Головна | Статті | Які головні підсумки візиту Президента України на саміт «Триморʼя»

Які головні підсумки візиту Президента України на саміт «Триморʼя»

Які головні підсумки візиту Президента України на саміт «Триморʼя»

11 квітня Президент України Володимир Зеленський здійснив робочий візит до Литовської Республіки, де взяв участь у черговому 9 саміті «Триморʼя» у Вільнюсі. Під час візиту Глава держави розповів про ситуацію в країні та зустрівся з лідерами ряду країн ЄС.

Нагадаємо, що «Тримор’я» («Ініціатива трьох морів», 3SI) є форматом міжнародної співпраці в інфраструктурних проєктах держав Балтії, Центрально-Східної Європи і Балкан, що мають вихід до Балтійського, Чорного та Середземного морів. 3SI об’єднує 12 країн ЄС, у червні 2022 року Україна отримала статус партнера-учасника Ініціативи, у вересні 2023 року – статус її асоційованої держави-учасниці.

Основні заяви Президента В. Зеленського за підсумками саміту Ініціативи трьох морів:

•  Саме цього року потрібно сконцентрувати весь спільний потенціал, щоб захистити і Україну, і незалежність кожного народу, який межує з росією, наголосив Президент. За його словами, «кожен із сусідів для росії – це мішень, так само як і Україна». Тож Глава Української держави визначив кілька кроків, які повинні зробити партнери, щоб убезпечити себе та Україну від російських атак.

По-перше, кожен із сусідів рф повинен зробити все можливе як на своїх кордонах, так і в комунікації з партнерами, щоб заблокувати постачання путіну критичних компонентів, які можуть бути використані у військовому виробництві.

По-друге, «критично важливо, щоб кожен з партнерів виконав обіцяне щодо постачання зброї та снарядів, а також щодо наших домовленостей про спільні виробництва». Головним пріоритетом нині, за словами Президента, є посилення протиповітряної оборони України, адже існує нагальна потреба в захисті Харкова, Одеси, Миколаєва, Запоріжжя та інших міст від російських повітряних ударів. Утім, В. Зеленський зауважив, що сьогодні існують виклики через затримку допомоги з боку США, посилення мобілізації в рф, постачання агресору іранських «шахедів», артилерійських снарядів та ракет з КНДР. Окремо Президент наголосив на фундаментальному значенні для України співпраці зі Сполученими Штатами. Він нагадав, що з початку широкомасштабної війни Україна вже налагодила власне виробництво снарядів калібру 155 мм, сучасних систем РЕБ, але цього замало, оскільки «росія атакує абсолютно все, тому в усіх цих напрямах нам потрібна допомога». 

По-третє, «ми маємо створити якнайбільше оборонних виробництв, які будуть прямо працювати на нашу з вами спільну безпеку». «Виробництво снарядів, гармат, техніки, дронів – усього, що необхідне для захисту, має відчутно зростати. Водночас необхідно докласти максимум зусиль, щоб заблокувати постачання росії компонентів, які вона може використати у своєму військовому виробництві. Співпраця з росією має стати токсичною для всіх», – підсумував Глава держави.

По-четверте, необхідно зміцнювати єдність Євросоюза, адже москва повинна відчувати, що «єдності в Європі більше, ніж протиріч». Тож сумніви щодо рішень, які ухвалюються в Брюсселі, не повинні стати зброєю кремля, а «шляхи солідарності, які зміцнюють Європу, мають працювати й надалі».

•  У контексті першого інавгураційного Глобального саміту миру у Швейцарії сторони обмінялися думками щодо реалізації Української формули миру. Глава держави висловив сподівання, що Глобальний саміт миру стане важливим заходом для реалізації Формули миру, і запросив країни-учасниці саміту та світових лідерів взяти в ньому участь.

•   Також на порядку денному саміту була тема політичної взаємодії України на рівні Євросоюзу і НАТО. В. Зеленський наголосив, що «кожна демократична нація в Європі, яка поділяє і захищає спільні цінності Європи та євроатлантичного простору, заслуговує бути членом ЄС і НАТО», та зауважив, що переговори з Європейським Союзом про вступ України було б правильно розпочати в червні цього року, щоб «у путіна не було спокуси подумати, що Європа проявляє слабкість». Президент зауважив, що перед самітом Україна уклала двосторонню безпекову угоду з дев’ятою країною – Латвією, і закликав інших лідерів країн Триморʼя долучитися до підписання таких документів з нашою державою.

•  Щодо мобілізації в Україні, Президент зазначив, що із запровадженням воєнного стану мобілізація триває відповідно до законодавства, і щотримісяці продовжується українським парламентом. Президент наголосив, що в Україні посилили контроль над ухилянтами, якими він вважає тих, хто порушує мобілізаційне законодавство.

У рамках саміту відбувся ряд важливих зустрічей, зокрема перемовини Президента України з новим Президентом Угорщини Тамашем Шуйоком. В. Зеленський подякував Президенту Угорщини за однозначну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та висловив сподівання на ефективну співпрацю, зокрема у питаннях транзиту товарів через спільний кордон та сприяння просуванню нашої країни на шляху євроінтеграції. Також Президент України запросив Угорщину взяти участь у Глобальному саміту миру у Швейцарії, а також запропонував приєднатися до Вільнюської декларації G7 про підтримку України й розпочати роботу над двосторонньою безпековою угодою. 

Під час робочих зустрічей Глави Української держави з Президентами Литви Г. Наусєдою, Румунії – К. Йоханнісом, Польщі — А. Дудою, Чеської Республіки – П. Павелом відбувся обмін думками щодо зміцнення співпраці в оборонно-промисловому комплексі, транзиту української агропродукції, підготовки до першого Глобального саміту миру, а також майбутнього членства України в ЄС та НАТО.

Отже, саміт у Вільнюсі став знаковою міжнародною подією, де Україна отримала хороші результати. Ба більше, фактично у Вільнюсі відбулося відродження формату «Тримор’я», який у контексті війни та останніх подій у світі дещо послабшав. Учасники заходу ухвалили спільну декларацію, у якій крім засудження російської агресії висловлюється готовність міжнародних партнерів об’єднати зусилля для постачання Україні зброї та боєприпасів, а також і надалі напрацьовувати нові формати регіонального співробітництва України з країнами ЄС.  

«Ми засудили війну росії і висловили підтримку Україні у боротьбі з агресором. Ми вітаємо рішення Євроради розпочати процес переговорів про вступ до ЄС  України і Молдови», – зазначив Президент Литви Ґ. Науседа. Щодо конкретних результатів саміту  – варто акцентувати на рішенні Литви надати Україні новий пакет допомоги для ЗСУ, до якого увійшли антидрони, генератори та розкладачки. Одним з важливих результатів саміту стало підписання безпекової угоди з Латвією. 

І, нарешті, дуже символічним стало побажання Президента Польщі А. Дуди, який прийматиме саміт «Тримор’я» у 2025 році, аби В.Зеленський приїхав на нього в костюмі, що символізуватиме завершення війни в Україні.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи готова росія до нового наступу на фронті? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-gotova-rosiya-do-novogo-nastupu-ne-fronti/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest