Головна | Результати | Аналіз дезінформаційної кампанії та джерел поширення ІПсО з передової

Аналіз дезінформаційної кампанії та джерел поширення ІПсО з передової

Аналіз дезінформаційної кампанії та джерел поширення ІПсО з передової

Під час моніторингу інформаційного простору щодо загроз національній безпеці ЦПД виявив ворожий проросійський Telegram-канал, який проводить ІПсО з використанням відеоконтенту з передової задля дестабілізації внутрішньої безпеки України шляхом створення суспільних хвилювань.

Основна діяльність цього Telegram-каналу зосереджена на поширенні відео українських військовослужбовців з лінії фронту. Більша частина відеоконтенту є автентичною, оскільки збирається з соціальних мереж військовослужбовців ЗСУ (історії в Instagram та публікації у TikTok). Проте періодично з’являються фейкові відео, які мімікрують під відео українських військових та несуть деструктивний характер. 

Окрім того, відео зазначеного Telegram-каналу часто використовують інші ворожі інформаційні ресурси, які поширюють їх задля дискредитації військово-політичного керівництва України.

Хоча цей Telegram-канал і має відносно невелику аудиторію, відео, які там публікуються, отримують велику кількість переглядів за рахунок репостів іншими ворожими інформаційними ресурсами, що створює загрозу національній безпеці України. 

До того ж, під час аналізу даного ресурсу Центром було встановлено специфіку методу поширення дезінформації – використання вотермарки, що несе стратегічний характер, оскільки допомагає ворожому Telegram-каналу мімікрувати під типові українські канали та збільшувати рівень довіри до публікацій.

Прикладом дезінформації, що регулярно поширюється цим Telegram-каналом, є відеоматеріал від 6 грудня 2022 року, в якому нібито військовослужбовці Збройних сил України скаржаться на командування, погане забезпечення та на т.зв. польських найманців: 

«Численность укровоинов в районе Бахмута уменьшается с каждым днем, трупы складируют прямо на позициях, а оставшимся пока еще живым “воякам” нечего есть, пить, нечем согреться…»

Скріншот опублікованого відеоматеріалу

На відео начебто відзняті позицій українських військових під містом Бахмут, а також присутні особи у формі ЗСУ, які приховують свої обличчя, опустивши їх вниз або за допомогою балаклав. Крім цього, манера мовлення оповідача нагадує озвучування (читання) заздалегідь підготовленого тексту, що видає швидкість та беземоційність розповіді. Також, попри те що оповідач говорить українською мовою (з сильним акцентом), відео містить фрагменти, в яких він переходить на російську, але швидко виправляє себе. 

 У самому відео оповідач озвучує наступні наративи:

  • Українські військові майже не отримують базового забезпечення.
  • Військове командування залишило їх напризволяще.
  • Українські військові несуть великі втрати.
  • Українські військові страждають від дій т.зв. пшеків (польських найманців).

У результаті аналізу Центр дійшов висновку, що відео було частиною ІПсО рф, направленої на дискредитацію ЗСУ, міжнародних партнерів, а також політичного та військового керівництва України. Крім цього, джерела, що розповсюджували матеріал, мімікрували під українські інформаційні ресурси.

Висновок

Проаналізувавши діяльність виявленого ворожого Telegram-каналу, ЦПД прийняв рішення повідомити Міністерство оборони України, а саме – Управління забезпечення реагування на кризові ситуації та інші компетентні органи. Також було встановлено постійний моніторинг зазначеного Telegram-каналу для швидкої реакції на інформаційні загрози національній безпеці та мінімізації негативних впливів на інформаційне середовище України.

  • 13 Грудня, 2022

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest