Головна | Статті | Чи змінить війна Ізраїлю та Палестини світовий устрій

Чи змінить війна Ізраїлю та Палестини світовий устрій

Чи змінить війна Ізраїлю та Палестини світовий устрій

Реакція на атаки палестинського угруповання ХАМАС на Ізраїль очікувано розколола світ. Ізраїль підтримали Велика Британія, Німеччина, Грузія, Канада, США, Україна, Франція; ХАМАС – Ірак, Іран, Катар, Кувейт, Сирія. Формальний нейтралітет наразі тримають Єгипет, росія, Саудівська Аравія, Туреччина.

Як розвиватимуться події далі – можна тільки прогнозувати, але очевидно, що навіть фізичне знищення бойовиків ХАМАС у секторі Газа в найближчій перспективі не припинить ізраїльсько-палестинське протистояння.

Які ж наслідки цього конфлікту на світоустрій вже настали і які можна очікувати?

По-перше, Ізраїль заявив, що не має наміру обговорювати з ХАМАСом умови досягнення миру, а завдання полягає в їхньому знищенні. Це фактично звело нанівець шанси на заплановані переговори між Президентом США Байденом, прем’єр-міністром Ізраїлю Б. Нетаньяху та Спадкоємним принцом Саудівської Аравії М. Салманом щодо нормалізації ізраїльсько-саудівських зв’язків в обмін на американсько-саудівський договір про оборону, що мало стати дипломатичною перемогою США.

Масовані обстріли Ізраїлем густонаселених районів сектору Газа і Лівану та численні жертви серед мирного населення анклаву викликали різко негативну реакцію в арабському світі, чим створили реальні передумови для поширення конфлікту на сусідні країни. У разі започаткування Ізраїлем наземної операції в секторі Гази, не виключено, що Іран, Сирія, Єгипет та Ліван підтримають ХАМАС не тільки морально. Кожен із цих факторів загрожує переростанням регіонального протистояння між ізраїльтянами й палестинцями в глобальну арабо-ізраїльську війну.

По-друге, події в Ізраїлі послаблюють позиції США на Близькому Сході, адже вимагають агресивнішої політики США стосовно Ірану – головного спонсора і прихильника ХАМАС. Якщо Ізраїль доведе причетність Ірану до підготовки нападу, адміністрації Байдена буде важко і надалі підтримувати досить м’який санкційний режим щодо Тегерана. Байден вже зіткнувся із закликами як демократичних, так і республіканських представників у Конгресі посилити санкції, що обмежують іранський експорт нафти (Іран є восьмим за величиною виробником нафти у світі, експортуючи близько 2 мільйонів барелів на день). Очевидно, що це дуже серйозно вплине на ціни на енергоносії у світі (прогнозується зростання світової ціни на нафту на рівні 100 доларів за барель і вище), а також спровокує збільшення обсягів експорту іранської нафти до Китаю. Також розгортання конфлікту викликає численні акції протестів громадян США арабського походження та біженців з африканських країн у підтримку Палестини. Це створює загрозу масових заворушень у США та європейських країнах і активізації там осередків радикально налаштованих прихильників Палестини, готових до терористичних проявів.

По-третє, перенаправлення Ізраїлю частини військової та фінансової допомоги США свідчить про перефокусування світової уваги з України на нову війну. Якщо в конфлікт безпосередньо втягнуться «Хезболла», «Талібан», Іран, Сирія, це може серйозно вплинути на здібності наших партнерів допомагати Україні та посилить тиск тих, хто виступає за заморожування конфлікту. Ситуація ускладнюється загостренням передвиборчої політичної боротьби у Сполучених Штатах, адже надання Ізраїлю технологічної американської зброї використовується прихильниками Трампа для звинувачень Байдена у спустошенні резервних арсеналів США через поставки в Україну. 

З іншого боку, війна в Ізраїлі може стати для колективного Заходу додатковим аргументом по-новому оцінити роль і значення України в її боротьбі проти росії та прискорити ухвалення рішень щодо надання ресурсів, необхідних для перемоги. Адже протистояння між Ізраїлем та угрупованням ХАМАС фактично є проксі-війною, де за кожною зі сторін стоять міжнародні гравці: за Ізраїлем – США та колективний Захід, за Палестиною – Іран, певні арабські країни, Китай та росія. Хоча прямих доказів залучення у конфлікт рф наразі немає, утім, фактично кремль використовує ситуацію для переписання принципів світового існування.

Розгорнута рф на Заході інформаційна кампанія намагається переконати західних виборців у тому, що поки їхні лідери підтримували Україну, на Близькому Сході сталась ескалація конфлікту, яка загрожує ядерною війною. До речі, інформаційна експансія кремля вже призвела до перемоги проросійських сил у парламентах Німеччини, Словаччини та Угорщини.

Тож послаблення уваги Заходу до «українського кейсу» та прийняття рішення щодо зниження обсягів військової та фінансової допомоги сприятимуть консолідації авторитарних держав проти демократії, що має на меті змінити світову розстановку сил. Зберегти сучасний міжнародний порядок та протистояти вже сформованій «осі зла» росія-Білорусь-Іран-Китай-КНДР спроможна лише модель колективної безпеки, яка неможлива без участі України.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи загрожує Україні зменшення підтримки з боку США та їх союзників? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zagrozhuye-ukrayini-zmenshennya-pidtrymky-z-boku-ssha-ta-yih-soyuznykiv/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest