Головна | Статті | росія шантажує зупиненням “зернового коридору”

росія шантажує зупиненням “зернового коридору”

росія шантажує зупиненням “зернового  коридору”


❗ Як повідомив 13 жовтня в інтерв’ю Reuters постійний представник рф в ООН Геннадій Гатілов, наступного місяця росія готова відмовитися від продовження «зернової угоди», якщо її вимоги не будуть виконані. За його словами, 12 жовтня Москва направила Генеральному секретарю ООН Антоніо Гутеррешу лист з переліком скарг. При цьому, які саме претензії висуває росія – невідомо. Гатілов відмовився надати копію листа зі списком скарг, які росія направила в ООН. Обговорення цих вимог має відбутися в неділю 16 жовтня, під час зустрічі представників ООН з російською стороною в Москві.

🔎 Угода щодо розблокування портів та вивезення українського зерна була підписана 22 липня Україною, Туреччиною та ООН. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала росія, чим гарантувала безпеку проходження суден. Наступного дня після підписання угод російські війська випустили по Одесі чотири ракети типу «Калібр», дві з яких влучили в помпову станцію Одеського морського порту, поранення дістав один з працівників.
«Зерновий коридор» був покликаний протягом 120 днів запобігти глобальній продовольчій кризі, але кремль неодноразово скаржився на його реалізацію, стверджуючи, що постає перед складнощами під час продажу добрив і продовольства. Наразі з українських портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» відвантажено понад 7,38 млн. т аграрної продукції. Здебільшого зерно відправлено до країн Африки, Єгипту та Близького Сходу. Термін дії «зернової угоди» спливає в листопаді, до того часу вона має бути продовжена.

☝️ В якості «аргументу», щоб не продовжувати угоду в нинішньому її вигляді кремлівська влада намагається використати результати сумнівного розслідування, яке в росії поспіхом провела ФСБ після вибуху на Кримському мосту. В інформаційному просторі росії «розганяється» наратив, де «теракт» позиціонується як привід для розірвання зернової угоди. Як стверджує ФСБ, вибухівка для підриву мосту начебто в серпні прибула морем з Одеси до Болгарії, тобто використовуючи «зернову угоду».

☝️ Також поширюється путінська заява, що треба обмежити напрями вивезення зерна «зерновим коридором» з території України через те, що начебто майже все зерно було спрямоване до ЄС і лише 3% йде до країн Африки.
Насправді, за підрахунками компанії Barva Invest, 22% експорту українських зернових припало на Африку та Близький Схід, 28% – на Європу.

☝️ Реакція Заходу була очікуваною.
✅ Генеральний секретар ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс вважає, що найкращим вибором для подолання глобального голоду є відкриття для експорту українського зерна Чорноморського маршруту.

✅ Парламентська асамблея Ради Європи наголошує на необхідності підтримки «зернової угоди», яка дозволила припинити блокаду Чорного моря.

✅ Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відреагував на вимоги росії щодо «зернової угоди», закликавши всі держави і організації дати зрозуміти москві, що продовольчий шантаж має припинитися.

✅ Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запропонував путіну продовжити дію «зернової угоди».

✅ Продовжити термін дії «зернового коридору» хоче й «Європейська бізнес Асоціація», яка звернулася до ООН та Туреччини, щоб продовжити її та включити до переліку портів Миколаївський портовий вузол.

❓ Що ж стоїть за намірами росії зірвати Стамбульську угоду?
✅ Спробами обмежити напрями вивезення зерна з України росія прагне зберегти свій енергетичний вплив на Європу, використовуючи загрозу продовольчої катастрофи як інструмент шантажу Заходу. Це підтверджується оголошеними путіним планами створити в Туреччині газовий хаб для маніпулювання цінами на доставку російського газу до ЄС.

✅ Зерновий шантаж для України – це намір рф зірвати морський експорт, спричинити фінансові збитки (відкриття портів дозволяло Україні щомісячно отримувати до 1 млрд. грн.) та спонукати Київ до перемовин на умовах кремля.

✅ Кремль тисне на ООН, намагаючись передбачити в новій угоді дозвіл на вивезення не лише українського зерна, але і розблокування експорту російських продуктів харчування та добрив, на які накладені санкції Західних країн.
❗Путін таким чином тисне на ООН та Україну з метою відновлення роботи аміакопроводу «Тольятті-Одеса» для експорту російського аміаку через Чорне море, який припинився із початком повномасштабної війни рф проти України. Така угода дозволить щороку постачати з росії до 2 млн. т  аміаку вартістю близько $2,4 млрд.

✅ Кремль намагається припинити тенденцію падіння попиту на російське зерно на міжнародних біржах. Адже з деблокуванням українських морських портів для вивезення зерна, різко впали обсяги продажу російського зерна через значно вищу якість української продукції.

❗Світова спільнота має дати чітку відповідь на продовольчий шантаж кремля та продовженням терміну дії «зернової угоди» забезпечити гуманітарну допомогу населенню африканських, азіатських близькосхідних країн, які покладаються на експорт аграрної продукції з України.

❗ Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Як група «псевдопутінців» рветься до влади в кремлі?  Детальніше за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-grupa-psevdoputincziv-rvetsya-do-vlady-v-kremli/

інфотерор

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest