Головна | Статті | Чи стане Аргентина українським лобістом у Латинській Америці

Чи стане Аргентина українським лобістом у Латинській Америці

Чи стане Аргентина українським лобістом у Латинській Америці

Візит Глава Української держави В. Зеленського до Буенос-Айреса, де він взяв участь в інавгурації новообраного Президента Аргентини Х. Мілея, привернув увагу до цієї латиноамериканської країни. 

З початку повномасштабного російського вторгнення перед українською дипломатією постало завдання знайти якомога більше союзників і партнерів за межами країн колективного Заходу, зокрема серед країн Латинської Америки та Карибського басейну. Адже на самітах латиноамериканських країн тема російсько-української війни звучала досить розмито, а формулювання на підтримку України були вельми обтічні.

Чому саме на аргентинському напрямку варто очікувати прориву у створенні фронту підтримки нашої держави з боку латиноамериканських країн?

По-перше, Аргентина – одна з найбільших країн у регіоні, яка є частиною «Великої двадцятки», має третю за величиною економіку Південної Америки і, відповідно, має вплив на Глобальний Південь загалом. Підґрунтя для розвитку дружніх відносин з Аргентиною було закладене з перших років отримання Україною незалежності. Аргентина першою серед країн Латинської Америки 5 грудня 1991 року визнала незалежність України і першою в регіоні встановила з нею дипломатичні відносини 6 січня 1992 року. З березня 1993 року у Буенос-Айресі діє Посольство України, а з травня 1993 року в Києві – аргентинське відомство.

По-друге, сам факт запрошення В. Зеленського на інавгурацію став досить чітким сигналом того, що адміністрація Х. Мілея буде на боці України. Він рішуче підтримує Україну, росію поряд з Китаєм ставить у перелік автократичних держав, які є ворогами свободи. У вересні 2023 року Мілей взяв участь у заході в Посольстві України в Аргентині, під час якого сфотографувався з послом Ю. Клименком, тримаючи аркуш паперу з написом «Ми з Україною».

По-третє, на відміну від свого попередника А. Фернандеса, який займав проросійську позицію та відмовляв у постачанні зброї в Україну, новий лідер вважається прихильником західних цінностей та противником тоталітарних режимів і збирається суттєво трансформувати політичну систему у власній країні. Крім того, конкуренція з Бразилією та прагнення закріпитись в якості лідера іспаномовного світу спонукає Аргентину до співпраці зі США та ЄС. Недарма серед передвиборчих обіцянок Мілея – відхід від тісних стосунків з рф на користь США й Ізраїлю. 

По-четверте, важливим фактором впливу на сучасне керівництво країною є українська діаспора Аргентини. Це сьома за чисельністю у світі та друга за чисельністю в Латинській Америці українська діаспора, яка налічує понад 300 тисяч осіб українського походження та 25 об’єднань української громади. Аргентинці українського походження – це невід’ємна частина суспільства, серед них багато відомих культурних діячів та спортсменів, що мають суттєвий вплив на політику держави. Їхня позиція значною мірою сприяла тому, що поряд з Мілеєм інші кандидати на президентських виборах – П. Буллріч, С. Маса та Х. Ск’яретті – поспішили виявити солідарність з Україною. Під час зустрічі в Буенос-Айресі представники української громади підтримали заклик Президента В. Зеленського «знайти додаткові інструменти, щоб об’єднати українців у Латинській Америці, доки ми не закінчимо війну і не переможемо».

Тож є всі підстави сподіватись, що проукраїнська орієнтація новообраного Президента Аргентини вплине на загальну політичну підтримку України в цьому регіоні, що позначиться, зокрема, і на підтримці українських резолюцій на майданчику ООН іншими країнами Латинської Америки – Парагваєм, Уругваєм, Еквадором тощо. Важливо, що українська сторона отримала підтвердження щодо долучення Аргентини до реалізації Формули миру, зокрема участі в четвертій зустрічі на рівні радників з національної безпеки, яка відбудеться в січні. Підтримка аргентинським Президентом ідеї організації саміту Україна – Латинська Америка стане важливим кроком для об’єднання голосів країн Латинської Америки довкола підтримки України. Крім того, якщо Аргентина очолить саміт, це вкотре засвідчить лідерство Аргентини в регіоні.

Прихід до влади прозахідного лідера значно підвищує ймовірність співпраці України з Аргентинською Республікою у військово-технічній сфері. Країна має багато зразків техніки, які використовуються зараз Силами оборони України (російські гелікоптери Мі-171-Е, БТР М113,  неброньовані HMMVW, зенітні установки RBS-70 зі Швеції). Хоча наразі Аргентина не заявляла про надання військової допомоги Україні, однак вектор, який задає новий Президент, дозволяє сподіватися, що саме ця країна стане першою в Південній Америці, яка надасть озброєння ЗСУ. Для цього необхідна якнайшвидша ратифікація Національним конгресом Аргентини (вищий орган законодавчої влади в країні) угоди від 2012 року про військово-технічну співпрацю з Україною.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи змінюється ставлення в Азії до війни в Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zminyuyetsya-stavlennya-v-aziyi-do-vijny-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest