Головна | Статті | Як перемога проросійської партії впливатиме на Україну

Як перемога проросійської партії впливатиме на Україну

Як перемога проросійської партії впливатиме на Україну

На парламентських виборах у Словаччині, що відбулися 30 вересня, несподівано перемогла проросійська партія «Курс – Словацька соціал-демократія» (Smer) з 22,94% голосів виборців, її головний конкурент, ліберальна партія «Прогресивна Словаччина», отримала 17,96% голосів. 

Чим загрожують Україні такі результати виборів у Словаччині?

По-перше, результати виборів можуть принести різку зміну зовнішньої політики Братислави та її ролі у Євросоюзі. Фіцо розраховує, що окрім «Курсу» до нової коаліції в уряді увійдуть лівоцентристський «Голос» (Hlas, 14,7% голосів) на чолі з його колишнім соратником П. Пеллегріні та «Словацька національна партія» (Slovenská národná strana), яка теж виступає з націоналістичних і проросійських позицій. У цьому випадку перемога Фіцо обумовить зміцнення позицій євроскептичних і проросійських сил у Центральній Європі, що потенційно може вплинути на результат виборів до Європарламенту в червні 2024 року. Найближчим союзником Фіцо в ЄС, ймовірно, стане угорський лідер В. Орбан, найбільш прокремлівський серед керівників держав європейського блоку. Тож основним ризиком від нового словацького уряду може стати зміна позиції з питань санкцій проти рф.

По-друге, перемога проросійських сил у Словаччині – це, безумовно, неприємний розвиток подій для України. Адже до словацького парламенту прийшли політичні сили, які декларують відверто антиукраїнські гасла. Фіцо обіцяє не лише зупинити військову допомогу та політичну підтримку Україні, але й притягнути до відповідальності членів попереднього уряду за те, що ті передали Києву 13 винищувачів МІГ-29. Реалізація сценарію формування коаліції означатиме для України зупинку Словаччиною передачі військового обладнання та приєднання до табору країн, які вимагатимуть скорішого початку мирних переговорів із рф. Саме про це заявив Фіцо на післявиборчій конференції: «Ми зробимо все, щоб мирні переговори з росією розпочалися якомога швидше». 

По-третє, новий уряд з великою ймовірністю поновить конфлікт з Україною щодо експорту зерна. Є загроза, що буде розірваний досягнутий нинішнім словацьким урядом компроміс з Україною, внаслідок чого була відкликана скарга у СОТ на Словаччину.

По-четверте, спираючись на підтримку нової влади, росія очікувано перетворить Словаччину на форпост просування своєї пропаганди в Європі (у Словаччині найбільша кількість проросійських медіа та Facebook-сторінок в Євросоюзі). У результаті масованої пропагандистської «обробки», населення Словаччини вже зараз є найбільш проросійським у Центральній Європі та одним із найбільш проросійських у ЄС – лише 40% словаків вважають, що у російсько-українській війні винна рф і тільки 58% жителів підтримують збереження членства країни в НАТО.

Чи залишився шанс уникнути небезпеки для України?

Більшість у парламенті можлива лише у разі залучення до коаліції з Smer партії «Голос» колишнього прем’єра П. Пеллегріні, що не є очевидним. Пеллегріні не має репутації проросійського політика, а на посаді прем’єра проводив цілком проєвропейську та проамериканську політику й симпатизував Україні під час війни. Крім того, хоча Пеллегріні й був однопартійцем Фіцо, після виборів 2020 року він став його ворогом та заснував власну партію Hlas. Також асоціація з токсичною репутацією Фіцо, що склалася на тлі вбивства журналіста-розслідувача Я. Куцяка, може нівелювати амбіції Пеллегріні на наступних президентських виборах навесні наступного року.

До того ж варто розуміти, що припинення передачі зброї відбулося б незалежно від того, хто виграв парламентські вибори, адже Словаччина вже передала Україні все вільне військове обладнання. Фактично, допомога Словаччини Україні обмежується виготовленням для ЗСУ бронетехніки та боєприпасів, а також ремонтом військової техніки за кошти ЄС. За оцінками експертів, Фіцо навряд чи відмовиться пропускати через словацьку територію зброю, призначену для України, оскільки це вигідно для самої Словаччини і головне – фінансується ЄС. Недарма Фіцо уточнює, що у партії підтримують гуманітарну допомогу Києву (тобто українським біженцям у Словаччині ніщо не загрожуватиме), а також готові брати участь у відбудові України.    

Крім того, Фіцо обіцяє своїм виборцям економічний поворот і збільшення соціальних видатків, домогтися чого неможливо без допомоги ЄС. Беручи до уваги залежність країни від ЄС, з високою ймовірністю Фіцо й надалі критикуватиме західні санкції проти рф, але не наважиться їх блокувати при голосуванні в ЄС та на практиці буде уникати прямих конфліктів із провідними країнами ЄС. 

Тож зміна влади у Словаччині хоча і суттєво скорегує зовнішню політику країни, проте не стане катастрофою для України. Генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг переконаний, що незважаючи на результати парламентських виборів у Словаччині, країна продовжить підтримувати Україну у війні проти росії.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чий порядок денний відпрацьовує Орбан? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chyj-poryadok-dennyj-vidpraczovuye-orban/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest