Головна | Результати | Інформаційна кампанія «Ядерна провокація»

Інформаційна кампанія «Ядерна провокація»

Інформаційна кампанія «Ядерна провокація»

Центр протидії дезінформації під час моніторингу інформаційного середовища зафіксував проведення ворогом інформаційної кампанії, в рамках якої Україна та її партнери звинувачуються у підготовці терактів з використанням радіоактивних матеріалів. Це робиться для створення фіктивних доказів і подальшого їх представлення на черговому засіданні 11-ї Надзвичайної спеціальної сесії ООН 22 лютого 2023 року.

Перший етап

Перший етап кампанії розпочався 14 лютого 2023 року, коли Міністерство оборони російської федерації через офіційні канали комунікації оприлюднило наступне повідомлення (мову оригіналу збережено):

«Киевским режимом при поддержке США и европейских стран завершается подготовка масштабной информационной провокации («великого события») для обвинения Российской Федерации перед началом работы 22 февраля т.г. одиннадцатой чрезвычайной спецсессии Генассамблеи ООН в якобы «грубом нарушении» обязательств Конвенции о ядерной безопасности в ходе проведения специальной военной операции. 

В этих целях представители киевского режима планируют представить мировому сообществу некие «весомые доказательства», якобы подтверждающие, что в «результате действий российских военнослужащих на Чернобыльской АЭС и в «зоне отчуждения» в феврале – апреле 2022 года произошло «радиоактивное заражение значительных территорий Украины».  

Важливо зазначити, що ця публікація має нетиповий для МО рф стиль викладу інформації, а скоріше нагадує стиль комунікації з населенням, який використовує ГУР МО України. Наприклад: 

Висновок щодо першого етапу

Отже, на першому етапі російська федерація за допомогою використання офіційного каналу комунікації в обличчі Міністерства оборони рф розпочала кампанію інформаційного впливу, яка направлена на дискредитацію України та її міжнародних партнерів, зокрема Королівства Норвегія.

Зважаючи на використання офіційного каналу комунікації, цільовою аудиторією впливу кампанії є як національна (росіяни), так і міжнародна.

Крім цього, в повідомленнях Міністерства оборони рф містяться наративи, які систематично використовуються рф, а саме:

  • «Звірства росіян – фейк»
  • «Україна – ядерний терорист»
  • «Влада бреше світу/заходу»
  • «росія – миротворець»

Другий етап 

Наступний етап кампанії розпочався 19 лютого 2023 року, коли ворожий Telegram-канал «Типичная Одесса» повідомив (мову оригіналу збережено):

«В один из одесских портов доставили что-то, что изменило радиационный фон. До этого были отключены сканеры, фиксирующие повышение радиационной опасности в порту. Вслед за этим “заболели” несколько человек, контактировавших с грузом».

Зазначену інформацію відразу підхопив проросійський блогер Анатолій Шарій, який у своєму Telegram-каналі опублікував повідомлення наступного змісту:

Після цього вже згаданий Telegram-канал «Типичная Одесса» опублікував нібито фото радіоактивного вантажу:

Невдовзі всі вищеописані повідомлення отримали своє продовження у ворожому Telegram-каналі «Украина.ру», який ввечері того ж дня поширив наступну інформацію:

Висновок щодо другого етапу

Отже, в результаті другого етапу російська федерація за допомогою використання неофіційних каналів комунікації, зокрема Telegram-каналів, почала розвивати інформаційну кампанію, доповнюючи її нібито деталями та фактами, які мали на меті підкріпити твердження Міністерства оборони рф. 

При цьому, зважаючи на ресурси поширення наративів, можна дійти висновку, що цільовою аудиторією на цьому етапі є виключно самі росіяни. 

Результат

Так, кампанія інформаційного впливу російської федерації складалася з двох етапів. На першому етапі, для запуску кампанії, було використано офіційне джерело в обличчі Міністерства оборони рф, яке на другому етапі підтримали неофційні інформаційні ресурси, зокрема Telegram-каналами.

Зважаючи на суть кампанії та обрані для розповсюдження джерела комунікації, можна дійти висновку, що цільовими групами виступили внутрішня (росіяни) та міжнародна аудиторії.

У результаті, зважаючи на існуючу загрозу, яку становила російська кампанія інформаційного впливу,  зокрема для іміджу України в очах міжнародної спільноти, Центр прийняв рішення публічно спростувати інформаційну кампанію росіян з детальним розкриттям кожного з її етапів для унеможливлення подальших маніпуляцій з боку ворожих інформаційних ресурсів. 

<strong>Роспропаганда поширює ІПсО щодо майбутніх ядерних провокацій</strong>

До того ж повні матеріали аналізу були направлені до Міністерства закордонних справ України – для підготовки до можливих провокацій під час засіданні 11-ї Надзвичайної спеціальної сесії ООН.

  • 20 Лютого, 2023

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest