Головна | Статті | Чим памʼятна десята річниця революція гідності

Чим памʼятна десята річниця революція гідності

Чим памʼятна десята річниця революція гідності

21 листопада Україна відзначає 10-ту річницю початку Революції гідності, яка відбулася в Україні у 2013-2014 роках і змінила хід історії країни й усього світу. 

21 листопада 2013 року на Майдан Незалежності у Києві вийшли кілька сотень людей, щоб висловити свій протест проти рішення влади, яке загрожувало Україні втратою незалежності та перекреслювало її європейське майбутнє. Згодом мирні протести, які відбувалися у форматі мітингів, демонстрацій і студентських страйків, переросли у справжню революцію та протест проти тодішньої влади, яка намагалася силою приборкати людей. Всього Революція гідності тривала 94 дні, участь у ній взяли до 4 млн українців. Найтрагічнішими днями Революції стали 18-20 лютого, коли під час масштабних сутичок у центрі Києва було підпалено Будинок профспілок, а снайпери вбили 107 майданівців, майбутніх Героїв Небесної сотні.

Чому Революція гідності стала знаковою подією для кожного українця?

По-перше, Майдан став наймасштабнішим протестом у новітній українській історії, а Революція гідності стала поштовхом для розвитку української державності, індикатором змін у суспільстві й стартом входження України до європейської спільноти.  Дані цьогорічного соціологічного опитування свідчать, що для понад 52% українського суспільства події Майдану кардинально змінили історію країни. 

У тактичному плані Євромайдан домігся втечі президента-диктатора, відставки уряду та обрання європейського вектору розвитку. Через 10 років Україна продемонструвала прогрес на шляху до ЄС, зафіксований офіційними рішеннями європейських інституцій. Важливо, що посолка ЄС в Україні К. Матернова привітала українців з річницею Революції гідності й запевнила, що Європейський Союз буде з Україною на кожному кроці на шляху до повноправного членства. У цьому контексті вона нагадала, що на початку цього місяця Європейська комісія рекомендувала розпочати переговори про вступ до ЄС.

По-друге, десять років – це досить солідна історична дистанція, коли ми можемо ефективніше усвідомити, що відбулося з Україною після доленосних подій Революції гідності. Попри надзвичайно складну ситуацію, Україна не зазнала колапсу. За роки після Майдану в Україні з різним ступенем успішності було проведено реформи поліції, децентралізації, системи освіти, медицини, газового та банківського секторів, а також пенсійна й податкова. Православна церква України офіційно позбулася залежності від московського патріархату, в якій вона перебувала понад 300 років. Серед успіхів варто окремо виділити формування в Україні сильного громадянського суспільства, яке впливає на порядок денний держави, контролює діяльність влади, а також формує власні пропозиції реформ.

По-третє, Революція гідності вилилася в геополітичне повстання, яке остаточно зруйнувало вплив російської імперії на політичні процеси в Україні. Відмовившись від позаблокового статусу, Україна закріпила курс на вступ до ЄС і НАТО в Конституції. Для країни загалом перехід від російського поля тяжіння до європейського став доконаним і незворотним. Нівельована спроба перетворити Україну на проросійську диктатуру на зразок Білорусі, де російське домінування призвело до маргіналізації національної культури, мови й ідентичності. Очікувано, росія сприйняла Революцію гідності як «геополітичний бунт» і спробувала жорстко придушити його силою у 2022 році, маніпулюючи на міжнародній арені терміном «антидержавний переворот в Україні» й нібито правом захищати свої «корінні інтереси». Як наслідок, вже другий рік поспіль День Гідності та Свободи відзначається в умовах повномасштабної агресії росії. Отже, Революція гідності 2013-2014 років безумовно зробила українську націю ще сильнішою та стала тригером національно-визвольної війни нації проти російській агресії в 2022-2023 роках. Недарма сьогоднішній День Гідності та Свободи відзначається під гаслом «Заряджені гідністю та жагою свободи!».

По-четверте, Революція гідності стала геополітичним феноменом для всього світу і після того, як Україна опинилася на передовій війни путіна проти всього цивілізованого світу, назавжди змінила історію Європи. Прем’єр-міністр Бельгії Г. Вергофстадт назвав Революцію гідності найбільшою проєвропейською демонстрацією в історії ЄС.

Отже, події Євромайдану, що почалися 10 років тому, стали великим поштовхом для активної частини українського суспільства та об’єднали в одне ціле жителів різних куточків України, які зрозуміли, що доля країни в їхніх руках. Щоб не зрадити досягнення Революції гідності та не допустити реваншу кремля в Україні – єдиним шляхом є перемога у війні.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Яким Захід бачить завершення війни в Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yakym-zahid-bachyt-zavershennya-vijny-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest