означало б для України відкат від започаткованої освітньої реформи. Хоча для розв’язання цього питання Україна та Угорщина у вересні цього року відновили переговори в рамках міжурядової групи, а Кабмін в останніх числах листопада вніс на розгляд парламенту законопроєкт №10288, який передбачає зміни до закону про освіту в частині національних меншин, проблема досі не врегульована, чим і скористалась угорська влада, використовуючи питання руху України в ЄС як важіль впливу.

По-друге, на позицію офіційного Будапешта щодо України впливають суто політичні мотиви. Адже Угорщина продовжує перебувати в орбіті інтересів кремля і стабільність угорської влади значною мірою залежить від російських інвестицій та постачань російських енергоносіїв. кремль розглядає Угорщину як форпост свого впливу на країни ЄС та інструмент блокування європейського фінансування України, а також сподівається, що дії Орбана стануть каталізатором для інших руйнівників європейського порядку від Словаччини і Нідерландів до Польщі.

Не дивно, що Орбан, якого називають «другом путіна», виступає проти виділення Україні 50 млрд євро, які Європейська комісія запропонувала на початку цього року. Також Будапешт традиційно використовує майбутню євроінтеграцію України для послаблення європейських санкцій проти рф, які зачіпають важливі для Угорщини галузі російської економіки, зокрема атомної енергетики та нафтовидобування. 

По-третє, з урахуванням того, що рішення щодо приєднання нових членів ЄС потребує консенсусу, антиукраїнська риторика Будапешта є спробою шантажу Єврокомісії з метою розблокування європейського фінансування Угорщини на понад $30 млрд, яке з грудня 2022 року було заблоковано через проблеми в країні з верховенством права. Водночас така стратегія Орбана може спровокувати зворотну реакцію інших членів союзу, адже Будапешт процвітає завдяки членству в ЄС і НАТО, однак при цьому ігнорує інтереси своїх союзників.

Як подолати «угорську кризу»?

Лідери ЄС шукають способи переконати Угорщину не заважати шляху України в ЄС, адже сьогоднішня політика Будапешта спрямована на руйнацію спільних зусиль абсолютної більшості країн ЄС. Президент Франції Е. Макрон оптимістично налаштований щодо можливості переконати Орбана змінити його позицію щодо підтримки України до саміту лідерів ЄС 14-15 грудня. Після телефонної розмови з главою МЗС Угорщини П. Сійярто, керівник Офісу Президента А. Єрмак зазначив, що Україна розраховує на позитивне рішення грудневого засідання Європейської ради щодо початку переговорів про членство в Євросоюзі.

Водночас, якщо не вийде переконати Орбана, ЄС розглядає крайній варіант – виключити Угорщину з політичних рішень ЄС як члена Євросоюзу, що порушує основні цінності блоку (т. зв. «процедура статті 7»). Це вкрай небажаний сценарій, оскільки він порушує єдність Євросоюзу. Тож, найімовірніше, лідери країн ЄС намагатимуться переконати Орбана на дипломатичному рівні. Тим більше, що Європейська комісія в якості компромісу погодилася на виділення Угорщині від 10 до 13 млрд євро, що раніше блокувалося Брюсселем.

Отже, будемо сподіватися, що у Будапешті зрозуміють, що позиція блокування членства України в ЄС є хибною і таким рішенням вони принесуть шкоду не тільки стратегічним інтересам Євросоюзу, а й собі.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чому Угорщина блокує євроінтеграцію України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chomu-ugorshhyna-blokuye-yevrointegracziyu-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest