Головна | Статті | Чому Тегеран відхрещується від співпраці з Москвою

Чому Тегеран відхрещується від співпраці з Москвою

Чому Тегеран відхрещується від співпраці з Москвою

❗️ Іран вперше визнав, що постачав москві безпілотники, але заявив, що вони були відправлені до вторгнення в Україну, де росія використовує дрони для завдання ударів по електростанціях і цивільній інфраструктурі. До цього іранська сторона відкидала будь-які звинувачення щодо постачання озброєння до рф. При цьому, іранські чиновники заперечили, що надання зброї порушило резолюцію Радбезу ООН, і заявили, що територія використання безпілотників — «це не проблема продавця».

☝️  Хоча від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання, росія масово застосовує для ударів по Україні дрони-камікадзе, які фахівці ідентифікують як іранські «Шахед-136», а російські сили використовують їх під назвою «Герань». Міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Аабдоллахіан підтвердив, що «невелика кількість» безпілотників була надана росії за кілька місяців до того, як російські війська вторглися в Україну 24 лютого. Амір-Абдоллахіан заперечив, що Тегеран продовжує постачати безпілотники до москви. Також  міністр заявив, що Тегеран і Київ домовилися обговорити звинувачення про використання іранських безпілотників в Україні і якщо буде доведено, що росія використовувала іранські безпілотники у війні проти України, Тегеран «не залишиться байдужим». Колишній посол Ірану в рф Нематолла Ізаді припустив, що між військовими та МЗС Ірану не було належної співпраці, через що дипломатичне відомство не знало про постачання дронів росії. На його думку, одна частина уряду вважала вигідним продавати зброю Москві, але Іран «піддався операції обману з боку росії, яка не служить нашим національним інтересам взагалі».

❓Чому з Тегерана дедалі наполегливіше звучать публічні заклики до Києва уладнати конфлікт щодо постачання зброї росії?

✅ Через постачання росії дронів, які вона використовує у війні з Україною, в Ірані почалися внутрішні суперечки. Проти цього вже публічно виступили декілька впливових людей. Так, іранські газети широко розтиражували заяву редактора іранської газети Jomhouri Eslami Масіха Мохаджері, який відкрито розкритикував позицію уряду щодо зброї, яку він постачає москві. Він заявив, що Іран мав би на офіційному рівні порадити росії дотримуватися міжнародного права, заборонити рф використовувати іранські безпілотники, якщо їх постачали до початку війни, та підтримувати тісніші відносини з Україною. Мохаджері також звернувся до міністра закордонних справ Ірану Хосейна Амірабдоллахіана з питанням «чому уряд відкрито не засудив російську агресію та чому не докладає зусиль, щоб стати посередниками між Україною та рф?»

✅ Іран злякався, що надання зброї росії для ведення повномасштабної війни робить його співучасником агресії та воєнних злочинів на території України. Насправді російсько-іранська співпраця не є надійною, а має місце лише тоді, коли обом сторонам необхідно вирішити спільну проблему. Наразі росію та Іран об’єднує взаємна ненависть до США та НАТО. Проте Тегеран і москва мають суттєві стратегічні розбіжності. Так, іранський і російський бізнес конкурують в одних і тих самих секторах сирійської економіки, сподіваючись отримати певну економічну користь. Тегеран дуже ображений тим, що москва не втрутилася, коли Ізраїль завдавав повітряних ударів проти пов’язаних з Іраном повстанців. 

В нафтовидобувній галузі Іран і росія залишаються суперниками, які постійно намагаються відхопити частку ринку. Санкції США та ЄС щодо російської сирої нафти змусили москву приваблювати покупців великими знижками, близько 20-30 доларів нижче ринкової вартості, що витісняє іранську нафту з азійського ринку.  Внаслідок цього експорт сирої іранської нафти до Китаю, який є основним каналом збуту, скоротився більш, ніж на третину порівняно з періодом до війни в Україні. Іран вимушений шукати нових покупців, що досить складно через вторинні санкції США, або пропонувати ще більші знижки, ніж росія.

✅  Зміні позиції Ірану сприяли слова Д.Байдена, який заявив про можливе «швидке» звільнення Ірану. На фоні нестабільності в самому Ірані та зовнішньої конфронтації з усіма сусідами це дуже відчутна загроза, адже іранська військова міць Ірану виявляється не такою сильною, якою намагалась здаватися. На тлі підтверджень американською розвідкою планів Ірану напасти на Саудівську Аравію та північний Ірак, США підвищили рівень бойової готовності своїх збройних сил і висловили готовність відповісти за напад з боку Ірану. «Російський кейс» наразі лише загострює проблему і вірогідність військового конфлікту з США та НАТО.

✅ Іран розраховує використати відмову від військових запитів москви в обмін на послаблення міжнародних санкцій.

☝️ Потрібно дуже обережно ставитися до офіційних заяв Ірану. Адже українська воєнна розвідка отримала інформацію, що іранські безпілотники виробляли та постачали до росії після 24 лютого. При цьому, росія не лише заплатила Ірану за дрони-камікадзе 140 млн. євро готівкою, а й надала кілька отриманих на війні зразків Західної зброї.

❗️ Незважаючи на те, що позиції рф на світовій арені значно погіршилися, кремль і надалі намагатиметься використовувати свої зв’язки з Іраном як джерело впливу на Західні держави (особливо на Сполучені Штати) та поповнення  виснажених внутрішніх запасів зброї. Недарма секретар Ради національної безпеки росії м.патрушев 8 листопада прибув до Тегерана, де під прикриттям  офіційної мети, обговорення російсько-іранського співробітництва, ймовірно, буде обговорений і потенційний продаж росії іранських балістичних ракет. Наразі іранські інструктори проводять для окупантів навчання на території Білорусі, Херсонщини та Криму.

☝️ Проте, враховуючи геополітичний клімат і можливість для Ісламської Республіки скористатися скрутним становищем росії, є всі підстави вважати, що найближчим часом Тегеран уникатиме будь-яких публічних кроків, що можуть призвести до подальшої ескалації в Україні через постачання іранської військової техніки.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Хто змагається за головне крісло кремля?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/hto-zmagayetsya-za-golovne-krislo-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest