Головна | Статті | Чого добивався лавров на Радбезі ООН

Чого добивався лавров на Радбезі ООН

Чого добивався лавров на Радбезі ООН

російська федерація в особі очільника мзс с. лаврова виступила 22 січня перед західними лідерами на засіданні Ради Безпеки ООН з гучними заявами про Україну.

Головне із заяв лаврова:

•  росія завжди була «готова до переговорів», але їхнім результатом має бути усунення українського уряду;

•  українці не зацікавлені у війні, а продовжувати протистояння їх підштовхує Захід;

•  Формула миру Президента В. Зеленського – це «шлях в нікуди», і чим швидше це усвідомлять, тим краще буде для України й Заходу;

•  якщо Україна «припинить боротьбу», будуть врятовані «сотні тисяч» життів;

•  Захід просуває ідею про ризик нападу росії на НАТО в майбутньому, щоб «вимагати гроші» на допомогу Україні.

Які висновки можна зробити із заяв лаврова?

По-перше, звинувачення лаврова у «відмові» країн Заходу від переговорів щодо України здебільшого спрямоване саме на країни Глобального Півдня. Насправді путін зацікавлений лише в тих переговорах, які призведуть до роззброєння українських військ та усунення від влади нинішнього українського уряду. Звісно, що для України неприйнятні умови, які пропонує ворог, адже протистояння з росією повністю завершиться виключно після виходу України на кордони 1991 року та створення коаліцією держав, що підтримують Україну, превентивних механізмів, які не дадуть змоги кремлю повторити агресію не тільки проти України, а й будь-якої іншої держави. А тим часом кремль не виявляє готовності до конструктивних переговорів і продовжує переходити на військові рейки, притримуючись стратегії, що такий хід війни буде все більше послаблювати переговорну позицію України.

По-друге, лавров намагався применшити воєнні злочини російських окупантів і звинуватив ЗСУ в «нанесенні ударів» західною зброєю по цивільних об’єктах тимчасово окупованих територій та  Донецька, тоді як, за його твердженням, росіяни й українці «живуть у мирі та злагоді» на ТОТ. Схожі наративи просували й інші російські медіа, але незалежні іноземні журналісти підтвердити ці заяви не змогли, а в Україні заперечили здійснення такого обстрілу. Лицемірство кремля яскраво підтверджує масована ракетна атака рф по українських містах вранці 23 січня, внаслідок чого загинули щонайменше 5 людей і понад 40, зокрема й діти, отримали поранення. Щодо ситуації на тимчасово окупованих територіях, то звіти американського Інституту вивчення війни (ISW) регулярно документують факти участі російських військ та окупаційних адміністрацій у широкомасштабних етнічних чистках, під час яких примусово та незаконно вивозили до росії українців, систематично знищують українську мову, культуру, історію та етнічну приналежність населення.

По-третє, кремль скликав чергове засідання Ради Безпеки ООН для критики законного постачання зброї в Україну, яке здійснюється на підтримку невід’ємного права України на самооборону, як це відображено у статті 51 Статуту ООН. Таким чином рф намагається відвести фокус уваги спільноти від використання під час обстрілів України летальної зброї, отриманої з Ірану та КНДР у порушення міжнародних правил. Проте такі спроби лише об’єднують партнерів України в продовженні військової допомоги. Як заявила пані посол США в Україні Б. Брінк у відповідь на масовану ракетну атаку 23 січня, «зараз Україна потребує нашої подальшої підтримки, щоб захистити себе від цих жорстоких нападів на цивільне населення».

Отже, подібними виступами кремль хоче зміцнити свою позицію в ООН та використати цей міжнародний майданчик для легітимізації своїх наративів на світовій арені, а також задля переконання інших країни припинити свою військову допомогу Україні. Засідання РБ ООН 22 січня стало черговою спробою лаврова просунути основний меседж – війна закінчиться коли кремль досягне своїх цілей у війні, тобто після повної капітуляції України та Заходу. До речі, більшість учасників зустрічі сприйняли заяви лаврова як невдалу спробу росії відволікти світ від її військових злочинів та військової агресії, а Формулу миру Президента В. Зеленського – як спробу створити фундамент для припинення війни. Навіть постпред Китаю при ООН Ч. Цзюнь визнав, що «жодна країна не повинна гарантувати свою безпеку за рахунок безпеки інших держав» та закликав якнайшвидше «зупинити бойові зіткнення». Реакція учасників Радбезу на виступ лаврова була настільки негативною, що він покинув зал засідання, перш ніж свої доповіді зачитали представники більшості інших членів Ради Безпеки та постпред України С. Кислиця.

На жаль, росія як член Радбезу і надалі матиме право збирати засідання для просування російського порядку денного. Як вважає С. Кислиця, у найближчій перспективі рф не позбавлять усіх повноважень в ООН, адже постійні члени РБ ООН не готові навіть до політичної дискусії на цю тему.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Підсумки зустрічі радників з питань національної безпеки в Давосі? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/pidsumky-zustrichi-radnykiv-z-pytan-naczionalnoyi-bezpeky-v-davosi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest