Головна | Статті | Такий різний Ілон Маск: як змінився наратив головного винахідника 21-го століття

Такий різний Ілон Маск: як змінився наратив головного винахідника 21-го століття

Такий різний Ілон Маск: як змінився наратив головного винахідника 21-го століття


Кілька днів тому американський бізнесмен Ілон Маск «підірвав інформаційну бомбу», опублікувавши власне бачення «мирного врегулювання» війни в Україні. Зважаючи на всесвітню популярність Маска, на цей «план» дуже бурхливо відреагувала уся світова спільнота: як політики, так і пересічні громадяни. Але за деякий час після цього постало питання: а для чого було це?

«ІЛОН – МИРОТВОРЕЦЬ»

«План» Маска дуже абстрактний:

• Крим – російський, бо Хрущов його «віддав неправильно»;
• Україна має залишитися нейтральною;
• Україна повинна забезпечити постачання води до Криму;
• На окупованих російськими військами територіях слід провести референдум під контролем ООН, після чого виконати волю населення.

До «плану» Маска можна ставитися як завгодно, але він нереалістичний у жодному з пунктів. Власне, якби його автором був не Маск, на нього б і уваги не звернули. Але зважаючи на персону, цей «план» викликав бурхливу реакцію.

Загалом, заклики до історичної справедливості, особливо в контексті російсько-української війни, безперспективні: оскільки у кожної країни завжди можна знайти історичну несправедливість, у тій же Європі взагалі всі країни мають ті чи інші претензії одна до одної, всі кордони переглядалися і неодноразово кроїлися. Тому ідея щось ділити «по справедливості» вкрай сумнівна.

«ІЛОН – УКРАЇНОЗНАВЕЦЬ»

Під час бурхливого обговорення авторського «мирного плану» Ілон Маск заявив, що більшість жителів Східних областей України складають росіяни, тому вони надають перевагу росії. Саме так у Twitter Маск відповів на критику американського сенатора Ліндсі Грема, який різко заявив про недоліки плану щодо мирного врегулювання в Україні.

У підтвердження власної тези бізнесмен також опублікував карту з результатами виборів до Верховної ради України 2012 року, згідно з якою мешканці Сходу України голосували за «Партію регіонів», що одержала перемогу на виборах, заявивши: «очевидно, що не всі, хто голосував за проросійську партію, хотіли приєднатися до росії, але й сказати, що ніхто цього не хотів теж неправильно». Цим твітом Ілон виказав власне абсолютне незнання контексту російсько-українських відносин, що переросли в агресивну війну росії проти України.

«ІЛОН – РУСОФІЛ»

Як написало видання The Hill, менш ніж за два тижні після початку так званої спеціальної військової операції, Ілон Маск заявив, що йому цікаво читати російський пропагандистський ресурс Russia Today. Про це бізнесмен зазначав у листуванні з інвестором Антоніо Грасіасом. Сам лист було оприлюднено під час судового розгляду між Twitter та Маском, який захотів вийти з угоди щодо придбання соцмережі.

«ЄС заборонив Russia Today та кілька інших російських ЗМІ. Від нас вимагали заблокувати їхні IP-адреси… Чесно кажучи, мені читати їх цікаво», – написав Маск.

А вже нещодавно «лютий ворог» Маска у космічних перегонах д.рогозін пов’язав публікування бізнесменом плану з «мирного виходу з війни» зі спілкуванням Маска з російською космонавткою А.Кікіною: «Маск зробив ці заяви напередодні польоту його корабля CrewDragon до МКС, в екіпажі якого летить космонавт «роскосмосу» А.Кікіна. Ось що російська жінка зробила з американцем». Цим самим рогозін знову спробував «зіграти» на можливих русофільських вподобаннях засновника Tesla.

«ІЛОН – ПОЛІТИК»

Та чи не найголовніший фактор у питанні опублікування авторського «мирного плану» Ілона Маска є проміжні вибори в США, що мають відбутися на початку листопада. І тут дуже цікавими є результати опитування підтримки військової допомоги Україні. Так, 50% прихильників республіканців вважають військову допомогу США надмірною. Якщо ж говорити про демократів, то там така позиція характерна для менш, ніж 20%. Це суттєва різниця, на основі якої Конгрес й надалі провадитиме свою зовнішню політику.

Власне тому «популісти» з групи Трампа, до якої, власне, належить і Маск, малюють «мирний вихід із війни», оскільки такі тези подобаються їхнім електоральним прихильникам.

Чи виникатимуть складнощі зі збільшенням військової допомоги після виборів до Конгресу? Виникатимуть – малоймовірно. Зважаючи на фактичний
двопартійний консенсус щодо війни. Більшість партійних представників республіканців підтримує Україну та військовий шлях. І переважна більшість демократів дотримується тієї самої позиції.

Тому висловлюванням Маска дивуватися не варто, оскільки це лише гонитва за електоральною підтримкою, хоча й такою високою для України ціною.

Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: «Чи покаже Лукашенко «откуда на Беларусь» готується напад?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/mozhlyvist-povtornoyi-ataky-na-ukrayinu-z-terytoriyi-bilorusi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest