Головна | Статті | Навіщо рф поширює фейк про «звʼязки» України з ІД

Навіщо рф поширює фейк про «звʼязки» України з ІД

Навіщо рф поширює фейк про «звʼязки» України з ІД

Починаючи з 2013 року, кремль активно просуває в глобальний інформаційний простір міф про зв’язок України та терористичної організації «Ісламська держава» (ІД). Протягом понад 10 років цілий цикл інформаційно-психологічних спецоперацій намагався звинуватити українську владу у взаємодії з терористичним угрупованням та запевнити в цьому власну і західну аудиторію.

Тож, серед російських ІПсО найрезонанснішими були наступні:

•  у серпні 2017 року кремль організував одну з наймасштабніших інформаційних спецоперацій з метою закріплення в іноземній пресі фейку про «табори джихадистів в Україні» на території Вінницької, Київської, Одеської, Харківської та Херсонської областей, де майбутні бійці ІД начебто проходять підготовку, військовий вишкіл та після «промивання мізків» беруть участь у джихаді на території Сирії та Іраку. У квітні 2017 року на російському сайті Islam-today поширювалась фейкова інформація, що на території Херсонської області нібито перебувають радикальні угруповання прибічників ІД з організації «Хізб ут-Тахрір», що загрожують Криму. Таким чином російські спецслужби намагалися нав’язати населенню півострова своє сприйняття «Хізб ут-Тахрір» як радикальної, терористичної структури, що має відношення до ІД, та виправдати репресії проти кримськотатарського народу. Під цим же приводом окупаційна влада звинуватила народного депутата України М. Джемілєва у пособництві ІД та організації вербування бойовиків для джихадистів, які воюють у Сирії.

•  ІПсО з наративом – «до лав ЗСУ та добровольчих підрозділів долучаються бойовики-терористи, які мають тісний зв’язок з ісламськими радикалами» бере початок 31 травня 2015 року. Тоді т.зв. «речник  ДНР» е. басурін заявив, що в Донецькій області на стороні ЗСУ у складі добровольчих арабських батальйонів воюють представники «Ісламської держави». Одночасно деякі російські сайти опублікували інформацію про начебто перебування джихадистів з ІД на Сході України у складі «Правого сектору» та буцімто використання «дронів ІД» для атаки на позиції сепаратистів. А 4 січня 2016 року прокремлівське видання «Вести.Ru» з посиланням на проєкт фсб «КіберБеркут» поширило відео з начебто підтвердженням, що до складу добровольчого батальйону «Азов» увійшли бойовики з ІД. ВВС провело власне розслідування і довело, що «докази» служби «бойовиків ІД» в українському спецпідрозділі «Азов» є фейком, а відео зняли на території колишнього культурного центру «Ізоляція» в Донецьку, який використовується сепаратистами як в’язниця.

•  ІПсО з наративом «Україна здійснює постачання або контрабанду зброї та амуніції терористичним угрупованням, що є частинами ІД в різних країнах» – чергова «страшилка» російської пропаганди. У червні 2015 року посол рф в Кувейті о. саламатін на зустрічі з МЗС Кувейту переконував їхню владу у факті постачання Україною озброєння та боєприпасів до ІД. Як доказ саламатін використовував публікацію англомовного сайту російського походження South Front, яка запевняла, що в період з 22 по 25 травня українські компанії на основі підробленого кувейтського сертифікату кінцевого користувача поставили 15 тис. одиниць АК-74 саудівській фірмі TMAS Marketing, які начебто потрапили до турецького, ліванського та йорданського таборів з підготовки бойовиків ІД. Згодом влада Кувейту виявила, що російський дипломат використав як доказ звичайний передрук з російського видання «Військовий оглядач». Попри заяви «Укроборонпрому» та представників України про абсурдність звинувачень у торгівлі зброєю, російська пропагандистська машина систематично продовжує поширення подібної фейкової інформації.

Тобто, системна дезінформаційна діяльність рф про зв’язки між ІД та Україною була запроваджена задовго до теракту в «Крокус Сіті Холі». І не дивно, що хоч 25 березня путін і заявив, що теракт вчинили «радикальні ісламісти», далі він натякнув, що замовниками нападу були не ІД, а Київ та Вашингтон, які таким чином хотіли «посіяти паніку» в рф. А глава фсб о. бортніков заявив, що Україна буцімто готувала бойовиків-ісламістів на території Близького Сходу, хоча «Ісламська держава» ще у 2015 році внесла Україну до списку своїх ворогів.

Отже, пошук «українського сліду» в теракті у підмосков’ї став очікуваним продовженням інформаційної кампанії з дискредитації України, яку підхопили російські політики, пропагандистські пабліки та федеральні медіа. Для розміщення фейків про «український джихадизм» рф використовує понад 300 сайтів та соціальних платформ, серед яких LiveJournal, Facebook, Blogspot, WordPress, Reddit, Medium, Twitter, які поширюють брехню російською, англійською, німецькою, французькою, іспанською, шведською та українською мовами. 

Навіть коли ісламська терористична організація опублікувала беззаперечні докази своєї причетності до розстрілу, кремль розіслав державним та лояльним медіа методичку із вказівкою підкреслювати саме «український слід». Попри відсутність будь-яких доказів, свої обвинувачення вони компенсували відвертими фейками – про нібито фургон з українськими номерами, який стояв біля «Крокус Сіті Холу», та «заявою» тоді ще Секретаря РНБО О. Данілова, який нібито визнав причетність України до цих подій. Нагадаємо, у фургоні, про який писали пропагандисти, нічого підозрілого в результаті не знайшли, а його номер виявився білоруським. Аналогічна ситуація і з «зізнанням Данілова» – частину запису з його «заявою» зробили за допомогою технології діпфейку.

Про відсутність будь-яких доказів зв’язку Києва з терористичним актом у підмосков’ї одразу повідомили не тільки в ГУР МОУ, а і у Вашингтоні, Лондоні та Парижі. Однак ці заяви жодним чином не вплинули на позицію москви. Навпаки, російський агітпроп продовжує вперто використовувати будь-які можливості, щоб просувати версію про «український слід» та нібито вербування терористів через посольство України в Таджикистані, хоча досі і не навів якихось доказів на користь цього.

Очевидно, що чергова спроба пов’язати Україну з терористичною організацією ІД покликана вирішити одразу кілька завдань.

По-перше, відвернути увагу населення від повного провалу своїх спецслужб, які щотижня звітують про затримання «українських шпигунів», але попри попередження від країн Заходу не змогли виявити реальних терористів. Спробами призначити замовниками теракту Київ та США кремль намагається не допустити наростання протистояння в країні і знайти додаткові обґрунтування для об’єднання нації та підтримки нової хвилі мобілізації. Крім того, не виключається, що спробами прив’язати Україну та Захід до цього теракту кремль намагається спростувати версію, яка наполягає на організації акції російськими спецслужбами як привід для ще жорстокіших заходів проти українців, як це було в Чечні після подібних ісламістських терактів путінської епохи. 

По-друге, кремль намагається скористатись ситуацією, щоб створити для росії «образ жертви» для підриву глобальної підтримки боротьби України проти російського вторгнення.

Недарма кремль намагається активно транслювати свою дезінформацію про начебто співпрацю України з ісламістськими терористичними угрупованнями на західну аудиторію через мережу ботів, фейкові медіа або сайти-клони відомих іноземних видань (spiegel.ltd; grenzezank.com; hauynescherben.net; meisterurian.io; onnam.life та інших). А проросійський італійськомовний портал Il Correspondente випустив серію статей зі звинуваченнями, що «Україна стала глобальним центром вербування і підготовки терористів».

По-третє, фейки про Україну як «головного провідника терористів ІД в Європі» кремль використовуватиме задля активізації зв’язків як із Заходом, так і іншими країнами, зокрема з Близького Сходу, посилаючись на спільну терористичну загрозу і пропонуючи нові сфери співпраці. На думку кремлівських політехнологів, це має відволікти Захід від «українського кейсу» і водночас надати поштовх для повернення росії на світову арену. Недарма очільник російського МЗС с. лавров залякує терактами на території європейських країн, якщо Захід не об’єднає зусилля з росією проти боротьби з джихадистами.

Враховуючи російські методи допитів, фсб рф легко сфабрикує нові «докази» на користь своєї версії, проте можна впевнено сказати, що чергова спроба кремлівських фейкометів приречена на поразку.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрид на тему: Чи готова росія до нового наступу на фронті? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-gotova-rosiya-do-novogo-nastupu-ne-fronti/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest