Головна | Статті | Як росія проводить етнічні чистки українців в окупації

Як росія проводить етнічні чистки українців в окупації

Як росія проводить етнічні чистки українців в окупації

На тимчасово окупованих територіях України російські загарбники не отримали бажаної підтримки російськомовного населення, яка повинна була виправдати перед російською та світовою спільнотою путінські цілі «спеціальної військової операції» з визволення «своїх» із «бандерівського свавілля». Але щось пішло не так – зростання руху опору яскраво продемонструвало нездатність окупаційної влади схилити більшість місцевих на ТОТ до колабораційної діяльності. Тільки тотальні фальсифікації псевдовиборів дозволили продемонструвати «підтримку» путіна мешканцями тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Донецької, Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, де місцеві оголосили німий спротив окупантам.

Задля виявлення патріотично налаштованого населення, спецслужби рф були вимушені посилити контррозвідувальний режим та в рамках проведення системних фільтраційних заходів вдатися до тотальної перевірки мобільними групами фсб смартфонів і будь-якої іншої техніки у місцевого населення, яка може передавати інформацію про пересування або розташування противника Силам оборони України (наразі росіяни створили базу з понад 100 тис. жителів окупованих територій, яких підозрюють у нелояльності до кремля). Втім, спроби подолати українське підпілля на ТОТ дають зворотний ефект. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України А. Юсов повідомив про зростання українського руху опору на тимчасово окупованих росією українських територіях як у політичному плані, так і в плані реалізації складних бойових завдань.

Тож, отримавши поразку в силовій протидії українським патріотам ТОТ, загарбники вдаються до перевіреної з радянських часів тактики етнічних чисток, щоб фізично позбутися жителів окупованих міст. Схема насильницької висилки, яка використовується путінською росією, відпрацьована в «епоху сталінських репресій» і торкнулася чеченців, кримських татар, калмиків, мешканців країн Балтії, інгушів, болгар.  

Події останніх років доводять, що для українців кремль застосує всі можливості, щоб зробити цей процес максимально масштабним. З 2014 року окупаційна влада активно русифікувала частину Донецької та Луганської областей, транслюючи пропаганду та наративи про те, що Донбас – це росія. Водночас кремль розгорнув на ТОТ процес масштабної мобілізації всього чоловічого населення, яких без підготовки просто кидали на фронт для боротьби зі своїми співвітчизниками. У результаті за перші місяці повномасштабної війни лютого 2022 року окупанти фактично знищили тисячі українців, змусивши їх скоїти військовий злочин і піти зі зброєю проти своїх же.

Однак із захопленими територіями Запорізької чи Херсонської областей все виявилося набагато складнішим – населення масово саботує політику окупаційної влади, тому процес етнічних чисток там відбувається дещо витонченіше. Тож, на окупованих територіях Запоріжжя кремль запустив процес буквального «видавлювання» патріотично налаштованого населення із їхніх міст, змушуючи переїхати до росії або до підконтрольних Україні територій. 

Саме Маріуполь росіяни розглядають як основний логістичний хаб контрольованого сполучення між росією та Україною, для цього місто має стати максимально лояльним для окупаційної влади. Щоб позбутися жителів окупованих міст, у російськомовному сегменті інтернету, зокрема в соціальній мережі «Вконтакте», популяризується група «Нерухомість Маріуполя та Приазов’я» з пропозиціями росіянам придбати житло в Маріуполі, Мелітополі та інших окупованих містах біля Азовського моря або обміняти його на нерухомість в росії. Водночас маріупольські «муніципалітети», в яких працюють колаборанти, ретельно збирають інформацію про житловий фонд, а в порожні квартири місцевих патріотів, яким заборонили в’їзд на ТОТ, заселяють військових «вищої ланки» армії рф або росіян, які приїхали працювати в окупаційних адміністраціях.

Маріупольців виселяють із власного житла під приводом реконструкції чи ремонту, але нічого не пропонуючи натомість. Залишившись без даху над головою, маріупольці вимушені погодитись на переїзд до росії, адже російська пропаганда стверджує, що там діє програма з надання житла переселенцям. За схожою схемою відбувається «видавлювання» маріупольців і з роботи. Так, примушуючи місцевих до виїзду з України, загарбницька влада пропонує нові робочі місця з «білою» зарплатою виключно росіянам, що мігрували до ТОТ. Далі через окупаційний «центр зайнятості» безробітним місцевим пропонують їхати на заробітки до росії, де їх очікує «розподіл» по максимально далеких російських регіонах, переважно депресивних – наприклад, до сибіру, за полярне коло чи на далекий схід.

Поряд з прямим примушенням до виїзду в росію більш-менш лояльних до кремля українців, російські окупаційні сили на Херсонщині та Запоріжжі відпрацювали механізм виселення до підконтрольних Україні територій найбільш патріотично налаштованих мешканців. Відповідні «документи», затверджені т.зв. головами військово-цивільних адміністрацій передбачають примусову депортацію протягом 24 годин за перешкоджання роботі «військово-цивільної адміністрації» та інших «структур» окупаційних сил, «дискредитацію» органів влади рф чи російської армії, поширення «неправдивої інформації» про дії російських органів влади.

Таким чином, кремль прагне змінити етнічний склад українських територій, щоб квартири українців, їхні робочі місця зайняли лояльні до путінської влади громадяни росії з ленінградської області, челябінська, липецька, курська тощо. На сьогодні у тимчасово окупованому Маріуполі вже знаходиться близько 50 тис. етнічних росіян та представників країн Центральної Азії, а понад 50% населення Мелітополя (близько 60 тис.) складають «гастролери» з рф.

Подібна ситуація в тих чи інших масштабах спостерігається на всіх окупованих територіях. За даними роспропаганди, за останні два роки до росії таким чином «евакуювали» близько 2-х мільйонів українців, 300 тисяч із яких – діти. 

Отже, плани росії щодо примусового виселення українців з ТОТ викривають загарбницькі наміри путіна прискорити інтеграцію тимчасово окупованих територій Півдня та Сходу України у єдину систему політичного та правового поля росії. Для цього росія обрала стратегію етнічної чистки та примусової депортації українців, яку з часом збирається лише посилювати. Попри застосування кремлем геноцидної практики – насильницьку зміну ідентичності – ворог досі не може встановити контроль над місцевим населенням ТОТ і забезпечити його лояльність окупаційній владі. У цьому контексті Україні дуже важливо не лише звільнити окуповані території та покарати зрадників і колаборантів, а системно поновити там українську ідентичність.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Навіщо росія обстрілює об’єкти енергетики України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/navishho-rosiya-obstrilyuye-ob%CA%BCyekty-energetyky-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest