Головна | Статті | Чому кремль приховує статистику соцвиплат

Чому кремль приховує статистику соцвиплат

Чому кремль приховує статистику соцвиплат

Останнім часом кількість вбитих і поранених російських військових в Україні не оприлюднюється та не коментується вищим політичним та військовим керівництвом рф. Востаннє москва офіційно називала власні втрати у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5 937 загиблих. За оцінками українського Генштабу, російська армія за час повномасштабного вторгнення втратила близько 420 270 своїх військових, зокрема 1 250 осіб – за останню добу. Російські ЗМІ такі втрати спростовують, проте своїх даних не озвучують. Також росія не деталізує інформацію про кількість мобілізованих і завербованих контрактників у рамках оголошеної путіним 21 вересня 2022 року часткової мобілізації.  

Водночас експерти фінського Інституту вивчення економік (The Bank of Finland Institute for Emerging Economies, BOFIT) розробили досить дієву методику оцінки таких втрат. Тож, дослідники BOFIT під час аналізу фінансової активності російських банків встановили цікаву особливість – за останній рік деякі регіони росії раптово почали демонструвати аномальний приріст грошей на банківських рахунках фізосіб. За припущенням експертів BOFIT, це пояснюється виплатою «гробових» компенсацій сім’ям загиблих і поранених російських військових, а також виплатами контрактникам та мобілізованим, які беруть участь у війні проти України.

Які висновки зробили фінські дослідники?

По-перше, вдалося підтвердити дані, що мобілізаційний тягар по регіонах росії розподіляється нерівномірно. Так, з початку вторгнення мобілізації підлягали першочергово жителі бідних дотаційних регіонів рф, розташованих далеко від москви. Це і не дивно – привабливість надзвичайно високих зарплат та інших пільг була основним чинником у залученні добровільних контрактників з депресивних регіонів. Навіть коли стало очевидним, що обіцяне грошове забезпечення та компенсації військовим не надходять вчасно, заявлені суми є значними для більшості контрактників. Адже 700 тис. рублів за підписання контракту є сумою, що значно перевищує середню річну зарплату по країні, яка в серпні 2022 року становила 62 тис. рублів на місяць, а у бідних регіонах – була ще нижчою. Наприклад, на північному кавказі середньомісячна зарплата у 2022 році становила 35 тис. руб., а в сибірському федеральному окрузі – 53 тис. руб. Отже, кремль приваблює для участі у війні людей з найбідніших російських регіонів в обмін на купу грошей, купівельна спроможність яких постійно падає через інфляцію та санкційні обмеження. Тому, виплати «гробових» не суттєво впливають на рівень життя мешканців депресивних регіонів, адже збільшення кількості грошей у тому чи іншому секторі економіки тільки стимулює інфляційні процеси і ніяким чином не може компенсувати сім’ї втрату годувальника. Тим більше, що відбувається кривава девальвація життя – за загибель військового на початку війни його родичі отримували суми, яких вистачало на дві автівки, а зараз – на половину.

По-друге, проведений аналіз виявив сталий зв’язок між збільшенням добробуту населення росії та участю регіонів у війні. Порівнюючи приріст коштів на рахунках різних регіонів рф, дослідники зафіксували аномально швидке зростання депозитів у регіонах, які відправили найбільше мобілізованих осіб. Початок цього зростання збігається з першою хвилею мобілізації та збільшенням державних витрат у 3 кварталі 2022 року. Зокрема, темпи зростання банківських депозитів у 15 «мобілізованих» регіонах наприкінці 2022 року сильно перевершили загальний показник по країні. Хоча середні показники в країні приховують величезні регіональні відмінності, дослідники довели, що у 16 регіонах темпи зростання депозитів перевищили 25%, а приріст на банківських рахунках в алтаї склав 18,95%, бурятії – 33,26%, а в тиві – рекордні 57,57%. Саме на такі регіони (алтай, бурятія і тива входять до списку найбідніших регіонів рф) припадає найбільша частка військових втрат серед окупантів.

До речі, те, що підхід фінських дослідників до визначення масштабів військових втрат в Україні є правильним, відчули і в кремлі. Недарма для маскування втрат, яких зазнала рф у перший рік повномасштабної війни в Україні, уряд країни-агресорки у 2022 році не оприлюднив певні дані про отримувачів послуг соціальної підтримки. Російське опозиційне видання «Верстка» провело розслідування щодо Єдиної державної інформаційної системи соціального захисту росії і довело, що російський уряд «приховав» частину даних про отримувачів соціальних виплат у 2022 році, яка містить інформацію, що може виявити масштаби втрат в Україні. Наприклад, показники про «вдів військовослужбовців, які загинули під час проходження військової служби» та «громадян, які отримали поранення, контузії, травми та каліцтва під час виконання обов’язків військової служби».

Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що статистику приховали, аби запобігти соціальному невдоволенню, спровокованому правдивою інформацією щодо численних втрат росіян в Україні на початку війни, та приховати неспроможність уряду рф виплатити обіцяну соціальну допомогу «різним особам», особливо тим, хто постраждав або загинув у перший рік війни. Як зазначили в ISW, росія розкрила дані отримувачів соцвиплат лише у 2023 та 2024 роках, коли позиція кремля щодо коментування втрат на війні дещо стабілізувалася і не загрожувала соціальною нестабільністю.

Отже, кремль старанно приховує від російського суспільства кількість особового складу та військової техніки, які російська армія втратила на початку повномасштабної війни проти України. Вочевидь, це обумовлено бажанням запобігти соціальному шоку серед внутрішнього електорату путіна напередодні президентських виборів у росії.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Що думають росіяни про майбутні президентські вибори в рф? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-dumayut-rosiyany-pro-majbutni-prezydentski-vybory-v-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest