Головна | Статті | Чому «вагнерівці» повертаються на український фронт

Чому «вагнерівці» повертаються на український фронт

Чому «вагнерівці» повертаються на український фронт

За даними МО Великої Британії із посиланням на їхню розвідку, члени приватного військового угруповання «вагнер» почали повертатися воювати в Україну. Зокрема, для участі в «сво» в Україну вилетіли із Африки три штурмові загони ПВК. Куди саме перекинуть бойовиків – поки неясно, проте раніше стало відомо про появу під Бахмутом добровольчого штурмового корпусу з колишніх «вагнерівців», які вже підписали контракти з міноборони рф під командуванням екскомандира ПВК «вагнер» а. трошева. Російські вкиди про те, що група бойовиків «вагнера» нібито прибула на територію окупованої Херсонської області у ЗСУ не підтвердили.

Чому «вагнер» таки повертається на український фронт?

По-перше, для участі в  осінньо-зимовій кампанії збройних сил рф в Україні. Як відомо, після загибелі д. уткіна та є. пригожина частина колишніх «музикантів» підписала контракт з мо рф, а інша – вирушила до Африки та Білорусі. Наразі частина «вагнерівців» залишається в Африці під командуванням одного із командирів ПВК а. єлізарова («лотос»), а командувати залишками ПВК у зоні «сво» найімовірніше буде син пригожина – павло. Деякі військові аналітики вважають, що першим завданням «вагнерівців», які повернулися з Африки, стане звільнення Авдіївки, де зараз йдуть серйозні бої, а у разі успіху п. пригожин отримає можливість заново розпочати проєкт ПВК «вагнер» 2.0». Недарма можливість укласти групові контракти з мо рф дозволяє зберегти не лише бренд і прапор ПВК, а й структуру внутрішнього командування та повний склад старої групи.

По-друге, кремль намагається встановити повний контроль над діяльністю «вагнерівців» у самій росії та Африканському континенті (Сирії, Малі, ЦАР). До заколоту пригожина російська влада не особливо контролювала діяльність ПВК в Африці, отримуючи вигоду від її присутності там. Тепер же, на тлі державних заколотів у Нігері та Габоні і загальної тенденції інших африканських країн до незалежності від іноземної присутності, російський вплив на континенті стрімко втрачається. Навіть уряд Малі, який за підтримки «вагнерівців» захопив владу в країні три роки тому, сприйняв пригожинський «марш справедливості» як неспроможність путіна контролювати найманців. Як наслідок, влада Малі нещодавно відмовилася продовжити у країні місію ООН і поставила під сумнів законність подальшого перебування «вагнерівців» в країні. З іншого боку, бізнес ПВК «вагнер» в Африці надто прибутковий і важливий для москви, щоб відмовитись від нього. Тому, «доречна» загибель пригожина й уткіна дозволила кремлю «роздробити» «вагнерівців» і поставити на чолі ПВК лояльних особисто до путіна осіб, які під контролем будуть продовжувати бойові дії як в Африці, так і в Україні.

По-третє, демонстративне повернення найманців на схід України – це своєрідна інформаційно-психологічна акція кремля, спрямована, з одного боку, на залякування українських військових колишнім іміджем «вагнера» як найефективніших бойових сил росії на полі бою часів Бахмута, а з іншого – на відвернення уваги російського суспільства від втрат Андріївки і Кліщіївки та загальної поразки в Україні. При цьому, російська влада розуміє, що роль «вагнера» як бойової сили більше не є значущим фактором у війні в Україні. Проте інших факторів підняття бойового духу своїх військових та стримування дезертирських настроїв у самих окупаційних військах і народного незадоволення розвитком подій і перспектив загальної мобілізації кремль, схоже, не має.

Що означає повернення «вагнерівців» у зону бойових дій для України?

З військової точки зору, повернення кількох сотень бойовиків терористичного угруповання суттєво не вплине на ситуацію на фронті. Адже це абсолютно не ті елітні підрозділи, які використовувалися в перших хвилях повномасштабного вторгнення. Після загибелі свого ватажка угруповання перебуває в невизначеності та страху за свою долю. Вимушене приєднання до міноборони та підпорядкування шойгу і герасимову як головним ворогам пригожина поряд зі зменшенням виплат і втратою інших преференцій, значно нівелюють мотивацію та боєздатність «вагнерівців». А стала тенденція керівництва міноборони рф відправляти їх у найгарячіші та найнебезпечніші ділянки лінії оборони остаточно знищують надії кремля таким чином поліпшити ситуацію. Крім того, у боях на Бахмутському напрямку були знищені найдосвідченіші «вагнерівці», а новий набір найманців з військовим досвідом провалився. Через це міноборони рф дозволило набирати бойовиків з такими важкими хворобами, як ВІЛ, гепатит, сифіліс, що не сприяло підвищенню боєздатності ПВК. 

Тож, хоча рф продовжує використовувати у війні приватні військові компанії, скоріш за все, «вагнерівців» не будуть залучати до розв’язування масштабних військових питань, а використають як «гарматне м’ясо» на ділянках, де у росіян не вистачає людського ресурсу.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що стоїть за катастрофою літака з пригожиним? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-stoyit-za-katastrofoyu-litaka-z-prygozhynym/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest