Головна | Статті | Як діє кремлівська пропаганда на окупованих територіях України

Як діє кремлівська пропаганда на окупованих територіях України

Як діє кремлівська пропаганда на окупованих територіях України

Не є таємницею, що просування кремлівських наративів для мешканців окупованих територій Сходу стало для рф невід’ємною частиною стратегічного завдання з «інтеграції» окупованих територій у російський інформаційний та культурний простір. «Закріплення» за росією окупованих територій важливе для путіна з точки зору необхідності обгрунтування їх захоплення для внутрішньої російської аудиторії та легалізації в очах Заходу. Крім того, у разі військової поразки кремль розраховує зробити захоплені регіони предметом торгів у будь-яких переговорах з Україною. Тож на пропагандистські заходи та «зачистку» освітнього простору на ТОТ лише з т. зв «президентського фонду культурних ініціатив рф» протягом 2022–2023 років було виділено близько $38,3 млн.  

Для цього російський окупаційний режим перетворює всі сфери публічного життя на ТОТ на інструмент контролю та ідеологічного впливу.

За якими ж напрямами кремль здійснює жорсткий ідеологічний терор мешканців ТОТ?

По-перше, щоб створити свій інфопростір в окупованих регіонах, російські загарбники оголосили там інформаційну блокаду новинам з України. За роки окупації російські загарбники:

•  знищили або русифікували щонайменше 300 редакцій місцевих медіа, які функціонували у тимчасово захоплених областях України; 

•  розпочали розбудовувати в окупованих регіонах власну місцеву мережу інформаційних ресурсів, до якої входить потужний пул телеграм-каналів, телебачення, радіо та інформаційних сайтів, які цілодобово транслюють агресивну дезінформацію. Для інформаційного обслуговування окупації українських територій рф створила понад 640 телеграм-каналів, щонайменше 46 державних, громадських і «громадсько-державних» російських інституцій, залучених до насадження російської культури. У кожному окупованому регіоні є власна телекомпанія, газета та певна кількість онлайн-видань, як-от, наприклад, «ZOV Запоріжжя», «ZOV Бердянськ», «ZOV Херсон» та інші. Згідно з даними Інституту вивчення війни (ISW), за підтримки федерального уряду росіяни планують створити на окупованій частині Запорізької області медіаконгломерат «Нові регіони», який працюватиме з медіапроєктами на всіх окупованих територіях України.;

•  надають безкоштовний доступ мешканцям ТОТ до супутникового телебачення «русскій мір», та  поширили на захоплені населені пункти Херсонської області мовлення своїх телеканалів «Херсон 24», «Перший кримський» та «Крим 24», через які намагаються зобразити життя в Україні жахливим, а її поразку неминучою. 

•   на ТОТ розповсюджується тиражом до 750 тисяч примірників газета «комсомольская правда» , основний контент якої –  системне прославлення путіна і всього, що пов’язано з росією,  з паралельним паплюженням всього, що пов’язано з Україною, ЄС чи США. 

•  на окупованих територіях Запорізької області діє пропагандистський медіа-холдинг  «За!Медіа», до якого входять  «ЗаТВ», радіо «ЗаРадіо» та газета «Запорізький вісник», тиражі якої становлять 50-100 тисяч екземплярів щотижня. До речі, її власник о. малькевич через свою дезінформаційну діяльність у 2018 році потрапив під санкції США, а з 2024 року – і ЄС. 

Внаслідок такої насильницької стратегії за два роки повномасштабного вторгнення окупаційна влада повністю русифікувала і взяла під жорсткий контроль медійне поле на тимчасово окупованих територіях. Характерно, що кремль не вважає україномовних на ТОТ своєю цільовою аудиторією, пропаганда розрахована виключно на російськомовне населення, адже весь контент транслюється російською.

По-друге, цілеспрямованій ідеологічній обробці на ТОТ піддаються діти, які більше піддаються психологічному впливу й маніпуляціям. Навчальні заклади в окупації перетворилися з місць освіти на майданчики з виховання майбутніх військових для російської армії. За допомогою пропагандистсько-освітніх заходів у голови учнів закладають ненависть до України, сіють численні фейки, виховують патріотизм щодо незаконних новоутворень та заохочують у майбутньому служити в російській армії. Російські пропагандисти застосовують весь інструментарій брехні і маніпулятивних технологій, щоб просувати з-поміж молоді ідеї країни-агресора щодо «необхідності служіння вітчизні», «вдячності захисникам-героям» і «боротьби з тероризмом та екстремізмом з боку українського режиму». Зокрема, на ТОТ Запорізької області після незаконних «виборів» президента рф у кожній школі щотижня діти підніматимуть триколор та співатимуть гімн росії. У рамках т. зв. «патріотичного виховання» дітей змушують дякувати за «звільнення» російським бійцям, збирати для них посилки та відправляти «мотиваційні записки» на фронт. У такий спосіб окупаційна влада робить все, аби українські діти втратили зв’язок із Батьківщиною, забули про свою національну ідентичність та були готові стати мобілізованими для так званої «сво» або інших загарбницьких війн, які вирішить вести кремль. При цьому навіть у кремлі визнають, що така насильницька пропаганда дедалі частіше дає зворотний ефект, викликає у підлітків несприйняття. Молодь вважає, що «круто бути українцем», оскільки росіяни весь час згадують їх як «могутніх і безжальних бійців».

По-третє, нині на ТОТ Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонськіої областей, у Криму та Севастополі  розгортається черговий етап російської пропагандистської істерії щодо буцімто причетності України до подій у концертному залі «Крокус Сіті Хол». Представники російських окупаційних адміністрацій примусово зганяють людей, переважно працівників бюджетних структур, на мітинги в пам’ять про загиблих під час теракту, у школах організовують тематичні акції, під час яких дітей примушують робити відповідні листівки та плакати. Основна мета таких пропагандистських заходів очевидна – переконати мешканців ТОТ, що організатори трагедії ‒ українці.

Варто зазначити, що насильницьке нав’язування мешканцям ТОТ ідей «русского міра» активізувало громадянський опір людей, які чекають на звільнення і передають Силам оборони України інформацію щодо розташування російських складів і штабів. Щоб придушити опір, окупанти вбивають місцевих жителів, піддають їх репресіям, викраденням, тортурам, адміністративному тиску та депортують. російські спецслужби в намаганні виявити «ворогів» прослуховують приватні розмови у публічних місцях та телефони мешканців ТОТ,  провокують українців під виглядом таксистів та торговців на ринках. Будь-який український ресурс, знайдений у смартфоні, листування українською мовою, просто українські документи на автомобіль – для росіян знак ворога, неблагонадійного та підозрілого. Від початку року на захоплених росією територіях України за доносами у нелояльності  затримано майже три сотні «нових громадян росії».

Утім, незважаючи на репресії, подолати спротив, який чинить місцеве населення окупантам, російським силовикам все одно не вдається.

Отже,  незважаючи на гібридну війну, яку росія розгорнула проти України на захоплених територіях, та посилення тиску на місцеве населення, спроби окупаційної влади залучити захоплені регіони до загальноросійських процесів приречені на поразку. Ситуація на ТОТ перебуває під пильною увагою військово-політичного керівництва України, і вони рано чи пізно будуть деокуповані.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Лонгрід: Чому росія обстрілює об’єкти енергетики України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/navishho-rosiya-obstrilyuye-ob%CA%BCyekty-energetyky-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest