Головна | Статті | Для чого російська пропаганда використовує діпфейк В.Залужного

Для чого російська пропаганда використовує діпфейк В.Залужного

Для чого російська пропаганда використовує діпфейк В.Залужного

Російська пропаганда вирішила знову перевірити інформаційну міцність українців і 7 листопада запустила в Telegram, Тік Ток і X одразу два діпфейки з Головнокомандувачем ЗСУ В. Залужним.

На одному відео фейковий «Залужний» звинувачує українську владу в загибелі свого помічника і закликає населення України вийти на площі своїх міст, а військових – не коритися «злочинним наказам» влади. На іншому відео «Головнокомандувач ЗСУ» начебто стверджує, що Зеленський намагається його ліквідувати, а також що він здає країну і провалив контрнаступ. 

Звісно, що Головнокомандувач ЗСУ не виступав з подібними зверненнями, а відео було зроблене за технологією діпфейк (тобто за допомогою алгоритмів машинного навчання, які повністю відтворюють зовнішній вигляд людини).

Фейк із Залужним не залишився без уваги українців та українських медійних особистостей, більшість з яких визнали це «підступами окупантів», які не мають нічого спільного з реальністю.

Що свідчить про причетність до зазначених діпфейків російських спецслужб?

По-перше, інформаційна війна – невід’ємна складова російської агресії проти України. Збільшення кількості фейків з В. Залужним свідчить про запровадження російською пропагандою нової інформаційно-психологічної спецоперації (ІПсО) з дискредитації військового керівництва ЗСУ. Відео із «Залужним», згенеровані за допомогою технології діпфейк, виглядають максимально реалістичними (тіні, контури, синхронізація губ зі словами, інтонація, міміка схожі зі справжніми), що свідчить про залучення значних сил та засобів. Це також є характерною ознакою причетності до їх створення та поширення російських центрів інформаційно-психологічних операцій. Останнім часом використання в інформаційній війні проти України технології діпфейку  стає звичайною практикою спецслужб рф. Так, 16 березня проросійські Telegram-канали («Шейх Тамир», «Радио Труха», «VOBLYA», «Дядя Слава», «СОЛОВЬЁВ» та «На самом деле в Днепре») активно розганяли фіктивну «заяву В. Зеленського», в якій він нібито закликав українців припинити боротьбу та скласти зброю.

Варто зазначити, що це вже не перша спроба пропагандистів рф поширити дезінформацію щодо Головнокомандувача. Раніше, щоб деморалізувати захисників у Бахмуті, фіксувались швидко спростовані «вкиди» росіян про нібито «зникнення» Залужного. Тоді росіяни стверджували, нібито В. Залужний отримав травму голови та множинні осколкові поранення від ракетного удару поблизу села Посад-Покровське під Херсоном. Також нещодавно міністр оборони Р. Умєров спростовував інформацію, поширену пропагандистськими каналами кремля з посиланням на депутата від ЄС В. Ар’єва, що нібито Залужного відправляють у відставку. А на тлі подій в Ізраїлі російські пропагандистські ЗМІ та Telegram-канали поширювали фейк про начебто причетність українського військового командування до озброєння бойовиків ХАМАСу. До того ж хтось від імені Залужного почав надсилати відомим людям фейкову інформацію, створивши в мережі облікові записи, які імітують профіль Головнокомандувача ЗСУ. Залужний наголосив, що йому не належить ані Telegram-акаунт @Zaluzhniy_ua, ані інші облікові записи під іменем «Валерій Залужний».

По-друге, перше повідомлення з’явилося на Telegram-каналі «Радіо Труха», який (маскуючись під популярний в Україні Telegram-канал) активно використовується російськими спецслужбами для інформаційних «вкидів» під час проведення інформаційно-психологічних спецоперацій проти України. Спостерігається скоординоване поширення діпфейків російськими ботофермами та інтернет-ресурсами, створеними спецслужбами рф для подібних цілей. До речі, у мережі вже знайшли оригінальне відео, з якого було взято відеоряд. Насправді воно було опубліковане ще 6 грудня 2022 року на офіційній сторінці Головнокомандувача ЗСУ з нагоди Дня Збройних сил України, коли В. Залужний привітав українців зі святом.

Тож маємо всі ознаки того, що кремль розгорнув проти України чергову ІПсО з поширення чуток про начебто погіршення стосунків між Офісом Президента України та командуванням Генштабу ЗСУ як спробу підірвати нашу країну зсередини. Поширюючи подібні фейки, кремль прагне запевнити українське суспільство у розколі між владою й військовими і таким чином посіяти панічні настрої та викликати зневіру в перемогу. 

І хоча є впевненість, що подібні «вкиди» лише об’єднають українців і змусять відкинути внутрішні дискусії, інформаційна агресія ворога проти нашої країни вимагає від кожного українця залишатись пильним, мислити критично і довіряти лише офіційним джерелам інформації.  Адже, ймовірно, надалі подібних фейкових відео, аудіо або записів телефонних розмов буде тільки більше.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Навіщо кремлю фейк про «контрабанду зброї» з України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/navishho-kremlyu-fejk-pro-kontrabandu-zbroyi-z-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest