Головна | Статті | Які підсумки засідання «Рамштайн-19»

Які підсумки засідання «Рамштайн-19»

Які підсумки засідання «Рамштайн-19»

14 лютого за участі очільників оборонних відомств із 50 країн світу у віртуальному форматі відбулося чергове засідання Контактної групи з питань оборони України («Рамштайн-19»). Через хворобу міністра оборони США Л. Остіна від американської сторони у засіданні взяв участь голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Ч. Браун, з української сторони Головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник О. Сирський, міністр оборони України Р. Умєров, очільник ГУР МОУ К. Буданов.

Під час цього засідання «Рамштайну» сторони обговорювали короткострокові потреби України та напрямки підтримки країнами-партнерами коаліцій артилерії, протиповітряної оборони, виробництва дронів та IT-коаліції.

Із найважливіших рішень засідання варто зауважити наступні.

По-перше, онлайн-виступ міністра оборони США Л. Остіна підтвердив відданість Вашингтону підтримці «в короткостроковій та довгостроковій перспективі» військових потреб нашої країни. Готовність підтримувати нашу країну й надалі також озвучили майже всі європейські міністри оборони.

По-друге, сторони провели плідні перемовини в рамках коаліції спроможностей (у форматі «Рамштайн» існує 8 коаліцій, до кожної з яких приєдналось по 10 країн). Зокрема, під час цього засідання:

•  Офіційно розпочала роботу коаліція інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони з 15 країн-партнерів, які підписали відповідний меморандум. Передбачається, що коаліція за лідерством Німеччини, Франції та США координуватиме свої національні внески для посилення ППО України в частині ефективності на полі бою і захисту населення. Глава МО Німеччини Б. Пісторіус заявив, що результатом започаткування коаліції стане суттєве «закриття українського неба», а К. Буданов особливо відзначив підтримку партнерами постачання додаткових ракет для нашої ППО та протикорабельних ракетних комплексів.

•  Офіційно запустили роботу коаліції дронів, до якої приєдналися: Швеція, Велика Британія, Данія, Німеччина, Литва, Естонія, Нідерланди, Латвія.  Як оголосив міністр оборони України, у рамках дронової коаліції буде декілька напрямів – міжнародна фінансова підтримка виробництва БпЛА та виробництво дронів в Україні й за кордоном. За його словами, робота з виробництва дронів для усіх видів та родів військ вже почалась.

•  Грунтовна доповідь Головнокомандувача ЗСУ чітко визначила основними пріоритетами артилерійської коаліції постачання артсистем та артбоєприпасів. Партнери озвучили, скільки кожна країна зможе передати в найближчий місяць Україні зброї та боєприпасів, зокрема 155-мм снарядів. Також із партнерами обговорювались перспективи спільного виробництва боєприпасів. Досягнуто певних домовленостей щодо виділення Україні далекобійних ракет для ефективнішого знищення окупантів у тилу, їхніх логістичних шляхів, складів і командних пунктів. 

•  Напередодні засідання, 12 лютого, Естонія та Люксембург як країни-лідери, а також Бельгія, Данія, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди та Україна підписали угоду про співпрацю в рамках коаліції з розбудови ІТ-спроможностей України. Угода закріпила прагнення держав-учасниць протягом наступних 6 років надавати допомогу Україні у створенні взаємосумісної ІТ-інфраструктури МО та Сил оборони України. Під час «Рамштайн-19» також визначили ступінь співучасті кожної з країн-партнерів у реалізації ІТ-коаліції, алгоритм ухвалення рішень та закупівель, а також юридичне обґрунтування фінансових внесків країн-учасниць.

•  20 країн підписали в Брюсселі протокол про наміри створити коаліцію з розмінування України. Лідером у коаліції будуть Литва й Ісландія. Литва, зокрема, планує передати українській армії бронетранспортери і виділити €1,2 млн на програму НАТО у сфері розмінування.

По-третє, за заявою К. Буданова, питання поставок Україні F-16 «вже вирішене» і зараз триває обговорення таких технічних подробиць, як готовність інфраструктури України, пілотів і персоналу до їхнього застосування. Хоча конкретні строки отримання Україною літаків начальник ГУР МО не назвав, але сподівається, що це відбудеться вже навесні. 

З інших знакових результатів засідання слід виділити заяву міністра оборони Канади Б. Блера  про надання Україні близько $44 млн (60 млн канадських доларів), які підуть на постачання запасних частин, станцій озброєння, авіоніки та боєприпасів для винищувачів F-16 в Україні.

Отже, основним підсумком «Рамштайн-19» стало підтвердження підтримки союзниками оборонних потреб України, попри невизначеність з допомогою від США, яку не можуть ухвалити в Конгресі протягом майже чотирьох місяців. Сподіваємося, що позиція очільника МО США з цього питання, підтримана Президентом США Д. Байденом, Генеральним секретарем НАТО Є. Столтенберґом та більшістю європейських лідерів спонукають Конгрес швидше схвалити документ, щоб відновити постачання Києву озброєння й техніки зі США.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Які підсумки «Рамштайн-18» для України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yaki-pidsumky-ramshtajn-18-dlya-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest