Головна | Статті | Вплив Іранських безпілотників на навчання та хід війни рф проти України

Вплив Іранських безпілотників на навчання та хід війни рф проти України

Вплив Іранських безпілотників на навчання та хід війни рф проти України

Заява радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана щодо прагнення іранської влади в стислий термін передати росії до кількох сотень безпілотників включно з тими, що здатні нести зброю та згодна навчати росіян використовувати ці БПЛА. 

За його словами, невідомо, чи встиг Іран надати росії ці дрони, однак за наявною в Білого дому інформацією, є ознаки підготовки Тегерана до навчання російського персоналу користуванню безпілотниками у липні. 

Безпілотники стали важливим компонентом війни в Україні з обох сторін: українські військові використовують для знищення російських командних пунктів, танків і зенітних ракетних комплексів БПЛА Bayraktar-TB2 та AeroVironment AVAV.O RQ-20 Puma AE, а росіяни –  саморобні безпілотники “Орлан-10” та “Форпост” – ліцензовану ізраїльську копію БпЛА “Searcher”.

Наразі ЗС України знищили вже майже 50% російських  БПЛА. Використання ліцензійної технології для  безпілотників “Форпост” стало недоступним, оскільки Ізраїль зберігає нейтралітет у питанні російсько-української війни. 

Чому саме на Іран розраховує росія?

Іранська влада протягом останніх 20 років удосконалює власну програму з виробництва безпілотників. Зокрема, Іран вміє робити “дрони-камікадзе” на зразок Switchblade, які США передали Україні.

В умовах західних санкцій Іран неодноразово незаконно постачав зброю, у т.ч. і терористичним угрупованням. Раніше Іран надав аналогічні безпілотні літальні апарати єменським повстанцям-хуситам для нападу на Саудівську Аравію до того, як на початку цього року було досягнуто домовленості про припинення вогню. США та їхні союзники в жовтні минулого року звинуватили Тегеран в атаках безпілотників, у тому числі на базу США в Сирії. 

У відповідь США запровадили санкції проти іранських компаній та їхніх керівників, які були пов’язані з розробкою безпілотників. Ядерна програма Ірану та зловмисна діяльність Ірану у регіоні стануть ключовим предметом обговорення під час поїздки президента США Джо Байдена до Ізраїлю та Саудівської Аравії.

Нещодавно розсекречені розвідувальні дані США вказують на те, що росія вже отримує боєприпаси та військову техніку з Іраку для військових дій в Україні. Для постачання зброї з країни, що перебуває під міжнародними санкціями, росія використовує іранські мережі із контрабанди зброї. Зокрема, РПГ і протитанкові ракети, що перебувають у володінні найпотужнішої групи шиїтів “Хашд аш-Шаабі”, були доставлені в Іран через прикордонний перехід Саламджа, де були отримані іранськими військовими і 26 березня доставлені в росію морем. 

Також 1 квітня “Хашд аль-Шаабі” направила дві самохідні реактивні системи залпового вогню Astros II, які  трьома вантажними суднами (два – під російським прапором і одне – під іранським) перетнули Каспійське море з іранського порту Бендер-Ензелі і прибули в Астрахань. В березні п.р. з використанням іранських контрабандистів до росії з Іраку були відправлені РПГ та протитанкові ракети та ракетний комплекс Bavar 373 іранського виробництва.

Неспроможність забезпечити виробництво БПЛА власними силами та втрата можливості імпорту змусила кремль звернутися за допомогою до іранського уряду, який не гидує контрабандою зброї.

Таким чином, поразка військової «спецоперації» та складнощі, яких зазнає росія у підтримці власних запасів зброї, вимушує кремль змінити стратегію та розраховувати на Іран – свого військового союзника в Сирії.

Проте спроби кремля компенсувати втрати власних безпілотників за рахунок Ірану не змінять загальну ситуацію на фронті через їх низьку ефективність в порівнянні з Bayraktar, складну логістику доставки та залежність їх виробництва від імпортних компонентів, ввіз який заборонений західними санкціями.

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest