Головна | Статті | Що принесе Україні перемога у Нідерландах ультраправих сил

Що принесе Україні перемога у Нідерландах ультраправих сил

Що принесе Україні перемога у Нідерландах ультраправих сил

За даними підрахунку голосів виборців, на парламентських виборах у Нідерландах перемогла ультраправа «Партія свободи» (PVV), яку очолює Герт Вілдерс. Політсила  претендує на 37 місць у нижній палаті парламенту і таким чином створить там найбільшу фракцію.

Що ця подія означатиме для України та Європи?

По-перше, результати виборів деякі оглядачі вже називають «політичним землетрусом», який матиме вплив на всю Європу. Вілдерс є відвертим євроскептиком і відкрито виступає за проведення референдуму щодо виходу країни з ЄС, закликаючи Нідерланди контролювати кордони, значно скоротити свої виплати союзу і блокувати вступ нових членів. Саме підтримка Nexit (за аналогією з британським Brexit) стало основою успіху ультраправого лідера. Нагадаємо, у 2016 році Вілдерс агітував громадян на референдумі голосувати проти угоди про асоціацію України з ЄС. До речі, Вілдерс є політичним соратником та однодумцем проросійського прем’єр-міністра Угорщини В. Орбана та лідерки французької ультраправої партії «Національного об’єднання» Марін Ле Пен, які перші привітали його з перемогою. Ба більше, Ле Пен заявила, що нідерландці повинні мати право голосу щодо свого майбутнього в ЄС, як це зробили британці з Brexit. Отже, прихід до влади чергового критика ЄС створює загрозу розхитування єдності Євросоюзу та може стати черговою перепоною в ЄС для України.

По-друге, очевидно, що це погана новина для України. Хоча Вілдерс 2022 року засудив відкрите вторгнення росії в Україну, він послідовно підтримує рф та виступає проти членства України в НАТО та ЄС. Так, до повномасштабного вторгнення рф Вілдерс говорив про те, що Україна має виконувати Мінські угоди й закликав Київ «порозумітися з південно-східними регіонами». Після початку агресії політик систематично наполягає на припиненні Нідерландами військової, політичної та економічної підтримки України, зокрема розкритикував відкриття ринку ЄС для фермерів з України. Крім того, Вілдерс демонстративно відмовився бути присутнім на виступі Президента України В. Зеленського в Палаті представників Нідерландів.

Отже, успіх ультраправих ставить під питання подальшу допомогу Україні (за даними Кільського інституту міжнародної економіки, Нідерланди надали Україні майже 2,5 млрд євро воєнної допомоги і 1 млрд фінансової, а ще 2 млрд доларів воєнної допомоги чинний уряд Нідерландів пообіцяв Україні на наступний рік). 

По-третє, високий рівень підтримки PVV населенням Нідерландів пояснюється антиміграційною позицією Вілдерса, адже більшість нідерландців не влаштовує той факт, що багато мігрантів з мусульманських країн не працюють, а їхні потреби фінансуються з податків громадян. Він є принциповим противником ісламу, заявляв про його «войовничу природу» і закликав заборонити мусульманську імміграцію. Через свої гострі висловлювання політик з 2004 року перебуває під цілодобовим захистом від переслідувань екстремістами. 2016 року політика визнали винним у расовій дискримінації та образі етнічної групи із Марокко, яких він назвав «покидьками». Хоча Вілдерс останніми тижнями пом’якшив свою антиісламську риторику, немає жодних ознак того, що він хоче змінити свою позицію після перемоги на виборах.

По-четверте, лідера PVV називають справжнім прихильником та «фанатом» путіна, який «розуміє почуття росії після натовського оточення» та виступає проти «істеричної русофобії». До того ж він має намір наступного року відвідати москву, щоб запевнити – «не всі в Нідерландах налаштовані антиросійські».

Наскільки все критично для України?

Чи зможе ультраправий переможець парламентських перегонів у Нідерландах виконати свої обіцянки доведе спроможність Вілдерса зібрати владну коаліцію у місцевому парламенті та стати прем’єр-міністром країни. Очевидно, що якщо партія Вілдерса увійде або очолить урядову коаліцію, це погіршить перспективи надання допомоги Україні. Утім, на думку європейського експерта П. Мартена-Женьє, Вілдерсу буде важко сформувати свій уряд, оскільки політики інших партій зроблять все, аби не допустити, щоб він став прем’єр-міністром і вже заявили, що не будуть співпрацювати з ультраправими.

Тож питання подальшої підтримки України майбутнім урядом Нідерландів залишається відкритим. Також ситуація для України може стати кращою, якщо до коаліційного уряду увійдуть «Народна партія за свободу і демократію» (VVD) та «Новий соціальний контракт» (NSC), які є прихильниками продовження підтримки України.

Крім того, на збереження підтримки України Нідерландами та НАТО може вплинути проукраїнська позиція діючого прем’єр-міністра Нідерландів М. Рютте, якого зараз розглядають як потенційного наступного генсека Альянсу. Уряд під керівництвом Рютте був одним із рішучих критиків дій росії та сприймає російську агресію як загрозу європейській безпеці та системі міжнародного права, що суперечить інтересам ЄС і НАТО.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи вдалося Україні подолати всі перепони на шляху до ЄС? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-vdalosya-ukrayini-podolaty-vsi-perepony-na-shlyahu-do-yes/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest