Головна | Статті | Чого очікувати від візиту Президента України до США

Чого очікувати від візиту Президента України до США

Чого очікувати від візиту Президента України до США

У ніч на 19 вересня Президент України В. Зеленський прилетів до аеропорту Нью-Йорка. У США Президента чекає насичений графік двосторонніх зустрічей. Під час відвідання 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН, Саміту цілей сталого розвитку, Ради Безпеки передбачаються зустрічі з президентом США, лідерами палат і партій Конгресу, військовим керівництвом Міноборони США, з американським бізнесом, журналістами, громадою. Після прибуття у Нью-Йорк В. Зеленський вже відвідав і вручив нагороди пораненим українським воїнам, які проходять лікування та реабілітацію в Університетській лікарні Стейтен-Айленду. Перша леді України О. Зеленська проведе зустріч із родиною Клінтонів, Генеральним директором ВООЗ, а також разом з гендиректором ЮНЕСКО відкриє виставку, присвячену знищенню росією культурної спадщини України.

Звісно, основною темою візиту стануть питання подальшого посилення системи української обороноздатності, розширення військово-технічного й економічного співробітництва та збільшення можливості міжнародних інституцій із зупинки російської агресії у відповідності до Статуту ООН і міжнародного права. 

Чого варто очікувати від візиту Президента України до США?

По-перше, від запланованого у першій половині дня 19 вересня виступу Президента України у спільних дебатах на сесії ГА ООН очікується генеральна презентація української Формули миру. Прогнозується, що країни-члени ООН підтримають конкретні пропозиції Президента України щодо зміцнення принципу територіальної цілісності та підвищення здатності ООН стримувати і зупиняти агресію. Резонансу набуває заклик Зеленського напередодні виступу на ГА ООН виключити росію з Ради Безпеки ООН. Ймовірно, на черговій сесії Генасамблеї ООН президенти США та України можуть зіткнутися із опозицією лідерів країн так званого Глобального Півдня з Азії, Африки та Латинській Америки, які досі підтримують економічні та дипломатичні зв’язки з кремлем і ухиляються від застосування антиросійських санкцій. Проте відносно низька відвідуваність зустрічі опонентами Заходу (відсутність лідерів росії та китаю) дають змогу президентам України та США домінувати в порядку денному та провести з лідерами країн Глобального Півдня конструктивні переговори.

По-друге, дуже важливим фактором є те, що візит відбувається під час розгляду Конгресом запиту Білого дому про додаткову допомогу Україні у розмірі 24 млрд доларів. За повідомленням координатора Ради нацбезпеки Білого дому Д. Кірбі, Байден очікує від Зеленського його власної оцінки ситуації на полі бою, адже від подій, які відбуватимуться на фронті та перспектив потужного прориву російської оборони багато в чому залежить обсяг додаткового фінансування для України. 

Від спільного із президентом США виступу Зеленського на запланованому сенатському засіданні Конгресу США очікується надання достатніх аргументів для переконання частини сенаторів правого крила Республіканської партії США на чолі з Д. Трампом підтримати додаткове фінансування України. Прогнозується, що у ході дебатів сторін тема прогресу контрнаступу не викличе критики з боку високопосадовців США. Також під час цієї зустрічі може бути озвучене питання постачання ракет ATACMS. За результатами зустрічей прогнозується зміна упередженого трактування окремими американськими ЗМІ ситуації на фронті та просування українського контрнаступу.

По-третє, великі очікування від результатів запланованої зустрічі В. Зеленського із президентом Бразилії Л. Сілвою, який відмовився зайняти чітку позицію у війні росії проти України та пропонував відмову від Криму для досягнення «миру» на умовах кремля. Є сподівання, що Бразилія перегляне свою позицію щодо підтримки наративів кремля.

По-четверте, від зустрічі президентів України та Польщі на полях сесії Генеральної Асамблеї ООН очікується досягнення конструктиву у вирішенні питання експорту українського зерна. Адже попри рішення Єврокомісії не продовжувати обмеження на імпорт української агропродукції, Польща в односторонньому порядку заявила про продовження заборони на імпорт зерна з України. Важливо, що про плани провести особисту зустріч із Зеленським, щоб обговорити «зернову угоду», заявив генеральний секретар ООН А. Гутерреш.  

Тож від участі Президента України в заходах ГА ООН та зустрічей із впливовими американськими та європейськими посадовцями багато очікувань, і є всі підстави на їх здійснення. Очевидно, що спроби змінити позицію України щодо умов припинення війни та заблокувати подальше збільшення міжнародною спільнотою оборонної і фінансової допомоги нашій країні приречені на поразку. Про це свідчить заява очільника Білого дому, що «США залишатимуться з Україною допоки це буде необхідно», а також загальна двопалатна і двопартійна підтримка України в Конгресі США.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що стоїть за заявою Держдепу США про гарантії безпеки для України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-stoyit-za-zayavoyu-derzhdepu-ssha-pro-garantiyi-bezpeky-dlya-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest