Головна | Статті | Чи вдасться путіну створити в Україні «санітарну зону»

Чи вдасться путіну створити в Україні «санітарну зону»

Чи вдасться путіну створити в Україні «санітарну зону»

Результати зрежисованих «виборів без вибору» у росії в. путін «відмітив» новою «лякалкою».  Навіть не дочекавшись оголошення результатів, псевдопрезидент під час виступу 17 березня у своєму виборчому штабі поділився планами створити на прилеглих територіях України так звану «санітарну зону», тобто «зону безпеки, яку буде складно подолати засобам ураження, насамперед іноземного виробництва». в. путін назвав глибину цієї «демілітаризованої» зони «окремим питанням» і відмовився обговорювати, які території та коли у таку випадку має намір захопити росія. Водночас заступник голови держдуми рф у справах СНД в. водолацький перелічив населені пункти, які, на його думку, мають бути включені до «санітарної зони», про яку говорив в. путін – «це не лише Харків, а також Дніпро, Одеса, Миколаїв та багато інших населених пунктів». До заяви в. путіна підключився і ватажок терористичного угруповання «днр» д. пушилін, який теж заявив, що й їм потрібна «санітарна зона». Тож під загрозою можуть опинитися принаймні території Харківської, Одеської, Миколаївської, Сумської і Дніпропетровської областей. Варто зазначити, що в. путін виголосив ідею «санітарної зони» в Україні у тоні, який відповідає нещодавнім закликам д. медведєва до повної ліквідації української державності та приєднання України до рф, що свідчить не про випадковість заяви, а про заздалегідь продуману стратегію.

Що ж стоїть за провокативною заявою російського диктатора?

По-перше, риторику в. путіна слід розглядати як елемент інформаційно-психологічної операції з військово-політичного тиску на Захід, мета якої –  показати, що поки країни НАТО на чолі з США не відмовляться від постачань Україні далекобійних видів озброєнь, росія розглядатиме сценарії посунення лінії «кордону». Цікаво, що перші заяви щодо «санітарної зони» на території Донецької та Луганської областей російський «лідер» зробив після того, як країни Заходу заговорили про створення коаліції далекобійної зброї. Крім того, як вважає керівник Ради резервістів Сухопутних військ І. Тимочко, своєю заявою про створення «санітарної зони» на українській території в. путін хоче заспокоїти своїх співгромадян, щоб вони не панікували через операцію російських добровольчих корпусів у бєлгородській та курській областях, та переконати їх, що дії російських добровольців не поширяться на інші регіони рф. 

 По-друге, хоча путінський речник д. пєсков спробував пояснити слова диктатора виключно необхідністю забезпечення «безпеки території рф, яка піддається атакам», експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) впевнені, що таким чином в. путін намагається створити для власного електорату інформаційне підґрунтя для виправдання продовження т. зв. «сво». Зважаючи на акцент в. путіна щодо захисту від західного озброєння та того, що нині розглядається можливість передачі Україні системи Himars з дальністю ураження до 150 або навіть 300 кілометрів, безперечно, що у разі створення умовної «зони безпеки», рф буде її розширювати вглиб території до повного знищення української державності. Тож навіть якщо прильоти по території росії припиняться, в. путін, найімовірніше, продовжить відпрацьовувати сценарій створення в Україні «санітарної зони». Недарма радник керівника Офісу Президента України М. Подоляк назвав заяву в. путіна ескалацією конфлікту та свідченням того, що «рф не готова жити в сучасних суспільно-політичних відносинах, і війна буде лише загострюватися».

По-третє, погроза створення росією «буферної зони» може використовуватися в. путіним як сигнал українській владі, що поки Київ не погодиться йти на «мирні переговори» з москвою  за принципом «мир в обмін на території», «спеціальна військова операція» триватиме. Як припускає російський військовий оглядач м. ходарьонок, у цьому випадку до тексту «мирних домовленостей» можуть включити заборону дислокації на території Одеської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської та Харківської областей наступальних угруповань військ ЗСУ та розміщення зброї з радіусом бойового застосування понад 300-500 км, реактивних систем залпового вогню, високомобільних армійських ракетних комплексів (типу М142), аеродромів базування тактичної авіації тощо. Тож після підписання таких «мирних домовленостей» росія фактично контролюватиме прикордонні українські області і дістане можливість розташувати там сили і засоби протиповітряної/протиракетної оборони й оперативно-тактичної та армійської авіації.

Наскільки задуми кремля реальні?

Аналітики ISW впевнені, що доки Україна зберігає здатність вести бойові дії, створення «санітарної зони» є для росії «недосяжною ціллю».  Як заявив голова Харківської ОВА О. Синєгубов, хоча тривають безпрецедентні масовані обстріли житлових будинків та інших об’єктів цивільної інфраструктури населених пунктів Харківщини, концентрації біля кордону російських військових підрозділів, здатних до наступальних дій на Харків, нині не зафіксовано. Водночас він висловив сумнів у тому, що рф відмовилася від наміру окупувати Харків, оскільки цей напрямок, де окупантам довелося відступити, залишається для в. путіна дуже болючою темою.

З такою думкою погоджуються керівник Центру військово-правових досліджень О. Мусієнко та військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» О. Коваленко, які вважають, що у росії не вистачить сил для захоплення Харкова, не кажучи вже про захоплення інших прикордонних до рф регіонів.  О. Коваленко зауважив, що на цьому етапі росії навіть після додаткової мобілізації не вистачить сил і засобів, щоб повноцінно захоплювати великі території України. Речник командування Сухопутних військ ЗСУ В. Фітьо також запевнив, що повторний наступ російської окупаційної армії на Харків зараз малоймовірний. Ба більше, відсутність у російських силовиків можливості ефективно реагувати на загрози у ближній прикордонній зоні створює реальні передумови створення вздовж кордону з Україною (з російського боку) буферної демілітаризованої зони завглибшки 10 км і більше з поступовим перетворенням на плацдарм ЗСУ. Як вважає заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння М. Самусь, такі «санітарні зони» вже фактично створюються російськими добровольчими корпусами в бєлгородській та курській областях.  

 Отже, кремлівська влада вкотре продемонструвала наміри не зупинятися і продовжити війну в Україні. Втім, реалізація путінських задумів значною мірою залежить від своєчасного надання Україні сучасної західної зброї та боєприпасів.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як  «переобрання» путіна вплине на Україну, росію та світ? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-pereobrannya-putina-vplyne-na-ukrayinu-rosiyu-ta-svit/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest