Головна | Статті | Що стоїть за обстрілами ЗАЕС

Що стоїть за обстрілами ЗАЕС

Що стоїть за обстрілами ЗАЕС

7 квітня на території Запорізької атомної електростанції невідомими БпЛА було здійснено атаку по одному із захисних куполів АЕС. Місія МАГАТЕ з моніторингу ситуації в Україні зафіксувала щонайменше три прямі влучання в основну конструкцію захисної оболонки реактора енергоблоку №6 ЗАЕС, наслідком яких стало незначне поверхневе обгорання верхньої частини даху купола та пошкодження обладнання для спостереження і зв’язку. Згодом голова МАГАТЕ Р. Гроссі у своїй заяві повідомив, що «жодних структурних пошкоджень систем, конструкцій і компонентів, важливих для ядерної безпеки» не виявлено, проте визначив подію як «серйозний інцидент, який може призвести до порушення цілісності системи захисної оболонки реактора». Водночас експертам агентства не надали повний доступ до всіх зон станції, важливих для ядерної безпеки, зокрема до деяких частин машинного залу, ізоляційних воріт водойми-охолоджувача ЗАЕС та відкритого розподільчого пристрою 330 кВ на сусідній Запорізькій тепловій електростанції.


Щодо приналежності дронів, представник ГУР МОУ А. Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої росією ЗАЕС і звинуватив в атаці російських військових. «Держава-агресорка вкотре наражає на небезпеку ядерний об’єкт, цивільне населення та навколишнє середовище всієї Європи», – додав Юсов, та зазначив, що росія має вивести війська з усіх об’єктів станції, оскільки лише це дозволить відновити там дотримання всіх необхідних міжнародних норм та радіаційного контролю.


Натомість «Росатом», який «керує» окупованим об’єктом, традиційно звинуватив в обстрілі ЗАЕС українських військових і закликав керівництво МАГАТЕ та країн ЄС «відреагувати на спробу ескалації ситуації навколо ЗАЕС».


МАГАТЕ не уточнило, яку саме країну експерти вважають винною в обстрілах ЗАЕС, втім засудило будь-які атаки на атомну електростанцію та закликало військових утриматися від будь-яких дій, що порушують основні принципи захисту ядерних об’єктів.


Слід зазначити, після окупації ЗАЕС це далеко не перше ураження атомної станції, що створило передумови до ядерного інциденту. З початку березня 2022 року Запорізька АЕС вже пережила 8 повних блекаутів та 1 частковий.


Чим загрожує ядерний інцидент на ЗАЕС?
У разі аварії на атомній електростанції може статися викид радіоактивного цезію-137 на площі до 30 тисяч квадратних кілометрів, що підвищить для мешканців ймовірність онкологічних захворювань. Найбільша загроза забруднення існує для жителів Запорізької та Херсонської областей, будуть забруднені річка Дніпро нижче за течією, акваторії Чорного та Середземного морів. При цьому, в залежності від напрямку вітру, можлива катастрофа торкнеться й інших країн, зокрема росії та Білорусі, а також країн Європи – Туреччини, Греції, Румунії, Болгарії та Молдови. Наразі рівень загрози аварії на Запорізькій АЕС залишається високим і оцінюється експертами у 7-8 балів з 10.
Для чого росія захопила Запорізьку АЕС?


По-перше, погрожуючи ядерною катастрофою, кремль тримає ЗАЕС у «заручниках» як важель впливу на Захід, а також задля примушення української влади до перемовин на умовах втрати тимчасово окупованих територій. Варто зауважити, що захопленню АЕС у ніч на 4 березня передували потужні обстріли, було кілька влучань у реактор. На станції виникла пожежа, яку окупанти не давали загасити, а після захоплення російські війська продовжили зневажливо ставитися до заходів безпеки (за два роки окупації ЗАЕС було зафіксовано понад 150 грубих порушень її експлуатації). Недарма ще 22 червня 2023 року Президент України В. Зеленський із посиланням на дані спецслужб заявив, що росія розглядає сценарій теракту на АЕС в Енергодарі з викидом радіації. А раніше керівник ГУР МОУ К. Буданов повідомив, що окупанти додатково замінували АЕС по периметру та в деяких місцях усередині. Звісно, що у кремлі інформацію про підготовку теракту назвали брехнею, проте західні експерти та політологи оцінюють загрозу ініціювання росією ядерної аварії на ЗАЕС як досить реальну.

Тим більше, що підрив Каховської ГЕС у Херсонській області, який крім затоплення десятків населених пунктів, проблем з питною водою, можливі посухи, забруднення водойм та загрози ЗАЕС, довів, що росія вийшла за межі будь-яких правил війни і не зупиниться перед спробою використати рукотворну техногенну катастрофу на атомній станції для шантажу як України, так і країн Європи. Нагадаємо, що Запорізька АЕС є найбільшою в Європі і входить до десятки найпотужніших у світі, а аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році залишається найтрагічнішим ядерним інцидентом, що не може не впливати на свідомість населення європейських країн. Таким чином кремль намагається зіграти на страху Заходу перед ядерною катастрофою.


По-друге, окупанти використовують станцію як ядерний щит для запобігання ударам України по російській силі й техніці, що безпосередньо розташовані на території ЗАЕС. Усвідомлюючи, що ЗСУ не можуть і не будуть стріляти у відповідь, росіяни після захоплення станції створили там плацдарм для обстрілів українських військ, і розмістили на її території свої війська (за останніми даними Енергоатому – 3,5 тисячі осіб) та військову техніку – ракетні комплекси, протиповітряні установки, на дахах реакторних відділень розміщені кулеметні гнізда. За даними МАГАТЕ, росія веде систематичні обстріли території України з Запорізької АЕС. Зокрема, щодня протягом останнього тижня експерти агентства фіксували артилерійські обстріли, що виходили з території станції.


По-третє, отримавши адміністративний контроль над ЗАЕС, росія намагається виступити гарантом недопущення ядерної катастрофи і таким чином змусити міжнародну спільноту визнати анексію українських територій. Крім того, розгорнута в росмедіа інформаційна кампанія намагається використати маніпулятивне звинувачення ЗСУ в обстрілах об’єктів АЕС для дискредитації України на міжнародних майданчиках. Основний меседж російських ІПсО – обстріли підконтрольної рф станції не може здійснювати росія, а саме українські обстріли створюють реальний ризик ядерної катастрофи.


По-четверте, на тлі цілеспрямованих обстрілів енергетичної інфраструктури контроль над ЗАЕС дає можливість рф поглибити дефіцит генеруючих потужностей та знеструмити великі промислові регіони й міста півдня України. У перспективі кремль планує від’єднати АЕС від об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС) і підключити до єдиної енергетичної системи рф, включаючи окупований Крим. За попередніми оцінками, у разі підключення ЗАЕС до російської енергосистеми Україна втратить 6 ГВт потужностей (45% всіх ядерних потужностей АЕС України).


Отже, через перетворення ЗАЕС на військову базу для зберігання техніки і дислокації своїх військовослужбовців, ядерна безпека в Україні та Європі вже понад два роки знаходиться під постійною загрозою. Остаточно знизити загрозу виникнення ядерної катастрофи можна виключно шляхом припинення обстрілів станції, звільнення її від окупантів і відведення військ та військової техніки на безпечну відстань. Тож, закликаємо ООН, МАГАТЕ і всю світову спільноту вжити всіх можливих заходів для демілітаризації та виведення озброєних російських окупаційних військ зі станції й усієї прилеглої території. А поки Україна готується до будь-яких сценаріїв розвитку подій на Запорізькій АЕС.


Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Чи готова росія до нового наступу на фронті? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-gotova-rosiya-do-novogo-nastupu-ne-fronti/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest