Головна | Статті | Як роспропаганда готується висвітлювати український контрнаступ за новою методичкою кремля

Як роспропаганда готується висвітлювати український контрнаступ за новою методичкою кремля

Як роспропаганда готується висвітлювати український контрнаступ за новою методичкою кремля

До контрнаступу готуються не лише ЗСУ, а й російська пропаганда. Влада рф не очікує нічого доброго від майбутнього контрнаступу українських військових і тому завчасно готує інформаційний простір для своїх громадян із наміром «знизити потрясіння». 

У розпорядженні журналістів російського опозиційного видання «Медуза» опинилася нова інструкція, підготовлена адміністрацією путіна для російських пропагандистів, із вказівками, як висвітлювати потенційний український наступ і правильно розставляти акценти у разі військової невдачі російської армії. Так, методичка, відома в медіасередовищі як «темник», наказує журналістам «не знижувати очікувань щодо анонсованого українського контрнаступу» і не стверджувати, що «Київ не готовий до контрнаступу». Навпаки, провладні ЗМІ не повинні створювати хибних надій у росіян про слабкість ЗСУ, а також мають акцентувати увагу аудиторії на тому, що Україна отримує потужну підтримку від Заходу. Крім того, методичка «радить» пропагандистам «не піднімати» тему витрат російського бюджету на «відновлення інфраструктури» окупованих районів України. кремль побоюється, що росіяни будуть незадоволені витратами на українські території за наявності проблем у самій росії, як це було з «відновленням» Криму. Натомість дається вказівка максимально поширювати в інфопросторі новини про ремонт у школах, дитячих садках і лікарнях міст росії. Також методичка рекомендує пропагандистам «не мусолити» тему підготовки до параду 9 травня.

Що означає коригування росією інформаційного висвітлення військових подій в Україні?

По-перше, кремль визнає вірогідним успіх українського контрнаступу та намагається пом’якшити деморалізацію російського суспільства і не допустити падіння рейтингу влади, як це було після військових провалів рф на Херсонщині та Харківщині. Така стратегія вирішує два ідеологічні завдання. Якщо український наступ буде невдалим, ЗМІ оголосять, що це результат умілих дій російської армії проти потужного супротивника із західною зброєю. А якщо Україна досягне успіху контрнаступу і визволить певні території, пропагандисти мають переконливо пояснити російському населенню, як зс рф намагалися стримати натиск супротивника і лише поставки зброї зі США та Європи дозволили ЗСУ досягти «скромних успіхів», що не такі вже й розгромні.

Є також імовірність, що поширення подібних «темників» – це підготовчий етап до оголошення російським військово-політичним керівництвом закінчення «сво» та наказу військам на вже окупованих територіях України увійти до режиму глухої оборони. 

По-друге, такий «темник» – це лише нова складова попередніх інформаційно-психологічних спецоперацій зі спроб росії спровокувати панічні настрої серед українців. Раніше у розпорядженні журналістів уже опинялися подібні кремлівські методички, що доносили пропагандистам, як «правильно» підбивати підсумки року, розповідати про воєнний стан та мобілізацію у росії або коментувати висловлювання путіна про досягнення мети демілітаризації України. До того ж, нещодавно главам підрозділів поліції санкт-петербурга розіслали аналітичну довідку про боротьбу НКВС із «націоналістами у західних регіонах СРСР» з пропозицією використати досвід радянської держбезпеки під час проведення «спеціальної військової операції» в Україні. Наразі роспропаганда націлена на поширення фейків про нібито «конфлікт» між Президентом України В. Зеленським і Головнокомандувачем ЗСУ В. Залужним, «корупцію» у військах, «неякісну» військову техніку, яку передають західні партнери тощо.

По-третє, визначення «небажаною темою» висвітлення заходів із нагоди 9 травня пов’язане з низкою причин. З одного боку, влада не може гарантувати безпеку заходів і змушена погодитися на відмову від свята в кількох регіонах росії. З іншого боку, рішення скасувати традиційну ходу «безсмертного полку» у москві та інших містах обумовлене побоюванням, що цей захід прийме антивоєнний характер, коли поряд із портретами рідних, загиблих у Другій світовій війні, росіяни понесуть портрети загиблих на війні в Україні. Крім того, у параді на красній площі братиме участь менше сучасної техніки, ніж минулого року, що створить додатковий деморалізуючий ефект.

❗️Так, російська влада готує інформаційний простір для виправдання перед своїми громадянами нової поразки рф через український контрнаступ, прагнучи у такий спосіб максимально стримати падіння рейтингу довіри до путіна. Проте російське суспільство дедалі складніше переконувати в ефективності «спецоперації» та успішному майбутньому країни під нинішнім керівництвом.

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Як західні спікери просували головні наративи, співзвучні російській пропаганді? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/reports/yak-zahidni-spikery-prosuvaly-golovni-naratyvy-spivzvuchni-rosijskij-propagandi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest