Головна | Статті | Чи готується росія до війни з НАТО

Чи готується росія до війни з НАТО

Чи готується росія до війни з НАТО

Хоча Генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг перед початком зустрічі міністрів оборони Альянсу 20 березня у Брюсселі запевнив, що нині немає безпосередньої військової загрози будь-якій країні-члену НАТО, це заспокоїло не всіх. «Переобрання» путіна та його резонансні заяви після «перемоги» знову привернули увагу світової спільноти до загрози широкомасштабного конфлікту рф з НАТО. Певні фінансові, економічні та військові показники свідчать про те, що росія готується до широкомасштабного конфлікту з НАТО із застосуванням звичайного озброєння. Ба більше, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що напад, швидше за все, відбудеться у коротші терміни, ніж припускали деякі західні експерти, хоча і не в найближчій перспективі.

Поділяють занепокоєння щодо зростання російської загрози і деякі європейські лідери та силовики. Так, Президент Польщі А. Дуда в інтерв’ю CNBC 20 березня підкреслив, що путін «подвоює темпи переходу до воєнної економіки», щоб мати можливість напасти на Альянс вже у 2026 або у 2027 році. Міністр оборони Німеччини Б. Пісторіус заявив у січні ц.р., що НАТО має готуватися до нападу росії на країну-члена Альянсу протягом 5-8 років. Міністр оборони Данії Т. Поульсен заявив 9 лютого, що нові розвідувальні дані свідчать про можливість спроби нападу росії на країну-члена НАТО протягом 3-5 років, що швидше, ніж оцінював Альянс у 2023 році. Схожої думки дотримується і прем’єр-міністерка Естонії К. Каллас, яка теж вважає, що в Європи є 3-5 років, щоб «підготуватися до можливої військової загрози росії на східному фланзі Північноатлантичного альянсу». Німецькі спецслужби не виключають, що «з 2026 року» рф нападе принаймні на частину території країн-членів Північноатлантичного Альянсу, таких як країни Балтії або Фінляндія.

Чим же аргументують західні аналітики свої висновки?

По-перше, в ISW впевнені, що ймовірність та терміни реалізації російської загрози значною мірою залежать від наявності фінансових ресурсів, які путін готовий спрямувати на війну. Тож псевдопрезидент намагається створити умови для стабілізації стану російської економіки і фінансової сфери, і готовий для цього зіпсувати відносини з багатими російськими бізнесменами та деякими впливовими силовиками. Недарма 19 березня він провів зустріч з лідерами фракцій держдуми і закликав їх діяти в інтересах держави, тобто поділитися своїми статками на користь реалізації планів модернізації російської армії. Окрім цього, росія, схоже, знайшла спосіб обійти міжнародні санкції і збільшити військові витрати. Така стратегія дозволяє путіну створити умови для підготовки не тільки до тривалої війни в Україні, а й до потенційного майбутнього широкомасштабного конфлікту з НАТО.

По-друге, путін продовжує цілеспрямовані структурні реформи російської армії для підвищення її бойових можливостей до рівня, необхідного для одночасного продовження війни в Україні і підготовки до можливої конфронтації  з НАТО. міністр оборони рф с. шойгу на колегії мо рф 20 березня визначив завдання зі зміцнення російської армії як підготовку до потенційної війни з НАТО і заявив, що російські військові планують до кінця 2024 року сформувати 2 загальновійськові армії, 14 дивізій і 16 бригад. Хоча російська армія і зазнала величезних втрат за два роки війни проти України, більшість західних посадовців прогнозують, що рф зможе протягом 5-6 років подвоїти обсяги російського виробництва зброї, особливо в галузі звичайних озброєнь.   

По-третє, експерти ISW оцінюють кадрові зміни в російському міноборони як додаткові докази підготовки росії до конфлікту з Альянсом. Тож вже 20 березня шойгу призначив генерал-лейтенанта а. булигу заступником міністра оборони з матеріально-технічного забезпечення (штаб матеріально-технічного забезпечення зс рф, який очолив булига, відповідає за організацію та координацію логістичного забезпечення російських військ як у мирний, так і у воєнний час).

По-четверте, ISW впевнений, що путін вторгся в Україну в 2022 році не для того, щоб захистити росію від загрози з боку НАТО, а  щоб послабити і остаточно знищити Альянс – мета, якої він досі хоче досягти. Саме на дестабілізацію НАТО і створення умов для можливих майбутніх агресивних дій росії проти його членів спрямовані інформаційні операції.

Вочевидь, що незважаючи на зовнішньо заспокійливі заяви Є. Столтенберга, Альянс на тлі війни в Україні серйозно сприймає будь-які потенційні загрози з боку рф. Ба більше, екскомандувач збройними силами США в Європі Б. Ходжес упевнений, що у разі перемоги в Україні росія продовжить наступ на «Литву, Латвію, Естонію, або, можливо, на Польщу чи Румунію». Отже, «росія не піде далі тільки якщо Україна досягне успіху за допомогою США та союзників», вважає Б. Ходжес. Експерт Німецької ради з міжнародних відносин (DGAP) Ш. Майстер упевнений, що у цьому випадку великі військові втрати не дозволять росії переозброїтися та атакувати Альянс. Отже, НАТО у режимі реального часу готується до всіх непередбачуваних сценаріїв – всі країни-члени підвищили рівень оборонного фінансування, значно зросла присутність військ НАТО у Східній Європі, підвищено їх готовність та уточнено плани оборони. Як зазначив Є. Столтенберг, «це стало дуже чітким посланням для путіна – ми підтримуємо Україну і не допустимо, щоб конфлікт вийшов за межі її території на територію НАТО і перетворився на повномасштабну війну з Альянсом». Тож амбасадорка США при НАТО Д. Сміт висловила впевненість, що слідом за Сенатом Палата представників остаточно схвалить пакет допомоги Україні на суму понад $60 млрд, адже «якщо росії вдасться завоювати Україну, безсумнівно, європейська та трансатлантична безпека опиниться під загрозою».

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Які підсумки 20-го засідання в форматі «Рамштайн»? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yaki-pidsumky-20-go-zasidannya-v-formati-ramshtajn/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest