Головна | Статті | Як зустріч на Мальті зруйнувала міф про втрату уваги до України

Як зустріч на Мальті зруйнувала міф про втрату уваги до України

Як зустріч на Мальті зруйнувала міф про втрату уваги до України

28-29 жовтня на Мальті відбулась третя зустріч щодо Української формули миру Президента В. Зеленського на рівні політичних радників з питань національної безпеки з 66 країн (росія не була запрошена на зустріч, а Китай запрошення відхилив). Ця зустріч стала логічним продовженням консультацій у відповідному форматі в Копенгагені (Данія) у червні поточного року та в Джидді (Саудівська Аравія) в серпні. Українську делегацію на переговорах очолив керівник Офісу Президента А. Єрмак. Під час саміту перед присутніми виступив Президент України В. Зеленський.

Варто зауважити, росія задіяла всі свої політичні та економічні важелі, щоб максимально принизити статус заходу і не допустити участі в ньому представників держав Азії, Африки і Латинської Америки.

Російська пропаганда розгорнула справжню інформаційну атаку з дискредитації підсумків саміту. Основним наративом російських публікацій з цього приводу стало твердження, що чергова спроба завантажити у світовий порядок денний Формулу миру від Зеленського завершилась провалом, як зазнали фіаско і всі спроби переконати присутніх представників Глобального Півдня. А офіційна представниця мзс рф м. захарова заявила, що підсумки зустрічі на Мальті не матимуть перспектив, оскільки «будь-який формат обговорення без участі росії не має сенсу».

Чого ж насправді вдалося досягнути на Мальті? 

По-перше, незважаючи на зусилля, надії кремля, що Україна втратила дипломатичні зв’язки із країнами Глобального Півдня, спростовані. Зокрема, серед учасників із 66 країн та міжнародних організацій були представники США, ЄС, Великої Британії, Туреччини, ПАР, Бразилії та Індії. Тож, порівняно з попередніми самітами, кількість країн-учасників збільшилася з 15 (на переговорах у Копенгагені) і 42 (у Джидді) до 66 держав і міжнародних організацій на Мальті. Те, що на саміті були порівну представлені держави Глобального Півдня і Заходу однозначно свідчить про успіх української стратегії щодо просування саме Української формули миру. Отже, зустріч на Мальті показала широку підтримку України державами світу навіть на тлі подій на Близькому Сході і зруйнувала російський міф про втрату Україною підтримки т.зв.  Глобального Півдня. Відсутність на саміті представників Китаю скоріш обумовлена бажанням зустрічатися лише на нейтральних, а не західних майданчиках (нагадаємо, що на попередній зустрічі в столиці Саудівської Аравії Джідді представники КНР були).

По-друге, принципово, що за пів року з першого саміту з предмету обговорення зникли численні «мирні» ініціативи, які пропонували Україні відмовитися від територій та інші неприйнятні речі. Нині в центрі всіх дискусій – справедлива та чесна Українська формула, яка повністю відповідає принципам Статуту ООН і ключових резолюцій Генасамблеї та передбачає переговори з рф лише через посередника та після виведення окупаційних військ з території України. Під час відкритої та конструктивної зустрічі учасники предметно обговорили ключові принципи, на яких має бути досягнутий та ґрунтуватися справедливий і міцний мир для України.

Нагадаємо, що Формула миру, яку було представлено Президентом України на саміті G20 15 листопада 2022 року, складається з 10 пунктів і, зокрема, включає виведення російських військ з усієї міжнародно визнаної території України, у тому числі з Криму, покарання військових злочинців та виплату компенсацій. Наразі увагу учасників було зосереджено на п’яти ключових пунктах Формули миру: «Ядерна та радіаційна безпека», «Продовольча безпека», «Енергетична безпека», «Звільнення полонених і депортованих осіб», «Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку». Плани щодо кожного з цих питань були напрацьовані робочими групами, до яких увійшли представники дипломатичних установ різних країн з усіх регіонів світу. Кожен пункт плану презентували та коментували представники різних держав, а також українські посадовці.

По-третє, на зустрічі в Мальті вдалося вперше ухвалити документ, в якому як результат цих зустрічей засвідчується намір скликати Глобальний саміт на рівні лідерів країн-учасників Формули миру, на якому очікується затвердження всіх положень Української формули миру лідерами держав. 

Зауважимо, що апелювання російської пропаганди до відсутності за підсумками саміту узгодженої спільної заяви не витримує жодної критики. Адже мета таких зустрічей – не підписання документів, а узгодження позицій, з якими міжнародне товариство вийде на переговори з росією.

Отже, саміт на Мальті виявився для України еволюційним у плані визнання більшістю її учасників пріоритетності для реалізації саме Української формули миру, що дає підстави сподіватись на її підтримку главами держав та урядів під час Глобального саміту миру.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як путінська пропаганда маніпулює «мирними» переговорами? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/warnin/yak-putinska-propaganda-manipulyuye-myrnymy-peregovoramy/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest