Головна | Статті | Що відбувається з ленд-лізом для України

Що відбувається з ленд-лізом для України

Що відбувається з ленд-лізом для України

Американський ленд-ліз для України – одна із топових тем в арсеналі російської пропаганди. Намагаючись підірвати довіру до української влади і західних партнерів, проросійські телеграм-канали просувають в інфопростір наративи, що ленд-ліз начебто один із механізмів «зовнішнього управління» Україною. Анонімні автори в соціальних мережах наполегливо стверджують, що США використовують Україну як випробувальний полігон, а законом про ленд-ліз втягують її у величезні борги.  

Що ж насправді означає для України американський ленд-ліз?

 ☝️ Ленд-ліз – державна програма США, яка востаннє діяла у роки Другої світової війни, коли країна постачала зброю та стратегічні матеріали союзникам із антигітлерівської коаліції, насамперед Великій Британії та СРСР. Цей механізм передбачав передачу американського озброєння на умовах оренди або лізингу з відшкодуванням після завершення війни. Проте метою ленд-лізу для американців був не прибуток, а швидка перемога над тоталітарним режимом. 

28 квітня 2022 р. Палата представників Конгресу Сполучених Штатів проголосувала за надання ленд-лізу для України. 9 травня «Акт про ленд-ліз на захист демократії в Україні» був підписаний президентом США і з 1 жовтня набув чинності. Підписання акту саме 9 травня символізує боротьбу України проти агресивної російської ідеології, яку багато українців називають «рашизмом».

Зазначена програма діє до 30 вересня 2023 року (з правом продовження). Вона дає президентові США можливість (без зайвої бюрократичної тяганини та необхідності голосувань за кожен пакет допомоги в Конгресі) приймати рішення щодо постачання зброї Україні та країнам Східної Європи, які постраждали від вторгнення росії в Україну, для того, щоб «допомогти зміцнити обороноздатність цих країн та захистити їхнє громадянське населення від потенційного вторгнення або агресії з боку збройних сил уряду російської федерації». Адже за американським законодавством продаж або передача США зброї іншій державі має певні обмеження і вимагає від уряду проходження довготривалої експортної процедури для отримання погодження. Саме для того, щоб обійти ці обмеженнями, розроблено алгоритм передачі зброї Україні за ленд-лізом (за цією процедурою рішення про надання озброєння вирішується впродовж 72 годин).  

Чому США не надають Україні зброю за ленд-лізом? 

Американська зброя за ленд-лізом ще не надходила до України через низку причин. По-перше, ленд-ліз – це лише рамкова обіцянка Конгресу і президента США, яка підтверджує готовність Сполучених Штатів підтримувати Україну і допомагати їй перемогти у цій війні. Документ не містить конкретики про якість і кількість зброї, яка постачається, або детального покрокового розбору, що та в якому порядку має надходити. Надання того чи іншого конкретного виду озброєння залежить не від програми, а від політичного рішення адміністрації Білого дому.

По-друге, ленд-ліз – це не зовсім безоплатна допомога. Його механізм полягає в можливості передачі американською стороною наявних у неї оборонних виробів Україні в оренду чи на умовах лізингу. Іншими словами, надане озброєння після перемоги над росією доведеться або повертати (вціліле), або оплачувати. Тобто обсяги постачань американської зброї в рамках ленд-лізу напряму залежать від фінансових можливостей України, які через війну наразі обмежені. І хоча повірена у справах США в Україні Крістіна Квін запевняє, що ленд-ліз не призведе до появи якогось шаленого боргу після війни, на цьому етапі США віддають перевагу постачанню Україні матеріально-технічної допомоги, озброєнь і боєприпасів до них за рахунок коштів власного федерального бюджету. Так, у рамках відповідного закону США Україна наразі отримує безпекову та оборонну допомогу за трьома програмами: «Ініціатива сприяння безпеці України» (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), «Зовнішнє військове фінансування» (Foreign Military Financing, FMF) та «Поповнення запасів зброї США» (Replenishment of U.S. weapons stocks). Взаємодія за цими програмами відбувається на безоплатній основі та, на відміну від програми ленд-лізу, не передбачає відшкодування з боку України вартості наданих озброєння, військової техніки і боєприпасів. Також американська сторона була ініціатором створення Контактної групи з оборони України, в роботі якої нині беруть участь 50 країн.

❗️Отже, ленд-ліз є додатковим інструментом військової допомоги Україні з боку США і запрацює на повну силу, коли Україна вирішить, що він потрібен. Наразі це ніяк не впливає на обсяги безоплатної військової допомоги Україні від США та партнерів по НАТО. Як заявив глава Офісу Президента А. Єрмак, ленд-ліз обов’язково запрацює тоді, коли це буде виправдано і, крім економічної доцільності, немає ніяких запобіжників і перепон для того, щоб його використовувати.

❗️Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Що може протиставити рф західним танкам? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-mozhe-protystavyty-rf-zahidnym-tankam/


Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest