Головна | Статті | Що довела зустріч європейських лідерів у Парижі

Що довела зустріч європейських лідерів у Парижі

Що довела зустріч європейських лідерів у Парижі

З ініціативи Президента Франції Е. Макрона в Парижі 26 лютого зібралися близько 20 глав європейських держав та урядів, а також представники США й Канади для обговорення посилення підтримки України. Зокрема, у зустрічі взяли участь Президент Польщі А. Дуда, Прем’єр-міністр Нідерландів М. Рютте, канцлер Німеччини О. Шольц, помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Д. О’Браєн, глава британського МЗС Д. Кемерон, міністр оборони Канади Б. Блер, лідери скандинавських і балтійських країн (інші держави були представлені на міністерському рівні). Президент України В. Зеленський приєднався до учасників консультацій у Єлисейському палаці по відеозв’язку. У своєму зверненні до учасників саміту, відкриваючи захід, український Президент розповів про потреби Збройних Сил України, зокрема щодо посилення протиповітряної оборони. Також він наголосив на необхідності спільного виробництва зброї та боєприпасів, кроків щодо конфіскації активів рф і посилення санкційного тиску на неї. Крім того, В. Зеленський запросив учасників саміту долучитись до Глобального саміту миру у Швейцарії.

Яких домовленостей досягли учасники  засідання?

По-перше, Президент Польщі А. Дуда висловив сподівання, що найближчим часом Захід спільними силами зможе підготувати суттєве постачання боєприпасів для України. «Маю надію, що найближчим часом це вдасться матеріалізувати і Україна таку допомогу у вигляді боєприпасів отримає», – повідомив Дуда. Е. Макрон, говорячи про форми підтримки, які будуть надані Україні, заявив, що союзники зроблять «все необхідне та можливе, щоб росія не змогла виграти цю війну». Макрон оголосив про ухвалене рішення щодо створення союзниками України коаліції для постачання Києву «ракет і бомб середньої та великої дальності для глибоких ударів». А. Дуда додав, що Україні можна передати сучасні технології членів НАТО для модернізації власного ракетного виробництва, щоб зробити саму Україну «здатною виробляти набагато сучасніші ракети для своїх оборонних потреб, ніж вона це робила досі».

По-друге, глава уряду Чехії П. Фіала після зустрічі в Парижі заявив, що 15 країн готові приєднатися до ініціативи його держави, яка має на меті вирішити проблему нестачі боєприпасів, зокрема артилерійських снарядів. Йдеться про закупівлю снарядів для України за межами Європи для надання більшої підтримки українській армії. Президент Франції заявив, що чеська пропозиція відповідає минулій політиці ЄС, і оголосив, що Париж приєднається до ініціативи. А Прем’єр-міністр Нідерландів М. Рютте заявив, що його країна виділить понад 100 мільйонів євро на реалізацію чеського плану, і що «інші країни приєднаються». Прем’єр-міністр Португалії А. Кошта запевнив, що міністри оборони ЄС представлять «протягом наступних десяти днів конкретний план щодо посилення спроможності замовляти боєприпаси для підтримки військових зусиль українського народу».

По-третє, Президент Франції попередив, що дії москви в останні тижні свідчать про загрозу з боку росії в найближчі кілька років атакувати країни НАТО. За словами Макрона, усі лідери висловили намір і надалі стримувати ескалацію, як це відбувалося після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Принципово, що така позиція європейських лідерів підтверджена у той час, коли американська підтримка все ще заблокована Конгресом США. Тож вкрай важливими слід вважати слова Президента Франції, який наголосив, що Європа повинна не чекати результатів рішення США стосовно України, а зробити чіткі кроки в напрямку побудови європейського оборонного фундаменту, незалежного від Сполучених Штатів.

По-четверте, найгарячіша дискусія стосувалася того, чи відправляти в Україну сухопутні війська західних країн. «Абсолютного порозуміння» з цього питання досягнуто не було, а Прем’єр-міністр Нідерландів М. Рютте заявив, що воно не стояло на порядку денному. Президент Франції підтвердив, що наразі немає консенсусу серед союзників «щодо офіційного, прийнятого і схваленого відправлення військ» і не став говорити про позицію Франції з цього питання, посилаючись на «стратегічну невизначеність». Водночас Е. Макрон допустив відправку західних військ до України у майбутньому. Ба більше, Прем’єр-міністр Словаччини Р. Фіцо після зустрічі в Парижі провів засідання словацької Ради безпеки, де заявив, що хоча Словаччина своїх солдатів в Україну не відправлятиме, декілька країн-членів НАТО і ЄС таку можливість розглядають – на двосторонній основі. Це досить прогнозована позиція європейських лідерів, тим більше, що Президент В. Зеленський заявив на пресконференції 25 лютого, що Україна не веде перемовини зі своїми партнерами щодо потенційного використання їхніх армій на своїй території. Натомість, торкаючись питання розмінування, Президент Польщі А. Дуда зазначив, що надати підтримку Україні можуть дуже різні потенційні гравці – від фахівців приватних компаній до поліцейських саперів.

Отже, зустріч європейських лідерів у Парижі надсилає путіну чіткий сигнал у цілковитій рішучості європейських лідерів не допустити перемоги росії та підтримувати Україну стільки часу, скільки буде необхідно.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Які головні тези з пресконференції В. Зеленського? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/warnin/yaki-golovni-tezy-z-preskonferencziyi-v-zelenskogo/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest