Головна | Статті | Чи вплине колонка В.Залужного на американську допомогу Україні

Чи вплине колонка В.Залужного на американську допомогу Україні

Чи вплине колонка В.Залужного на американську допомогу Україні

Колонку головнокомандувача ЗСУ В. Залужного у виданні The Economist від 1 листопада було оприлюднено в момент, коли у Сполучених Штатах тривають дебати щодо виділення коштів для України. І не дивно, що публікація наробила багато галасу в інфопросторі та викликала жваву реакцію американського політикуму. Головнокомандувач зазначив, що озброєння, яке постачає Захід, було достатнім для підтримки України у війні, але недостатнім, щоб дозволити їй перемогти. На його думку, через зайву обережність західних союзників у постачанні Україні своїх новітніх технологій та потужнішого озброєння, війна рф проти України може перейти в небезпечну «позиційну» стадію на виснаження. Генерал робить висновок, що для виходу з «глухого кута» ЗСУ необхідні «ключові військові можливості та технології» на таких напрямках, як повітряна оборона, радіоелектронна й контрбатарейна боротьба, розмінування і мобілізація.

Як вплинула публікація В. Залужного на подолання політичних протиріч щодо підтримки України?

По-перше, впливове видання Politico вважає, що заява Залужного про «глухий кут» на фронті «розпалила партійні пристрасті» в американському Конгресі, де дебатується питання подальшої допомоги Україні. Окремі республіканці вважають, що коментарі головнокомандувача ЗСУ є приводом для переосмислення американської підтримки Києва. Сенатор-республіканець Д. Хоулі заявив, що відвертість Залужного «зробила велику дірку» в політиці Президента США Д. Байдена, який пропонував продовжувати фінансувати Україну. Інший сенатор-республіканець Джей Ді Венс заявив, що «військові цілі Зеленського не відповідають реальності» і конфлікт треба врегулювати «шляхом переговорів». 

Варто зазначити, що позиція окремих республіканців у Конгресі є відображенням політичної боротьби прихильників Д. Трампа, який будує свою передвиборчу кампанію на критиці діючого Президента США з «українського питання», та демократів – прихильників Д. Байдена, адміністрація якого притримується стратегії подальшої  підтримки України.  

Принципово, що позиція Венса та Хоулі є точкою зору меншості в Конгресі, а більшість сенаторів від обох партій, як і раніше, підтримує надання військової допомоги Україні. Тож сенатор-демократ Б. Кардін підтримав оцінку Залужного щодо ситуації на фронті, а сенатор-демократ Р. Блюменталь наполягає, що «Сполучені Штати повинні продовжувати підтримувати Україну, тому що це життєво важливо для національної безпеки, навіть якщо гігантського прориву не станеться».

Як відомо, 20 жовтня Білий дім запросив у Конгресу майже $106 мільярдів для України, Ізраїлю та інших пріоритетних сфер. Запит для України складається з $61,4 млрд, зокрема $44,4 млрд на постачання обладнання Пентагону, поповнення запасів зброї та іншу військову підтримку. Проте новий спікер Палати представників США республіканець М. Джонсон вніс законопроєкт про надання Ізраїлю допомоги на суму $14,3 млрд, куди не входить пакет підтримки для України. Через це в Сенаті виникла суперечка між прихильниками та противниками подальшої підтримки України. 

З цієї точки зору стаття Залужного дуже своєчасна і спроможна посилити аргументацію найактивніших прихильників України в Конгресі та позитивно вплинути на результати дебатів в американському Конгресі щодо «українського питання».

По-друге, адміністрація Д. Байдена продовжить лобіювання в Конгресі надання Україні додаткової фінансової допомоги. Вже 2 листопада на публікацію відреагував координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій США Д. Кірбі, який на брифінгу в Білому домі заявив, що «Штати розвиваються та еволюціонують у питанні надання зброї Києву і цей процес триватиме». Кірбі підтримав зміст статті головнокомандувача, вказавши, що вона підкреслює необхідність подальшої підтримки України і «нам було б надзвичайно легше це зробити, якби Конгрес ухвалив додаткове фінансування». У підтримку своїх слів, адміністративно-бюджетне управління Білого дому 31 жовтня опублікувало заяву, в якій зазначається, що Президент США накладе вето на запропонований республіканцями в Палаті представників законопроєкт про надання допомоги лише Ізраїлю. А агентство Reuters повідомило, що США 3 листопада оголосять про новий пакет військової допомоги Україні на суму 425 мільйонів доларів, включно з ракетами й боєприпасами для боротьби з дронами.

Отже, загальна реакція на статтю В. Залужного у Вашингтоні доброзичлива – вона вийшла у критично важливий для України час та стала одним із важливих аргументів на користь необхідності подальшої оборонної підтримки Києва. Хоча хід контрнаступу не виправдав усі сподівання Заходу, Україна продемонструвала неспроможність росії виграти і таким чином змусила російську владу змінити «побєдну» риторику на пропозиції сісти за стіл переговорів.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи загрожує Україні зменшення підтримки з боку США та їх союзників? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zagrozhuye-ukrayini-zmenshennya-pidtrymky-z-boku-ssha-ta-yih-soyuznykiv/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest