Новина про затримання слідчим комітетом рф відомого російського терориста гіркіна (стрєлкова), заочно засудженого трибуналом у Гаазі до довічного ув’язнення, підірвала російськомовний інфопростір. Адже тривалий час колишній так званий міністр оборони «днр» стрєлков перебував у негласному списку осіб, які могли критикувати найвищі ешелони влади та особисто путіна без будь-якої видимої відплати. Ба більше, гіркін відкрито говорив про проблеми «спеціальної військової операції» і закликав путіна піти у відставку через низку великих поразок на фронті. Зараз йому інкримінують публічні заклики в мережі до здійснення екстремістської діяльності, що передбачає покарання до 5 років позбавлення волі. На відео з суду москви було видно, що він не очікував арешту і перебував у шоковому стані, коли суд підтримав клопотання обвинувачення та арештував його до 19 вересня.
Чому гіркін втратив статус недоторканного?
За оцінками експертів американського Інституту вивчення війни, гіркін як колишній спецслужбовець знаходиться під протекцією фсб (група впливу секретаря ради національної безпеки рф м. патрушева), яка використовувала його для координації діяльності спільноти російських ультранаціоналістів. Групи впливу фсб, міноборони та ПВК «вагнер» завжди вважалися суперниками в боротьбі за владу. Більше того, зростання популярності гіркіна в росії та у фейковій республіці «днр» дозволяла розглядати його як реального кандидата на головне крісло в кремлі, що, звісно, не влаштовувало конкурентів. Дійсно, останнім часом гіркін пішов проти двох основних партій війни в росії та зважився одночасно критикувати і шойгу, і пригожина.
До певного часу гіркін вважався недоторканним. До уваги кремлем бралося, що він колишній офіцер фсб, його діяльність на сході України у 2014 році та статус головного обвинуваченого у справі про катастрофу малайзійського Boeing MH-17. Але головне – путін сприймав гіркіна як «контрольовану» опозицію та важель стримування інших груп впливу, тому дозволяв різку критику влади. Проте намагання націонал-радикальної опозиції знайти альтернативу путіну та взяти владу не через вибори, а силовим шляхом, стали надто очевидними. Імовірно, критика гіркіним «сво» і влади вийшла за дозволені межі та стала оцінюватися путіним як намагання змінити владу в кремлі. Тож висловлювання гіркіна стали відчутно розхитувати рейтинг влади. Він критикував путіна за те, що той не проводить нову мобілізацію, заявляв, що через заколот росія опинилася на межі розпаду, а коріння цього заколоту були за межами ПВК. «Точкою неповернення» стала його образлива критика на адресу путіна, якого він назвав «мокрицею» і «нікчемою».
Тож, з одного боку, арешт гіркіна став частиною зусиль адміністрації путіна з усунення «токсичного» опозиціонера та початком «зачищення» середовища «ура-патріотів», що ставлять під сумнів його спроможність ефективно воювати проти України. Недарма гіркін підозрюється у скоєнні злочину за статтею «екстремізм» – головною політичною статтею, за якою в росії саджають усіх незгодних з путіним.
З іншого боку, арешт гіркіна став результатом кулуарної боротьби кремлівських кланів, який дозволив шойгу усунути конкурента, одночасно позбавивши покровителів гіркіна путінської підтримки. За оцінками деяких політологів, на тлі повстання пригожина, арешт гіркіна змінив баланс сил у кремлі на користь групи, до якої належить перший заступник голови адміністрації президента рф с. кирієнко. Однак демонстративний арешт свідчить про початок активного протистояння між групами впливу за владу.
Чого очікувати від арешту гіркіна?
Як вважає британська військова розвідка, арешт колишнього офіцера російської розвідки та провідного націоналістичного військового блогера і. гіркіна викликає невдоволення його однодумців у патріотичних колах та, ймовірно, розлютить колег зі спільноти військових блогерів, які критично налаштовані до влади. Тож за кілька днів до арешту гіркіна у в’язницю потрапив відомий «патріот», прихильник гіркіна – полковник в. квачков. Аналітиками прогнозується, що наступні репресії будуть спрямовані проти інших затятих «патріотів», таких як з. прилєпін, о. царьов, депутат держдуми є. федоров, які вважаються нелояльними до путіна. Їх звинуватять у дискредитації політичного керівництва, деорганізації міністерства оборони й армії та деморалізації населення.
❗️Така ситуація призведе до зниження рейтингу путіна і його команди та збільшення вірогідності захоплення кремлівської влади незаконним шляхом. Для України арешт гіркіна на користь, адже усунення одного із найзатятіших прихильників війни росії проти України, який був ініціатором початку військових дій на Донбасі та відігравав ключову роль у захопленні росією Криму, послаблює військовий потенціал і мотивацію окупаційних військ.
Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як заколот пригожина зруйнував надії путіна на перемогу в Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-zakolot-prygozhyna-zrujnuvav-nadiyi-putina-na-peremogu-v-ukrayini/