Головна | Статті | Навіщо росії підрив ЗАЕС

Навіщо росії підрив ЗАЕС

Навіщо росії підрив ЗАЕС

Тема про те, що росія хоче спровокувати вибух на Запорізькій АЕС, знову на порядку денному. Інформаційний простір чітко розділився на два фронти. Російські пропагандистські ресурси відпрацьовують кремлівські наративи і стверджують про неможливість такого кроку. Вони звинувачують українську владу в штучному нагнітанні ситуації навколо станції, а також у тому, що саме Україна готує теракт на ЗАЕС. Натомість від української розвідки останнім часом надходять чіткі сигнали – загроза реальна, а звинувачуючи Україну, кремль готує собі алібі перед світовою спільнотою.

Хоча росія публічно відкидає будь-які звинувачення, факти підготовки до підриву станції свідчать про реалізацію кремлем наступних стратегічних задумів. 

По-перше, це повернення до давно знайомої тактики ядерного шантажу Заходу, щоб примусити Україну погодитися на потрібний кремлю варіант припинення війни. Це дасть кремлю змогу зупинити наступальну операцію України на півдні та «заморозити» лінію фронту в нинішньому вигляді для перегрупування та поновлення людських і технічних ресурсів. Недарма загроза навмисного радіологічного інциденту була актуалізована перед майбутнім самітом НАТО.

По-друге, росія продовжує використовувати тактику здійснення техногенних катастроф для стримання українських контрнаступальних дій, як це сталося з підривом Каховської ГЕС.  

По-третє, кремль остаточно визнав для себе програш у війні й намагається залишити після відступу з України забруднену радіоактивну територію, непридатну для життя та сільськогосподарської діяльності. Адже в разі теракту рф 30 тис. кв. км можуть стати зоною відчуження: у радіус потенційного радіоактивного ураження, крім Дніпра, потрапляють Херсонська, Миколаївська та Запорізька області.

Тобто, за розрахунками росіян, підрив станції обвалить економіку країни, позбавивши промисловість та побутових споживачів дешевої атомної електроенергії.

Наскільки вірогідний підрив станції росією?

За даними української військової розвідки, план теракту розроблений і затверджений кремлем, а росіяни завершили підготовку до підриву. Стверджується, що російські військові вже розмістили машини з вибухівкою біля 4-х із 6-ти енергоблоків станції і замінували ставки-охолоджувачі. Хоча група МАГАТЕ, що постійно перебуває на ЗАЕС, не підтвердила факту замінування станції, її експерти так і не отримали доступу до машинного залу та системи охолодження реакторів. Ба більш, спровокувати техногенну аварію на станції росія може не тільки її підривом, а і штучним підвищенням напруги в лініях електропостачання або дефіцитом води для охолодження контуру станції. Щоб завадити потенційному українському переходу через нині здебільшого осушене водосховище, росіяни можуть скидати опромінену воду із ЗАЕС у Каховське водосховище.

Про фактичну готовність території станції до підриву свідчить  терміновий виїзд з Енергодара частини персоналу «росатому». Також наказано до 5 липня евакуюватися на територію окупованого Криму українським співробітникам, які підписали контракт з російською компанією. Персоналу, що залишається на станції, дано вказівку «в разі будь-яких аварійних ситуацій звинувачувати Україну».

❗️Тому, не варто унеможливлювати ймовірні плани росії щодо диверсії на ЗАЕС. Навіть демонстративна передача станції під контроль МАГАТЕ залишає загрозу її дистанційного підриву з подальшим звинуваченням України. Готовність кремля до ядерної катастрофи на півдні України визначається низкою стримуючих факторів.  

Головним із них залишається страх путіна перед жорсткою реакцією НАТО, а саме – «відповідь» із застосуванням стратегічної ядерної зброї. Від готовності НАТО визнати вірогідний ядерний інцидент на ЗАЕС як ядерну загрозу країнам Альянсу в певній мірі залежить рішення путіна (залежно від напрямку вітру забруднення може досягти Румунії та Туреччини). В іншому випадку, це стане для путіна черговим сигналом про можливість застосування проти України та прикордонних країн тактичної ядерної зброї чи провокацій на атомних об’єктах.

Крім того, знищення росією греблі Каховської ГЕС довело, що неможливо передбачити наслідки техногенної катастрофи, зокрема навмисного радіологічного інциденту на ЗАЕС, для самої росії. За оцінками аналітиків американського Інституту вивчення війни, радіологічний інцидент не принесе більшої військової користі для російських сил, проте зробить окупований південь України непридатним для контролю російськими військами.

Поки ситуація залишається невизначеною, у Києві встановили додаткові пристрої для вимірювання радіації, у низці регіонів України розпочалися навчання з мінімізації вірогідних наслідків радіоактивного забруднення. А для взяття проб атмосферного повітря та контролю радіоактивних викидів у Європу прибув спецборт ядерного моніторингу WC-135R Constant Phoenix.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи призведе заколот пригожина до трансферу влади в росії? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-pryzvede-zakolot-prygozhyna-do-transferu-vlady-v-rosiyi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest