Головна | Статті | Що стоїть за загостренням на білорусько-польському кордоні

Що стоїть за загостренням на білорусько-польському кордоні

Що стоїть за загостренням на білорусько-польському кордоні

Напружена ситуація на білорусько-польському кордоні напряму зачіпає інтереси як України, так і наших союзників у Європі. Адже Білорусь від початку вторгнення рф в Україну зайняла активну проросійську позицію – самопроголошений президент лукашенко дав згоду кремлю розташувати на своїй території військових і розмістити тактичну ядерну зброю, що викликало негативну реакцію у світі й самій Білорусі. Наразі основним фактором занепокоєння є накопичення в прикордонних територіях республіки бійців ПВК «вагнер» (від 4 до 5 тисяч найманців) та провокація гелікоптерів білоруської армії поблизу польського кордону.

Для прикриття причин перебування в Білорусі «вагнерівців» кремль розгорнув у підконтрольних медіа справжню інформаційно-психологічну операцію із залякування польської сторони можливістю вторгнення найманців на територію Польщі та готовністю росії перенести театр бойових дій на землі країни-члена НАТО. Про бажання терористів здійснити похід на Польщу заявив і лукашенко. А наприкінці липня російська пропаганда почала активно розповсюджувати тезу про те, що «вагнерівці» нібито рушили у бік Сувалкського коридору (сухопутного кордону між Польщею та Литвою), що обумовило підвищену готовність польських силовиків та викликало стурбованість інших членів Альянсу. У липні Польща перекинула на східний кордон дві додаткові механізовані бригади, а пілоти вертольотів Повітряних сил Польщі отримали команду діяти рішуче у разі провокацій з білоруського напрямку.  

Крім того, російська пропаганда не припиняє поширення в інфопросторі тези про те, що «вагнерівців» накопичують для чергової спроби просування на північ України. 

А поки найманці займаються підготовкою білоруських військових та передачею свого бойового досвіду бійцям місцевої територіальної оборони. Також, за даними польських силовиків, понад 100 бойовиків ПВК «вагнер», переодягнених у форму білоруських прикордонників, перебувають поблизу Гродно та допомагають мігрантам нелегально перетинати білорусько-польський кордон

Наскільки ж серйозними є загрози для України та країн НАТО з білоруського напрямку?

Використання росією території РБ як плацдарму для нападу на північ України наразі оцінюється експертами як малоймовірне. Росія змушена концентрувати війська на українському фронті, тому частину російських військових, які перебували в інших областях росії, перекинули в Україну. Так, російських військ і найманців «вагнера», розташованих в РБ, недостатньо для того, щоб розпочати наступ, а посилення російського контингенту  білоруськими військовими ускладнене через позицію білоруського суспільства до їхньої участі в «сво» (близько 50% білоруської молоді не підтримують дії рф в Україні). Переміщення до РБ частини «вагнерівців» слід розглядати як результат певних домовленостей лукашенка з путіним, водночас кожен переслідує власні цілі. Лукашенко розраховує, що «вагнерівці» посилять гарантії його перебування при владі. А путін сподівається, що найманці «прощеного» пригожина слугуватимуть надійним спостерігачем за поведінкою білоруського диктатора з можливістю втрутитися в ситуацію, якщо щось піде не так – для цього «вагнерівці» активно заходять в усі силові структури РБ.

Щодо ядерної загрози, то гарантовано передбачити, чи використає Білорусь російську тактичну ядерну зброю, неможливо. Проте антиядерний консенсус у білоруському суспільстві (від 60 до 70% не підтримують розміщення ТЯЗ) та очікувана реакція НАТО ясно доводить лукашенку, що відповідь Альянсу на таке рішення знищить як його диктаторський режим, так і державність Білорусі загалом. Саме тому лукашенко всіляко уникає прямого зіткнення з українськими військами та конфліктує з цього приводу з путіним. Очевидно, що для кремля розміщення ТЯЗ у підпорядкованій державі має на меті налякати Захід і змусити його відмовитися допомагати Україні.

❗️Те, що відбувається біля кордонів Польщі та країн Балтії, – своєрідний виклик не лише для Польщі, а й для Альянсу загалом. «Тест на сміливість Альянсу» із зухвалим вторгненням гелікоптерів до Польщі – це не ізольований інцидент, а черговий етап загострення протистояння між рф та НАТО. Готовність кремля до провокацій грунтується на впевненості, що Захід не наважиться на прямий повномасштабний конфлікт НАТО-рф або США-рф. Тому, проліт білоруських гелікоптерів над територією Польщі та накопичення «вагнерівців» у Білорусі, які залишилися без адекватної відповіді Альянсу, дає кремлю чіткий сигнал щодо можливості й надалі безкарно дотримуватися тактики нагнітання напруженості біля кордонів інших країн.

Тож, незважаючи на запевнення Держприкордонслужби про безпеку для України з білоруського напрямку, відповідні структури відстежують переміщення бойовиків республікою, адже гібридні атаки на кордоні, найімовірніше, будуть продовжуватися.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що роблять «вагнерівці» в Білорусі? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-roblyat-vagnerivczi-v-bilorusi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest