Головна | Статті | Як діють санкції, запроваджені Заходом проти росії

Як діють санкції, запроваджені Заходом проти росії

Як діють санкції, запроваджені Заходом проти росії

У відповідь на безпрецедентний і неспровокований військовий напад рф на Україну, Захід запровадив всеосяжний і потужний пакет обмежувальних санкцій, спрямованих на підрив здатності кремля фінансувати війну. За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 р. на рф накладено понад 9,1 тис. обмежень, а загалом із 2014 року, коли рф окупувала Крим і частину території на Сході, – 11,8 тис. Тепер росія – найбільш підсанкційна країна в світі, випередивши Іран, Сирію та Північну Корею.

Розгляньмо, в чому сутність та дієвість цих санкцій.

☝️ Санкції проти фізичних і юридичних осіб рф (заборона подорожей, фінансування та замороження активів) застосовані до 1473 фізичних осіб та 205 юридичних осіб з числа провідних політичних діячів, олігархів, військовослужбовців і пропагандистів. 

 ☝️ Санкції стосовно фінансової системи закрили рф доступ до ринків капіталу ЄС, що поступово руйнує російську банківську систему. Це заборона кредитування російських банків та замороження їх активів, заборона російській еліті тримати великі депозити в банках ЄС, виключення з системи SWIFT, заборона інвестицій в проєкти, які співфінансуються російським фондом прямих інвестицій тощо. Наразі під санкціями перебувають до 70% активів російської банківської системи, збитки 10 найбільших банків рф за минулий рік сягнули понад 3 млрд доларів.

☝️ Санкції в енергетичному секторі включають встановлення стелі цін на російську нафту, заборону імпорту сирої нафти (доставленої морським шляхом) та вугілля, експорту нафтопереробних технологій та обладнання тощо.

Санкційний тиск в енергетичному секторі як ключовому донорі російського бюджету  обумовив за січень-лютий 2023 р. дефіцит бюджету в 34 млрд доларів (порівняно з профіцитом у 5,5 млрд доларів за той самий період 2022 р.). Доходи від експорту нафти та газу порівняно з минулим роком впали на 46% (тільки в січні 2023 р. доходи «Газпрому» від експорту палива впали з 6,3 млрд до 3,4 млрд доларів). Заборона імпорту вугілля становить для рф втрату доходів у обсязі 8 млрд євро на рік.

☝️ Санкції в транспортній галузі передбачають закриття авіапростору ЄС для всіх літаків, які належать, зареєстровані або підконтрольні рф, заборону їх ремонту й технічного обслуговування.

У результаті рф не зможе підтримувати авіацію на рівні міжнародних стандартів, адже з понад 800 літаків російських авіакомпаній 75% побудовано в ЄС, США й Канаді.  

Крім того, санкції забороняють вхід морських суден під російським прапором до портів ЄС та діяльність в ЄС російських і білоруських операторів вантажних автомобільних перевезень.

☝️ Санкції в торгівлі позбавили рф основних переваг, які надає членство в СОТ, і заборонили імпорт до ЄС готової продукції зі сталі, цементу, деревини, експорт з ЄС комп’ютерів, напівпровідників, реактивного палива й паливних добавок, які можуть бути використані російською армією.

Загальна оціночна вартість експортних обмежень на товари й технології для рф сягає 32,5 млрд євро (36% експорту ЄС до вторгнення), імпорту – 89,9 млрд євро (57% довоєнного імпорту).  

❗️За оцінками аналітиків, загальні втрати рф через зовнішні санкції перевищили 500 млрд доларів, з яких щонайменше 300 млрд –  заморожені валютні резерви рф. Відтік капіталів з рф за кордон торік зріс на 143 млрд доларів. Втрати від недоотриманого імпорту товарів та послуг з «недружніх країн» оцінюють у щонайменше 50 млрд доларів. За оцінками МВФ, в середньостроковій перспективі економіка росії скоротиться щонайменше на 7%.

В перерахунку на кожного росіянина збитки через санкції досягли 3500 доларів і швидко зростають. Окрім того, кожен громадянин рф уже прямо або опосередковано заплатив за розв’язану путіним війну щонайменше 50  тисяч рублів (майже 700 доларів).

В країні набирає обертів споживча інфляція, 26,3% росіян зізналися, що більше не мають можливості, як раніше, відкладати гроші на «чорний день», 34,5% громадян повідомили про повну відсутність фінансової подушки безпеки. Згідно незалежних опитувань, все більше росіян роздумують над справжніми причинами їх зубожіння і все менше звинувачують у цьому «підступний Захід».

Дію санкцій сповна відчули на собі й російські олігархи. Через блокування й арешт коштів і майна за кордоном та розірвання контрактів з міжнародними партнерами, 20 найбагатших людей рф торік втратили щонайменше 95 млрд доларів, що змушує їх задуматись про доцільність подальшої підтримки політики путіна.

❗️❗️Попри запевнення путіна, що міжнародні санкції зробили економіку росії лише сильнішою, факти свідчать про протилежне. Цілеспрямовані санкції ЄС у відповідь на агресію в Україні вражають слабкі місця економіки рф, чинять найсильніший вплив на добробут росіян, чим суттєво обмежують можливості кремля з досягнення злочинних цілей «спецоперації».

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Енергетичний бумеранг путіна. Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/energetychnyj-bumerang-putina/


Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest